İndirim hesaplama yöntemleri

silvershadow

Emekli
İsim
Murat İNCİ
İndirim  hesaplama yöntemleri...

1. Makul ve mantıklı olan sizin söylediğiniz gibi indirimlerin net tutar üzerinden yapılması.

Kazanmadıkları paranın vergisinin ödemek mantıksız geldiği için başka türlüsü de mümkün olamaz gibi geliyor insana. Fakat durum  böyle değilmiş.

Emir Hocam gayretli çabaları sonucu beni nihayet ikna etti öyle olmadığına.

Hiç bir indirimde MTV ile Trafik tescil ve Ruhsat işlemleri tutarı dahil edilmez... ve dolayısıyla

Toplam fiyattan düşülecek MTV için: 430 TL (1.4 ve üzeri olduğunu varsayıyoruz.)

ile Trafik tescil ve Ruhsat işlemleri için 480 TL indirim hesabına dahil değildir...

Böylece 430+480= 910 TL fiyattan düşülürse: Örneğin 73.620-910= 72.710 Bu vergiler giydirilmiş halidir... Yani henüz KDV ile ÖTV üzerinde eklenmiş haldedir.

Hesaplama 1...

Kimi bayiler vergiler giydirilmiş fiyat üzerinden

kimileri ise vergiler eklenmeden önceki net fiyat üzerinden ama indirim uygulanmamış gibi alınması gereken vergileri toplam tutara dahil ederek hesaplayabiliyorlar.

Bir kısmı ise vergiler eklenmeden önceki net fiyattan indirimi uygulamaktır...

Fakat iki indirim söz konusu ise önce birini sonra diğerini uygularsak yine küçük de olsa bir fark yaratacaktır.

Şöyle ki 100 TL olduğunu varsaydığımız bir mal önce %4 sonra kalan tutar üzerinden %2 indirim uygulanırsa daha 4+2 =%6'lık toplam indirimden daha azına tekabül eder:

100x0,96= 96 96x 0,98= 94,8 TL tutar... Oysa doğrudan %6 indirim uygulanırsa 100x0.94= 94 TL tutar arada bizim aleyhimize 0.8 TL fark oluşur...

Neyse hesaplamaya dönelim...

73.620Tl tutarındaki araçtan vergi ve tescil masrafları düşüldükten sonra 72.710 kalmıştı...

Emir Hocamın da bana ancak iki kere anlatınca anlayabildiğimi sandığım =) indirim taktiğine göre.... 42.495 TL Toplam vergilerin tutarı düşüldükten sonra kalan net fiyat...

ve 30.215 TL (%45 ÖTV ve %18 KDV) vergiler toplamı..

Bundan önce %4 sonra %2 düşersek... 42.495 TL %4 indirimden sonra 40.795 TL;bunda da %2 indirim daha yapalım... 39.979 TL ye düşer...

Mecburi eklentileri ve vergileri tekrar ekleyelim...

39.979(indirimli net fiyat)+ 30.215 TL (indirimsiz fiyata göre tespit edilen vergiler toplamı)+910 TL (Trafik tescil ve Ruhsat işlemleri ile MTV)= 71.104 TL

Hesaplama 2.

A) 73.620Tl tutarındaki araçtan vergi ve tescil masrafları düşüldükten sonra 72.710 kalmıştı...

42.495 TL Toplam vergilerin tutarı düşüldükten sonra kalan aracın net fiyatı...

Bundan sonra tutardan %4 sonra %2 düşersek... 42.495 TL %4 indirimden sonra 40.795 TL;bunda da %2 indirim daha yapalım... 39.979 TL ...

Mecburi eklentileri ve vergileri tekrar ekleyelim...

39.979 TL (indirimli net fiyat)+ 28.425 (vergiler toplamı)+910 TL (Trafik tescil ve Ruhsat işlemleri ile MTV)= 69.314 TL

ya da

B) vergiler çıkıldıktan sonraki tutardan 2-4=%6 doğrudan düşersek

39.945 TL (indirimli net fiyat)+ 28.401 (vergiler toplamı)+910 TL (Trafik tescil ve Ruhsat işlemleri ile MTV)= 69.256 TL

Hesaplama 3...

72.710 TL ..Bu vergiler giydirilmiş haliyle yapılır.... (Trafik tescil ve Ruhsat işlemleri ile MTV eklenmiş değil)

Yani KDV ile ÖTV üzerinde eklenmiş haldedir

72.710 TL ..Bundan önce %4 sonra %2 düşersek...

68.405 TL + 910 TL (Trafik tescil ve Ruhsat işlemleri ile MTV)= 69.315 TL

Bugüne kadar hep şunu düşünürdüm...

aracın net fiyatı üzerinden yapılan indirim daha az ve brüt fiyatı üzerinden yapılan indirim daha fazladır...

Oysa dikkat ederseniz hesaplama 4'te A seçeneğinde vergisiz fiyatla vergili fiyat üzerinden yapılan hesaplamanın  ne kadar yakın olduğuna dikkat

Dolayısıyla sadece Trafik tescil ve Ruhsat işlemleri ile MTV önce hesaptan çıkartılmalı indirin yapıldıktan sonra tekrar eklenmeli

İşte bu kadar basit.[sm=nerd.gif]

Hesaplama 4...

Bodoslama indirim.......

73.620 TL  Trafik tescil ve Ruhsat işlemleri ile MTV ve  KDV ile ÖTV üzerinde eklenmiş haldedir

73.620 TL ..Bundan önce %4 sonra %2 düşersek... = 69.261 TL

Bunlar iyi adamlar olsun ben yanılmış olayım ve malumun ilanı olacak ama yersiz paranoyak olayım; işte bir de buna göre hesap edelim...

Yani tüm koşullar sizin lehinize olsun...

Demek ki daha önce söylediğimiz indirimi önce %4 sonra %2 değil de direkt %6 olarak hesaplasınlar ve tüm eklentiler dahilken bunu yapsınlar...

Bu durumda  73.620 TL %6 indirimle= 69.202 TL olur...

Bu halde en yüksek indirim tekniği ile en dolambaçlı, alengirli olan arasında 1902 TL fark olur ki bu devasa bir rakam...

Birden fazla indirim yönteminden yapılan hesaplamalarda toplam vergi giydirilmiş tutar üzerinden hesaplandığını söylemek genel geçer kabul görmüş yöntemdir.

bu konudaki benim  görüşüm şöyle:

aracı hangi bayiden yada hangi st ile pazarlık halindeyseniz aynı aracı aynı opsiyonlarla vergiler dahil hesaplattırıp o şekilde fiyat almak

yoksa türlü kelime oyunları ve entrikalarla uğraşmak adamı hacz ediyor

ben o şekilde yaptım kendi aracımı arayıp bayilerden fiyat alırken

Geri
Üst Alt