Sıcak soğuk klima motoru

selam arkadaşlar. aynı sorun benimde basıma geldi bugün. fakat benim sizden farkım benim dişli sorunum yok herşey yolunda motorda çalışıyor.tek sorunum yolcu tarafı ılık üflüyor. ne olablir sorunum

@taylanfpv motor, 1 numaralı dişliyi,  o da 2 numaralı dişliyi çevirerek yolcu ve arka koltuk ısı derecesini ayarlıyor. ısı ayarını çevirdikçe dişliler hareket eder. vw bu kadar önemli bir mekanizmayı basit plastik dişlilerle yapmış, sık sık sorun çıkıyor. buna göre değerlendirebilirsiniz

[mention=19014]alicem089[/mention] hocam dişli temin ettim ben yakında gelecek. Çin ile iş yapan bir arkadaşım sağolsun 1 aydır araştırmış parçanın resmini falan attım bulmuş oradan ödemesini yapıp kargolattırmış. 10 adet sipariş verdim gelince haber veririm size de. 
Hocam merhaba
Elinizde hala dişli bulunuyor ise bana da 2 adet lazım. Yardımcı olursanız sevinirim. Selamlar

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

@strayder merhaba kardeşim klima sorununu çözdünüz mü , aynı sorun bende de var klimanın sağ tarafı soğuk üflüyor

Dişlinin çalışma prensibini anlatan bir video.. (2. dakikadan sonra)

@ogzogz Midline plus da bu yok dendi ama ne kadar doğru bilmiyorum benim orda öyle bir dişli göremedim

Merhabalar, konu eskimiş ama bendede aynı sorun oluştu. Sorunu nasıl nerede çözdünüz? İstanbul’da yaşıyorum. Servis harici tavsiyesi tecrübesi olan varmı? Torpidonun altındaki korumayı açtım. Bir sitak birde beyaz dişli elime geldi. Beyaz klape motoruna takılanmış. Yönü vs varmı kırmadan takmak için? Siyah olan tamamen yuvarlak nereden gelmiş olabilir fikri olan yardımcı olabilecek varmı? Teşekkürler…

Merhabalar, konu eskimiş ama bendede aynı sorun oluştu. Sorunu nasıl nerede çözdünüz? İstanbul’da yaşıyorum. Servis harici tavsiyesi tecrübesi olan varmı? Torpidonun altındaki korumayı açtım. Bir sitak birde beyaz dişli elime geldi. Beyaz klape motoruna takılanmış. Yönü vs varmı kırmadan takmak için? Siyah olan tamamen yuvarlak nereden gelmiş olabilir fikri olan yardımcı olabilecek varmı? Teşekkürler…
İstanbul'da hangi ilçedesiniz? Eğer dişli elinizdeyse benim işimi çözen ustama yönlendirebilirim yakınsanız.

İstanbul'da hangi ilçedesiniz? Eğer dişli elinizdeyse benim işimi çözen ustama yönlendirebilirim yakınsanız.
İlginiz için teşekkür ederim. Kendim yapabildim, çalışıyor normal bir şekilde.Avrupa yakasındayım.Uyar her ilçe.Siz yinede ustanın bilgilerini verin, çünkü nereden çıktığını bilmediğim bir siyah dişli var elimde. Günün birinde lazım olur.iyi ustalara ihtiyaç var her zaman.

aynı ses bende de başladı..sanırım o beyaz plastik arızalandı..klima motoru/kompresoru arızanmışta olabilir klima çalışırken sesde geliyor ayrıca

Bu konuyu tekrar meydana getiriyorum ama, İistanbulda bu sorunu çözebilecek bir usta bilen varsa lütfen iletişim numarası versin, havalar çok soğumaya başladı ve sadece sol tarafı ısıtarak devam edemiyorum. :)

Bu konuyu tekrar meydana getiriyorum ama, İistanbulda bu sorunu çözebilecek bir usta bilen varsa lütfen iletişim numarası versin, havalar çok soğumaya başladı ve sadece sol tarafı ısıtarak devam edemiyorum. :)
Bizdede aynı durum oldu vcds ile aracı kontrol ettik sag taraftaki sensör yanlış okuyordu bizde sağdakini sola taktik düzeldi şimdilik sıkıntı yok bunarada sizin sıkıntı yönlendirme (ayak cam yüz) ve sıcak soğuk ayar motorlarıda olabilir kaloriferde uzman olduk bizde sök tak yaparak

Merhaba arkadaşlar mevcut konu gördüğüm için ve bütün bilgilerin bir arada bulunması adına yeni konu açmak istemedim.

Golf 5 1.6 FSİ comfortline 2005 model dijital klimalı aracım var. 2022 yılı sonuna dogru yani kış aylarına doğru girerken aracın kaloriferinin sadece şöför tarafı sıcak diğer orta ızgara, sağ yolcu ızgarası ve ön cam ızgarasının soğuk üflediğini fark ettim. Oto sanayide bir oto elektrikçiye gösterdim hatanın şöför tarafındaki sıcak soğuk ayrımını sağlayan servo motordan kaynaklandığını söyledi ve ilgili parçayı söktü. Parçanın numunesine göre bulunduğum şehirdeki oto sanayide parçayı aradım ama birebir aynısını bulamadım. (bulduklarım oldu ama çoğu 2 pinli ve yan sanayi markalardı ustam bunların olmayacağını söyledi)

Parçayı bulamadığım için usta kalorifer ayarını manuel olarak sıcakta kalacak şekilde ayarladı. Klima sıcak soğuk ayarından soğuğa getirsem bile ızgaralardan sıcak hava geliyordu 2022-2023 kış mevsimini bu şekilde geçirmiştim...

Aynı konu havaların ısınması ile birlikte yine aynı ustaya gittim 2023 mayıs gibi ve bu sefer manuel olarak sürekli soğukta kalacak şekilde ayarlamıştı.

Şimdi havaların serinlemeye başlaması ile birlikte bu sıcak soğuk ayarını yapan servo motorun yenisini yada temiz çıkmasını alıp takıp bu sorundan kurtulmak istiyorum ama parçayı bir yerde bulamadım.

İnternette youtubede felan araştırdığımda bu servo motorun içindeki 3 pinli potansiyometrenin değişmesi yönünde yabancı youtube videoları izledim.

Bu servo motorun bulunduğu konum ise aracın sol tarafındaki yani şöför tarafındaki gaz pedalının yanında kalorifer peteğinin hemen üstünde bulunuyor. Yani aracın sağ yolcu tarafındaki torpidonun altındaki motor değil bunu belirteyim. (sağ yolcu bölümü torpido altındaki servo motor ise havanın hangi ızgaralara yönlendirileceği ayarını yapıyormuş)

Bu konuyla ilgili aracımın mevcut arızalı servo motorunun görseli bu şekilde sabitleme kolunun biri kırık artık usta sökerkenmi kırdı yada önceden kırıkmıydı onu bilemiyorum. Üzerindeki kodlara göre internette araştırdım birebir aynısını temin edebileceğim bir site bulamadım.

1.jpg Servo motorun ön yüzü bu şekilde sol üstteki sabitleme ayağının biri kırık.

2.jpg Servo motorun arka yüzü bu şekilde. Arkadaki beyaz renk kolun ucuna takılı olarak 15-20cm uzunluğunda plasitk bir kol var kolun resmini çekmeyi unuttum. Dijital Klima düğmesinden sıcaklığı yükseltip düşürdükce servo motorun resimdeki koluna takılı 15-20cm uzunluğundaki plastik o kol sıcak soğuk ayrımını yapan klape kapağının konumunu ayarlıyormuş.

Şöför tarafındaki yani sol taraftaki servo motorun ucunda plastik kol takılı, sağ tarafta yani yolcu tarafındaki servo motorun çıkış tarafında ise plastik dişli sistemi var iki motorun çıkış güç aktarım organı şekilleri farklı arkadaşlar.

3.jpgAyrıca arkadaşlar yabancı youtube kanallarında bu parçanın tamiriyle ilgili tamir videolarında içindeki potansiyometre arızasından dolayı parçanın çalışmadığı belirtiliyor. Bu servo motor 5 pinli. bu pinin 3 ü potansiyometrenin pini hatta bununla ilgili örnek olması açısından internetten bulduğum servo motorun içini gösteren bir görselde ekleyeyim. ( 5 pinden sağdaki 3 pin potansiyometreye, soldaki 2 pin ise motora gidiyor)
55050262.jpeg (İnternetten bulduğum görsel)

Bu durumla ilgili parçanın yenisini aradım taradım ama bulamadım. Konu hakkında yardımcı olacak arkaşaların yardımını rica ediyorum.
Öncelikli amacım parçanın tamiriyle felan uğraşmadan uygun fiyata yenisini alıp taktırmak. Olmazsa bu potansiyometre değişimini yapmaya yardımcı olacak bir arkadaş arıyorum.

Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

Geri
Üst Alt