Güncel Bakım Masrafları

Selamlar,
2 gün önce yaptırdığım bakım.
Araç 2016 dizel otomatik, Daha 61bin kilometrede.
60bin bakımı olarak Doğuş Kartal'da yaptırdım bakımı.
Ekstra olarak gergi bilyası ve ön balataları vede fren hidroliği değişti. Faturada yağ yok, yağı kendim getirdim. Yağ için +880TL ekleyebiliriz faturaya.
Aslında ön balatalarım daha giderdi ama sonraki bakımda yetkiliye gitmeyeceğim için gelmişken değişsin istedim.
Aracın bundan önceki 2 bakımını da zaten kendim yapmıştım ( Bakim dediğim, yağ ve tüm filtrelerin değişimi 😉)
Bu bakımı hem servis kaydı olsun hemde sabahları ilk çalıştırmada V kayışının ordan kısa süreli bir ötme sesi ( cik cik) geliyordu, bu maksatla yetkili servise götürmek istedim. Ses ile alakalı trigerin gergi makarası değişti. Gerci bu bana çok mantıklı gelmedi ama usta olanlar onlar! bunun için aracım 1 gün de yattı serviste. İlerleyen zamanda sesin gelip gelmediğini anlayacağız artık. Neden? Çünkü bu ses için kayış sesi kesici spreyler var, daha önceden onlardan alıp v kayışına uygulamıştım ve ses uzunca süre kesilmişti, nedense bundan dolayı sesin geri geleceği endişesi var içimde.
Siz V kayışının ordan ses geliyor derken
Yetkili servisin triger gergi makarasını değiştirip anormal sesi kesmesi ancak şöyle açıklanabilir.

Evet triger gergi makarası ile v kayışı arasında 10-15 cm mesafe var. Burada illaki kulak yanılsaması olabilir.
Ne yapmıs olabilirler ? V kayışını çıkartıp orayı ses ve calışma olarak tümden inaktif ettikten sonra triger gergi makarasında anormal ses tespit etmis olabilirler (bunu deneyip sorunu buldularsa tebrik ederiz yetkili servisi)

Bunun tam tersi deney olurmu ? Olmaz tabi

Triger kayışsız araba pert olur oracıkta.

V kayışsız araba da 10 dakka 20 dakka 40 dakka sorun olmaz

Ön balata kacbinde degisti ??
45 binde ilk ön balata değişti orijinal seriyle, 108 binde servis ön balata ve diskin ömrü azalmış diyince o bakımda eko seri disk balata takıldı. Şu an 148 bindeyiz arka frenler hala orijinal, eko seri ön balatanın en az 30 40 bin daha gideri var gibi duruyo.

45 binde ilk ön balata değişti orijinal seriyle, 108 binde servis ön balata ve diskin ömrü azalmış diyince o bakımda eko seri disk balata takıldı. Şu an 148 bindeyiz arka frenler hala orijinal, eko seri ön balatanın en az 30 40 bin daha gideri var gibi duruyo.
eko seriden memnun musunuz ses yapıyor mu

Tam Alman mühendislerinin hesapladığı gibi ! (Einstein torunları)

Ön + arka balata aynı anda bitsin hesabı yani

44.000 km de biten balataları görmek isterdik tabi.

Km 84.000
Önler 40.000 daha
Arkalar 7-8 bin daha gidecek durumda bende

Fren kullanımından bu kadar farketmez ısrarcıyım bu konuda

teoriler ?

1- ya ? Yetkili servisler bitmeyen balataya bitti diyorlar

2- ya da ? Wolfsburda fabrikasyon takılan balataların kendi icinde marka/kalite/ömür farklılıkları var.

Araç şuan 175.000'de. Son 5 yıl ve 100.000 kilometredir bizde. Ne balata değişti ne disk :) (sadece sol arka balatalar fren merkezi değişirken değişti)

Arabayla inip çıktığım yerleri az çok biliyorsunuz. Fakat şehir içinde de şehir dışında da neredeyse hiç fren kullanmadan sürüş yaptığımı da belirtmeliyim (zaman zaman trafik yokken acil durum freni testi de yapıp frenleri yokluyorum tabii).

Forumda sürekli disk/balata mesajları gördüğüm için psikolojik midir; yoksa gerçekten ömürleri mi bitti bilemiyorum ama frenler sanki biraz boşaldı/yumuşadı :)

Beni galiba hem disk hem balata değişimi paklar zamanı gelince.
(2.5 yıl önce yetkilide fren hidroliği değişti)

(Disk balata 5 yıl gitti de ne oldu... Fiyatı belki de 5 yıl öncesinin 10 katı oldu...)
(Bu arada üzerindeki disk ve balatalar araca 10 yıl önce takılan fabrikasyon parçalar da olabilir)

Araç şuan 175.000'de. Son 5 yıl ve 100.000 kilometredir bizde. Ne balata değişti ne disk :) (sadece sol arka balatalar fren merkezi değişirken değişti)

Arabayla inip çıktığım yerleri az çok biliyorsunuz. Fakat şehir içinde de şehir dışında da neredeyse hiç fren kullanmadan sürüş yaptığımı da belirtmeliyim (zaman zaman trafik yokken acil durum freni testi de yapıp frenleri yokluyorum tabii).

Forumda sürekli disk/balata mesajları gördüğüm için psikolojik midir; yoksa gerçekten ömürleri mi bitti bilemiyorum ama frenler sanki biraz boşaldı/yumuşadı :)

Beni galiba hem disk hem balata değişimi paklar zamanı gelince.
(2.5 yıl önce yetkilide fren hidroliği değişti)

(Disk balata 5 yıl gitti de ne oldu... Fiyatı belki de 5 yıl öncesinin 10 katı oldu...)
(Bu arada üzerindeki disk ve balatalar araca 10 yıl önce takılan fabrikasyon parçalar da olabilir)
"(Disk balata 5 yıl gitti de ne oldu... Fiyatı belki de 5 yıl öncesinin 10 katı oldu...)" aynen valla 😅 akü diyorum keşke geçen sene pes etseydi en azından ucuza yenisi takılırdı. Geçen sene 1.6 Cay motorun trigerli bakımı yetkili 5400'e halledildi. Geçen sene hadi 1 sene daha gitsin diyebilirdim ki rahat giderdi. Ama bize yetkilide maaliyeti herhalde 10'a yaklaşırdı...

• Beğen
Tepkiler: SCC
Merhaba;

Dun aracimin 15000 km bakimini Avek Umraniye de yaptirdim.Polen ve hava filtresi degismedi.Fren hidroligi degisti 3. Yildan dolayi.2825 TL odedim. aracim 2019 model 1.0 tsi manuel. 19000 km de.

• Beğen
@SCC

Balatalar bitmeden erkenden degistirene +1 yıl sonrası zamlı tarifeye göre avantaj var tabi.

Aynı sey triger icinde gecerli
Bu sene degistiren 9500 e bitirir
Seneye 12.500 e yetkilde

Bu erken hesaplar erken revizyonlar her seye bütcesi anında hazır olanlar icin gecerli.

Ben önnce bi bricstonları (84k km) degistirmeye bütcemi ayarlayım

Sonra 2023 şubatta 7500 liraya kasko mu yaptırayım.
%100 zam gelecek ocak mtv sini ödeyim

Balatalarım bitmeden diskleri yemeden / işin suyunu cıkartmadan balatalarıda degistiririm tabi çok zam yemeden)

Sıralı sistem giderler/ harcamalar

• Beğen
Çevre koruma yalanına inanmayın çevre, doğa yumşak karnımız yutturabildiğine, her malın üzerine organic yazan pazarcı dayılar misali yalanın daniskası. Evet içerisinden bir madde çıkardıkları ya da ekledikleri doğru ama bunu emin olun maliyeti düşürmek için yapıyorlar çevre vs hikaye, bu yapılıyorsa da ab üretimi balatalarda ya da bazı ab ülkelerinin satın alma kriterine uygun üretim yapan firmalarda yapılıyordur, eğer bu tüm markalarda gerçek olsaydı sıfır araçların neden ses yapmıyor ya da serviste takılan eko seri hariç neden ses yapmıyor.Şansa önceki aracima da trw takmıştım 7 sene önce hiç ses olmadı. Bundan sonra trw almam.

Çevre koruma yalanına inanmayın çevre, doğa yumşak karnımız yutturabildiğine, her malın üzerine organic yazan pazarcı dayılar misali yalanın daniskası. Evet içerisinden bir madde çıkardıkları ya da ekledikleri doğru ama bunu emin olun maliyeti düşürmek için yapıyorlar çevre vs hikaye, bu yapılıyorsa da ab üretimi balatalarda ya da bazı ab ülkelerinin satın alma kriterine uygun üretim yapan firmalarda yapılıyordur, eğer bu tüm markalarda gerçek olsaydı sıfır araçların neden ses yapmıyor ya da serviste takılan eko seri hariç neden ses yapmıyor.
Önceki aracimada trw takmıştım 7 sene önce hiç böyle ses olmadi. Demekki trw de bozdu.

Bakımdan bağımsız ama alt karter muhafazası kırıldı, servisi aradım 2540 lira dedi, indirim uygulanacağı kesin değil eğer uygulanırs 1780 liraya düşüyor :(

arkadaşlar 80k rutın bakım ıcın fıltrelerı ve motor yagımı aldım ıkıtelı sanayıde tavsıye edecegınız vw motorlarına hakım usta var mıdır?

benim de ön balatalar 40-45 bin arasında lamba yaktı ve değiştirdim(özel serviste)

18 yıldan beri nerdeyse hergün araba kullanırım, önceki arabalarımda en az 80 bin km dayanırdı. yani golf 7'nin orjinal ön balatası biraz çabuk bitiyor. şimdi diğer arkadaşlar da yazınca anlaşıldı.

benim de ön balatalar 40-45 bin arasında lamba yaktı ve değiştirdim(özel serviste)

18 yıldan beri nerdeyse hergün araba kullanırım, önceki arabalarımda en az 80 bin km dayanırdı. yani golf 7'nin orjinal ön balatası biraz çabuk bitiyor. şimdi diğer arkadaşlar da yazınca anlaşıldı.
Kullanım da etkiliyor hocam 95 bin km de ön balatalar değişti benim 2013 golf 7 de, o da henüz ışık yakmamıştı giderdi daha.
Arka balatalar hala orjinal haliyle duruyor.

1.0 tsi 60 bin km bakımı için çıkan fiyat 4500 tl.. Yağ bakımı ve bujiler..

Ekli dosyalar

• IMG_20220817_003037.jpg
    IMG_20220817_003037.jpg
    152.5 KB · Görüntüleme: 101
Son düzenleme:

Geri
Üst Alt