Dizel Parçacık Filtresi

stark

Yeni Üye
İsim
Ahmet
Merhaba ,

Bu akşam aracıma bindim ve çalıştıracaktım ki aşağıdaki görüntü ile karşılaştım.Dizel parçacık filtresi ( kullanım kılavuzu) yazmakta yaklaşık 7-8 km yol yaparak aracı tekrar bıraktım.

Ne gibi bir sorun ile karşı karşıyayım daha önce yaşayanınız var mı ?

IMG_2860.JPG

Euro 5 ve sonrası dizellerde(yanlış biliyo da olabilirim), emisyon değerlerini düşürmek için Dizel Partikül Filtresi(DPF) var. Filtre dolunca uyarı veriyor, uyarıyı aldığınız zaman hangi vites olduğu farketmez, 3-4bin devir arası 15km civarı sürün aracı, temizleyecektir tüm kurumları. Dizellerde sık karşılaşılan bi durum.

Bir de aracı istop edip indiniz, klima gelan açık değilken baktınız ki fan açmış araç, zaman kaybetmeden geri çalıştırın ki temizlik yarı da kalmasın. Dpf temziliği bitince motorun sesi normale döner yol bilgisayarında anlık rolanti tüketimi normale döner. O zaman aracı istop etmeniz daha sağlıklı olur.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Kullanılan yakıtla da alakalı bir durum yanlış bilmiyorsam, ki öyleyse yakıt aldığınız istasyonu da değiştirin hocam

Bugün aracımla çevre yoluna çıkarak düşük vites ile yüksek devirlerde kullandım aracı ve hata kayboldu şükür :)  

Daha aracımı alalı 2 hafta olmamışken eyvah demiştim neyse ki çok önemli bir sorun değilmiş euro5 motora alışacağız zamanla :)

Bu hatayı görmeden önce anlayabilmenin yolu şudur genelde, aracı kapatıp indiğinizde fan sesli çalışıyorsa muhtemelen dpf temizliği yapıyordur. Söylenildiği gibi çözümü de devirli gitmektir.

Evet bir kaç sefer fan sesini duydum ve anlam verememiştim , bu arada benzin istasyonumuda değiştirdim artık oradan mazot almam..

iyi forumlar herkese 

Geri
Üst Alt