Klima konsolundaki SETUP tuşu

Hocam senkronizeyi biliyorum iki taraf ne isterse ona göre ayarlanabiliyor. Anlam veremediğim autoda ısıyı niye ben belirliyorum içerde ısı durumuna göre kendi belirlemesi gerekmez mi ? Diyelim ki ben 18 derece yaptım autoya bastım daha sonra buz gibi havada 18de devam edicekse autonun anlamı ne ?
Sizin yazdığınız dereceye olabilen en kısa sürede ulaşır ve o dercede kalır. Kapı açıldı içeri soğudu diyelim. Kapattıktan sonra fan hızı ve sıcaklık artar ve o dereceye hızlıca gelir.

Hocam senkronizeyi biliyorum iki taraf ne isterse ona göre ayarlanabiliyor. Anlam veremediğim autoda ısıyı niye ben belirliyorum içerde ısı durumuna göre kendi belirlemesi gerekmez mi ? Diyelim ki ben 18 derece yaptım autoya bastım daha sonra buz gibi havada 18de devam edicekse autonun anlamı ne ?

Sizin yazdığınız dereceye olabilen en kısa sürede ulaşır ve o dercede kalır. Kapı açıldı içeri soğudu diyelim. Kapattıktan sonra fan hızı ve sıcaklık artar ve o dereceye hızlıca gelir.
Hocam klima nereden bilsin sizin rahat edeceğiniz sıcak ya da soğuk derecesini ? Araç içindekiler rahat edecekleri sıcaklık derecesine getirir, klima araç içini ayarlanan dereceye iç dış ortam ve güneşe göre ayarlamaya çalışır. Şunuda ekleyeyim auto dayken kış ayında istenilen dereceye ulaşınca hiç hava gelmiyor. Dolayısıyla manuel kullanıyorum. Yaz aylarında denemedim ama tahminim istenilen dereceye gelirse yine havayı kesecektir.

Birde şöyle birşey daha var yoldayken dış ortam sıcaklığının düşüşlerinde yani 0° den dususe geçen -5,-6 bölgelerde mecbur sıcaklıkla oynamam gerekti bildiğin arabanın içi soguyor.

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

@yusuf Hocam o halde auto en ekonomiği. bikere iç sıcaklığı ayarladıktan sonra sıcaklık değişene kadar sabit tutar ve yakıt tüketimini çok etkilemez o halde ?

Nedersin  @silvershadow hocam. Gerçe sen yaz kış hep açık olması gerek diyosun ama Türk insanı algısında yakıt var :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
@yusuf Hocam o halde auto en ekonomiği. bikere iç sıcaklığı ayarladıktan sonra sıcaklık değişene kadar sabit tutar ve yakıt tüketimini çok etkilemez o halde ?

Nedersin  @silvershadow hocam. Gerçe sen yaz kış hep açık olması gerek diyosun ama Türk insanı algısında yakıt var :)
Hocam bende yaz kış klima açık. Manuel modda kullanıyorum. 0.5l yakıt için keyfimi bozamam :)

arkadaşlar kışın klima açıldığında yakıta 0,5l etkisi oluyor mu

"Ek ısıtıcıyı açmak" yazılmış?

Ek ısıtıcı nedir? Nereden açılır?

@windshear Ek ısıtıcı aracı sipariş ederken istenebilen veya serviste 1238 euro + işçilik ile taktırılabilen bir şey. Aracınızda varsa setup tuşu ile akşam arabadan inerken sabah 8:00  de aracın içini 27 dereceye getir, camların donunu çöz diyebiliyorsunuz. Araç motor çalıştırmadan benzin yakarak içeriyi ısıtıyor.

Ürünün linki : VW.de

Herkese selam. Uzun zaman önce farkettiğim bir durum ile ilgili sorum olacaktı.

Bilindiği üzere klimatronik klimada 22 derece ve altında setup ekranında mavi üfleme simgesi çıkıyor. 22,5 ve üstünde kırmızı..

Gözüme çarpan durum; güneşli havada araç içi sıcaklığı 22,5 dereceden fazla yaklaşık 33 olarak ölçüm yaptım. Klima auto tuşuna bastım. Daha sonra setup tuşuna..

Klima ayarını 22,5-29,5  aralığında setup ekranı açıkken görsel olarak kırmızı renklidir .Araç içi sıcaklık 33 derece civarı olduğundan 22,5 dereceden 29,5 derece aralığında soğuk üfleme yapar. Görsel olarak kırmızı görünür.  

Tam tersi de düşünülebilir. Dış hava 5 derece , araç içi 10.. Klima ayarı 20 yada 22.  Sıcak hava gelir ama mavi görünür. 

Deneme fırsatı olan paylaşırsa sevinirim.

Dış sıcaklığa göre değişir o renkler , yaz mevsiminde dış ortam ısısı 30 derece iken 25 dereceye ayarladığınızda mavi olacaktır 

Dış sıcaklığa göre değişir o renkler , yaz mevsiminde dış ortam ısısı 30 derece iken 25 dereceye ayarladığınızda mavi olacaktır 
Maalesef sizin düşündüğünüz gibi olmuyor. Sistem olarak (sadece auto aktifken) 22 °C ve altı mavi renk, 22,5 °C ve üzeri kırmızı renk oluyor. 

2 yorum üstte örneğini vermiştim. Şuan dış hava sıcaklığı 37 °C  gösteriyor. Araç içi tahmini 30°C.  Ancak 29,5 °C'ye de ayarlasam 22.5 °C'ye de ayarlasam setup tuşuna basınca ekranda kırmızı görünüyor ama soğuk üflüyor. 22°C ve altında mavi oluyor sadece. 

Aslında çözümü çok basit. Sadece yönlendirme motoru hangi yöndeyse(sıcaksa kırmızı, soğuksa mavi) ona göre renk değiştirebilirdi.

Burada bana göre Volkswagen'in ufak bir mantık hatası ile açık verdiğini düşünüyorum.

Geri
Üst Alt