Kontak Kapalı İken Çakmaklığın Çalışması

hasfer

Üye
İsim
Abdullah Hasret Abalı
Arkadaşlar daha önce bu konu geçti mi bilemiyorum. Benim aracın her ikisinde de kontak kapalı iken çakmaklığında elektrik var. Daha önce araç süpürgesini çalıştırmak için kontağı yarım açtığımı hatırlıyorum ama bundan 4-5 ay önce süpürgem bozuldu ve çakmaklığın sigortasını attırmıştı. Ben de elektrikçiye gittim ve çakmaklık sigortası 20 amper iken elektrikçi 25 amperle değiştirmişti. Süpürge falan takarsam daha dirençli olur dedi. Tabi ben o zamandan beridir süpürge falan takmadım. İki gün önce araç kamerasını arka çakmaklığa taktım. Kontağı kapatınca bir müddet sonra kapanması gereken kamera kapanmadı. Öndeki çakmağa bastım nar gibi kızardı. Tabi hemen sigaramı da yaktım. Ama işin ilginç tarafı kontak kapalıydı. Acaba ben mi yanlış hatırlıyorum yani daha önceden de kontak kapalı iken elektrik vardı yoksa herşey 25 amperlik sigorta ile mi başladı. Ya da başka bir sorun mu var? 

Moderatör tarafında düzenlendi:
Benim öndeki ve bagajdaki çakmak soketlerinde araç kamerası sürekli takılı halde. Kontak kapalıyken enerji yok.

s=s20  o zaman sigortaya yüksek amperli sigorta takıldığından olabilir. Elektrikçiye yol göründü. 

Bende arada telefonu şarj ediyorum fakat kontağı kapattığımda kesiliyor.

Kontak kapalıyken telefonu şarj edemiyorum. Göstermenizde fayda var.

Tamam arkadaşlar sorun çözüldü. Bilgi amaçlı size de yazayım dedim. Meğer sonradan takılan sigorta ters takılınca elektrik kesiliyormuş. Yani kontak kapalı iken telefon şarj etmek isteyenler çakmak sigortasını ters takabilir. Böylece sürekli çakmaklıkta elektrik oluyor o zaman. 

Arkadaşlar daha önce bu konu geçti mi bilemiyorum. Benim aracın her ikisinde de kontak kapalı iken çakmaklığında elektrik var. Daha önce araç süpürgesini çalıştırmak için kontağı yarım açtığımı hatırlıyorum ama bundan 4-5 ay önce süpürgem bozuldu ve çakmaklığın sigortasını attırmıştı. Ben de elektrikçiye gittim ve çakmaklık sigortası 20 amper iken elektrikçi 25 amperle değiştirmişti. Süpürge falan takarsam daha dirençli olur dedi. Tabi ben o zamandan beridir süpürge falan takmadım. İki gün önce araç kamerasını arka çakmaklığa taktım. Kontağı kapatınca bir müddet sonra kapanması gereken kamera kapanmadı. Öndeki çakmağa bastım nar gibi kızardı. Tabi hemen sigaramı da yaktım. Ama işin ilginç tarafı kontak kapalıydı. Acaba ben mi yanlış hatırlıyorum yani daha önceden de kontak kapalı iken elektrik vardı yoksa herşey 25 amperlik sigorta ile mi başladı. Ya da başka bir sorun mu var? 
20 A olan sarı çakmak sigortası (Golf 7) yanlışlıkla 1 üst dişe takılır ise (benim başıma geldi), - yanlış takıldığı zaman üstteki sigortaların tam arasına ve aynı hizada takılmış oluyor-, o zaman çakmak soketinde sürekli elektrik oluyor. Bu konum yanlış konum.

Doğru olan poziyonu bir alta takılması. Üstündeki sigortalardan yarım sigorta boyu kadar alçağa takılması gerekiyor. O zaman normal şekilde (sadece kontak açık iken çakmakta elektrik olacak şekilde) çalışıyor.

@yusuf Senin de bilgine :)

Ekte ilgili açıklamanın bağlantısı

https://forums.ross-tech.com/showthread.php?4915-12v-power-socket-(cigarette-lighter)

http://www.vwwatercooled.com.au/forums/f197/permanent-12v-supply-power-socket-99113.html#post1077394

Moderatör tarafında düzenlendi:
Tamam arkadaşlar sorun çözüldü. Bilgi amaçlı size de yazayım dedim. Meğer sonradan takılan sigorta ters takılınca elektrik kesiliyormuş. Yani kontak kapalı iken telefon şarj etmek isteyenler çakmak sigortasını ters takabilir. Böylece sürekli çakmaklıkta elektrik oluyor o zaman.
Hocam merhaba sigortanın tersi düzü olmaz yani yönsüz malzeme nasıl oldu met anlatırmısınız? Bende de çakmaklık kontak kapalıyken elektrik var

Hocam merhaba sigortanın tersi düzü olmaz yani yönsüz malzeme nasıl oldu met anlatırmısınız? Bende de çakmaklık kontak kapalıyken elektrik var
Araç marka model nedir?

Sigortanın tersi düzü olmaz elbette. Konu 2016'da açılmış yani onun üzerine bilgiler tazelendi.

Golf (ve ortak tip sigorta kutusu kullananlar) için çakmaklık sigortası üst kademeye alınınca çakmaklıkta, yani 12v soketlerinde daima elektrik oluyor.
img-20191112-wa0023-jpg.25428

benim aracımda kontak kapalıyken telefon şarj oluyor çalışıyor

benim aracımda kontak kapalıyken telefon şarj oluyor çalışıyor
Kontak kapatınca şarj olmasını istemiyorsanız, yani olası 12 volt soketinde elektrik tüketecek bir cihaz unutulursa akü voltajı düşmemesi için yukarıdaki resimdeki şekle göre yer değiştirilebilirsiniz.

Bu arada Skoda modellerinde (bazıları da olabilir) yanılmıyorsam kontak kapatınca 12 v soketinlerinde elektrik oluyor. Ancak yukardaki resimdeki gibi bir alt kademeye alarak, kontak açılınca elektrik olması durumu olmayabiliyor. Çünkü alt sekmede bunun için bir pin bulunmuyor.

Merhaba lar aracım golf 5 2005 model sigorta panelini ekledim bilgisi olan yardımcı olabilir 👍

Ekli dosyalar

• 474EBBF6-4490-47A9-B43E-1FFF8CFA41A3.png
    474EBBF6-4490-47A9-B43E-1FFF8CFA41A3.png
    856.8 KB · Görüntüleme: 15

Geri
Üst Alt