Şasi Numarasından Golf'ünüzün üretim yerini tespit etme

silvershadow

Emekli
İsim
Murat İNCİ
Şasi Numarasından Golf'ünüzün üretim yerini tespit etme

2014 yılı ortasına kadar Almanya sınırları dışında üretimi yoktu.

2014 Temmuzundan itibaren Avusturalya ve Amerika lasmanından sonra artık Meksika fabrikalarında da üretimine başlandı.

Türkiye'ye ithal edilenler tamamen Alman üretimi ve iki fabrikadan birinde üretilmekte.

Volkswagen'in kurulduğu şehir olan Wolfsburg ile bir başka Alman şehri Mosel

şasi numarasının soldan 11. karakteri size arabanızın hangi fabrikada üretildiğini belirtiyor.

W Wolfsburg, Germany

A Ingolstadt, Germany

B Brussels, Belgium

C Taipei, Taiwan

D Bratislava, Slovakia

E Emden, Germany

G Steyr/Graz, Austria

H Hannover, Germany

J Jakarta, Indonesia

K Karmann, Osnabruck Germany

M Puebla, Mexico

N Neckarsulm, Germany

P Mosel, Germany

R Martorell, Barcelona, Spain

S Stuttgart, Germany

T Kvasiny, Czech Republic

U Uitenhage, South Africa

V Palmela, Portugal (previously Westmoreland, USA)

X Poznan, Poland

Y Pamplona, Spain

Benim araç Mosel de üretilmiş

benim araç  W Wolfsburg, Germany  da üretilmiş org. alman yapımı  oO

Benimki de Wolfsburg'da üretilmiş. Aracın üretim tarihini de görebileceğimiz bir sistem mevcut mu hocam ?

@silvershadow

Benim araçta Wolfsburg ;)

Hocam üretim tarihi bildiğim kadarıyla ruhsatta ilk muayene geçerlilik tarihinden 3 sene öncesine denk geliyor.

@berreday

Olabilir hocam. Ben aracımı 29.07.2015'te teslim aldım yalnız sizin dediğiniz sisteme göre 11.07.2015 olması gerekiyor. Temmuz 11'de banttan inen bu arana 29 Ağustosa kadar ne yaptı acaba :)

@theGenius Hocam bayiden aldığınız faturanın üst kısmında ithalat ile ilgili gümrük işlemlerinin olduğu tarih yazar, fabrikadan çıktığı tarihten ithalat tarihine kadar(Fabrikadan limana sevkiyat, Gemi ile Tr ye sevkiyat) var belki o arada biraz gümrükte birazda fabrikada beklemiş olabilir, sonrasında gümrük işlemleri ondan sonra Doğuş Oto'nun aracı bayiye faturalandırması ve aracın bayi kotasına eklenmesi ve bu arada nakliye işlemleri var.

Benim aracımın muayene geçerlilik süresi 10.07, gümrük işlemleri temmuz sonu, trafiğe çıkış 19.08

Moderatör tarafında düzenlendi:
@berreday

Hocam eğer aracınız 2015 ise, Golflerimiz banttan 1 gün arayla inmiş :) Hatta wolfsburg'dan aynı trene yüklenip aynı gemiyle gelmiştir :)

Geri
Üst Alt