Yağ bakımı işçiliği için Maslak'ta özel VW servis tavsiyesi


designer

Üye
Katılım
14 Kas 2016
Mesajlar
65
Tepkime puanı
13
İsim
Mehmet
73000 KM'deki 2016 DSG 1.2 TSI 110 PSI aracımın yağ bakımını yaptırmak istiyorum. Şimdiye dek hep yetkili servislere gidiyordum. Ama iyi niyet garantisi de devam etmediği için artık özel servisle devam etmek istiyorum. Malzemelerin kaliteli olması ve doğru fiyata temini için kendim sipariş etmek istiyorum. Mann filtreler ve LIQUI MOLY yağ sipariş etmeyi planlıyorum. Alerjik bir bünyem olduğu için alerjik polen filtresi almayı, özetle tüm malzemelerde en kaliteli olanları seçmeyi düşünüyorum.

Bugün, daha önce bir küçük iş için gittiğim Maslak'ta bulunan Özel VW servisi, Boğaziçi'ni aradım, "dışarıdan alınan malzemeye işçilik vermediklerini" söylediler. Bildiğiniz, önerebileceğiniz, benim aldığım malzemelere işçilik verebilecek bir servis önerisi olur mu? Mümkünse Maslak otosanayi içinde? Yakındaki bir yetkili servis de olabilir.
 

Maltepe erel otomotiv dışarıdan bakım malzemelerini yağ vs kabul ediyor işçilik alıyordu . geçtiğimiz yıl isterseniz bir sorun tekrar

Bende bakımı bu şekilde yapma kararı aldım . Faturası mevcut olduğu sürece yetkili servislerin bazıları bakım yapıyormuş
 
Maslak Doğuş oto da fatura ile birlikte yağı kabul ediyormuş. Ama yağın değdiği parçalarda meydana gelebilecek hasarlar garanti kapsamına girmez dediler. Kabul ettim. Ve randevuyu oluşturdum.
 
hava ve polen filtresini kendim değiştiriyorum kolay bir işçişiği var yağ içinde shell benzincilerde yağ değişimi yapılıyor ücretsiz olarak yağı oradan alırsanız ben arada yağ filtresini de taktırıyorum bedelini veriyorum bu şekilde çok maliyetli olmuyor
 
hava ve polen filtresini kendim değiştiriyorum kolay bir işçişiği var yağ içinde shell benzincilerde yağ değişimi yapılıyor ücretsiz olarak yağı oradan alırsanız ben arada yağ filtresini de taktırıyorum bedelini veriyorum bu şekilde çok maliyetli olmuyor
Shell'den ben de değişim yaptırmıştım ama Liquimoly 4200 yağ konduğunda benzin sarfiyatında bile önemli bir değişim olduğunu öğrendim. Bu nedenle servise gidiyorum. Ayrıca 73000'deki araç için genel bir kontrol olmasını da umuyorum.
 
liqui-moly-longtime-high-tech-5w30-5-litre-1996.jpgkullanmayı düşündüğünüz yağ bu mu
 
internetten araştırdığımda uygun yağın uyumlu yağın, LIQUI MOLY 5W30 Motor Yağı Tam Sentetik TOP TEC 4200 olduğunu öğrendim (bu forumda da kullananlar var ve VW standardlarını karşılıyor) Yağı Maslak yetkili satıcısından faturasıyla beraber aldım. İnternette biraz daha ucuza bulunabiliyor. Araç 4 litre alıyor. Aracınızda yağ eksiltme varsa 5 litre alıp sonradan ekleyebilirsiniz belki. Bu arada yağ dışındaki malzemeleri servisin kendi malzemesini (VW marka) kullanmaya karar verdim. Yanımda sadece yağ götüreceğim. Polen filtresi karbonlu mu değil mi soracağım. Eğer karbonlu değilse onu sonra kendim MANN marka ile değiştireceğim.
 

Ekli dosyalar

  • 0000828_liqui-moly-5w30-motor-yagi-tam-sentetik-top-tec-4200-4litre-3715_550.jpeg.png
    0000828_liqui-moly-5w30-motor-yagi-tam-sentetik-top-tec-4200-4litre-3715_550.jpeg.png
    420.2 KB · Görüntüleme: 3
Polen filtresini kontrol ettiğimde orjinal VW carbonlu filtre olduğunu gördüm. Sanırım yine aynını takarlar. Karbonluymuş. Son bakımı Doğuş Maslak'ta yapılmıştı. LiquiMoly sitesinden araç marka modelini yazdığınızda da hangi yağın uygun olduğunu görebilirsiniz. Uzun kullanım için (30.000 KM) 5W30 4200 öneriyordu. Daha sağlıklı olacağını düşünerek uzun ömürlü olanı seçtim.
 
Konu takibi olması açısından yazıyorum. Doğuş Maslak'ta bakım yapıldı. İki yılda bir değişmesi gereken hidrolik Fren sıvısı da değiştirildi, sadece LiquiMoly yağı ben götürdüm. (4 litre) ve kalan herşeyi VAG grubu orjinal yedek parça kullanıldı. Motor yağı hariç bakım maliyeti yaklaşık 5500 TL tuttu. Yağı da 1700 TLye almıştım.
 

Geri
Üst Alt