Golf 2016 1.2 TSİ Yağ Seçimi

ehy1907

Üye
İsim
Ertuğrul
Araç
Golf 7 1.2 TSİ Comfortline 2016
Aracımda şu an yetkili servisin kullandığı yağ var. Özel serviste bakım yaptıracağım.Usta tanıdık. Shell marka yağ kullandığını söylüyor. 10 bin km yaptım hiç yağ eksilmedi. Sizce yetkili servisteki yağdan devam mı edeyim yoksa shelle mı geçmeliyim ? Servisin kullandığı yağ dışarıda bulunmuyor. Önerdiğiniz yağ markası var mı ?

Son bakımdan itibaren yaklaşık 2000 km yol yaptım , genelde 140 km/s hızla gittim. Yağ seviyesi sıcaklığı 111e dayandı. Yağ seviyesi 1den 2 ye düştü. Bu sizce normal mi ? Ne kadar eklemeliyim ?IMG_1068.jpeg

Upvote 0

Son bakımdan itibaren yaklaşık 2000 km yol yaptım , genelde 140 km/s hızla gittim. Yağ seviyesi sıcaklığı 111e dayandı. Yağ seviyesi 1den 2 ye düştü. Bu sizce normal mi ? Ne kadar eklemeliyim ?Ekli dosyayı görüntüle 74774
Yaklaşık 100 ml. yeterli gelecektir, Fakat yağ seviyesi işaretlediğiz alanda ise henüz yağ ilavesi yapmanıza ihtiyaç yoktur, seviye B bölgesine yani orta bölgeye veya ortanın altına düşerse yağ ekleme ihtiyacı doğar,

(Min. - Max.) çizgisi yani C ile A çizgisi arası yaklaşık 1 Lt. dir.

Upvote 0
Yaklaşık 100 ml. yeterli gelecektir, Fakat yağ seviyesi işaretlediğiz alanda ise henüz yağ ilavesi yapmanıza ihtiyaç yoktur, seviye B bölgesine yani orta bölgeye veya ortanın altına düşerse yağ ekleme ihtiyacı doğar,

(Min. - Max.) çizgisi yani C ile A çizgisi arası yaklaşık 1 Lt. dir.
Anladım peki , yağ sıcaklığı kaç olmalı ? 111 yüksek mi ?

Upvote 0
Anladım peki , yağ sıcaklığı kaç olmalı ? 111 yüksek mi ?
120 km hızı geçmeyen sakin kullanımda yağ sıcaklığı 85-95 civarı gezer, yüksek hızlarda yağ sıcaklığı artış gösterecektir,

Motorun 1.2 TSI (düşük hacimli) olmasından kaynaklı (1.4 TSI motora nazaran) yağın ısısının 6-7°C derece yüksek seyretmesi potansiyeli vardır,

Yüksek hızlarda ve devirli kullanımda yağ sıcaklığı 110-115 °C derecelere kadar çıkar/çıkabilir bu normal bir durumdur, 125 °C ve üstü sıcaklıklar tehlike arz eder.,

Gittiğiniz yetkili servis hangi yağı kullanıyor.?

Upvote 0
120 km hızı geçmeyen sakin kullanımda yağ sıcaklığı 85-95 civarı gezer, yüksek hızlarda yağ sıcaklığı artış gösterecektir,

Motorun 1.2 TSI (düşük hacimli) olmasından kaynaklı (1.4 TSI motora nazaran) yağın ısısının 6-7°C derece yüksek seyretmesi potansiyeli vardır,

Yüksek hızlarda ve devirli kullanımda yağ sıcaklığı 110-115 °C derecelere kadar çıkar/çıkabilir bu normal bir durumdur, 125 °C ve üstü sıcaklıklar tehlike arz eder.,

Özel serviste yaptırdım . Yağı kendim aldım. liqui moly 5w30 top tec 4200 kullandık.

Upvote 0

100 km/s hıza kadar 95 yukarısını görmüyor. 100-120 arası 100 derece. 120 yukarısı en fazla 111 gördüm dediğim gibi.

Upvote 0
Araca yağ eklemedim , eve gelip baktığımda yağ eksilmediğini fark ettim. Herhalde küçük de olsa eğimden dolayı eksik gözüktü. Baya sevindirdi.

Upvote 0
Araca yağ eklemedim , eve gelip baktığımda yağ eksilmediğini fark ettim. Herhalde küçük de olsa eğimden dolayı eksik gözüktü. Baya sevindirdi.
araç soğuk ve düz bir yerdeyken bakmanız daha iyi olacaktır , yağ sıcaklğı izmir otobanında 95-105 arası değişmekte benim ortalama 120-140 km hızlarda ,
eksiltme trafikte daha çok yapıyor benim tecrübelerimde ya da çok sıcak bir yerdeyken dik yokuşlu rotalarda . ben artık shell 5.30 helix kullanıyorum

Upvote 0
araç soğuk ve düz bir yerdeyken bakmanız daha iyi olacaktır , yağ sıcaklğı izmir otobanında 95-105 arası değişmekte benim ortalama 120-140 km hızlarda ,
eksiltme trafikte daha çok yapıyor benim tecrübelerimde ya da çok sıcak bir yerdeyken dik yokuşlu rotalarda . ben artık shell 5.30 helix kullanıyorum
Pozantı tekir yolu , Niğde de sürdüm , buralar çok fazla yokuşun olduğu yerler. Sürekli tırmanıyoruz , şu an için yağdan memnunum fakat araç bazen gaz tepkisi az gibi geliyor.

Upvote 0
Oralar evet hep tırmanmalı rotalar ama hızını aldımı ve motor sıcak iken çok etkilenmiyor açık yolda , yokuş ve trafikli olan yerlerde idi benim gözlemim ,
örneğin izmire 2 defa git gel yapmıştım eksiltmemişti birde aracınız 2016 sizin segmanlar farklı diye biliyorum @ehy1907

Upvote 0

Geri
Üst Alt