Golf 7 1.2 tsi motor lambası

İsim
Ali Osman
Araç
2014 VW Golf 1.2 TSI BMT 105 PS Comfortline
Merhabalar,

Bu akşam misafirlikten dönerken aracı çalıştırdığımda misafirleri bindirmek için 3-4 metre ileri almak için vites D konumuna alıp yavaştan kalkarken motor ışığı turuncu yandı söndü, sonra N ye alıp el frenini çekip D ye alıp devam ettim. 50 metre gittim ışık sönmüştü. Yine de tedirgin oldum, stop edip bekledim tekrar çalıştırdım. Işık yanmadı. S ye alıp biraz hızlanıp D de evime gitmek üzere yoluma devam edip eve geldim, yağ sıcaklığı 80 derece olunca 100-130 km hızlarla 25 km kadar mesafeden sağ salim vardım. Evimin önünde park ettim herhangi bir ışık yanmadı.

Bu bir sorunun habercisi mi? Bir daha olmadı fotoğrafını çekemedim. Anormal bir durum var mı acaba? bilen, başına gelen varsa yardımcı olursa sevinirim.

Aracin da bir sorun olsaydi isik daima yanik kalirdi
Anlik yandi ve Sondu demi demek ki aracin anlik hata kodu verdi ve motor ikaz isigi yandi
Kotu yakit , oksijen sensoru,buji kaplolarinin nemlenmesi yada yerinden cikmasi v.s v.s

Burda onemli olan kirmizi isik yanarsa o zaman mutlaka araci park edip arac kullanilmamalidir ve servise gitmelidir
Siz yinede aracinizi cihaz a balatip bir okudun

Upvote 0
@Kozmonot271
Hangi ışık?
Ekli dosyayı görüntüle 73297

Önemli bir ikaz ise kayıt edilmiştir. Cihaz ile öğrenebilirsiniz.
Anlık gelip gitmiş olabilir.
Bakıma ne kadar süre ya da km var?
Bu ışık hocam. Kasım ayında 10 bin bakım yapılmış. Aralık sonunda ben satın aldım. Bakıma 6 bin km / 9 ay var hocam. Geçen hafta da 1 ay yattığı için çalıştırmada zorlandığım konuyu açmıştım.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20240219-020120799 (1).jpg
    Screenshot_20240219-020120799 (1).jpg
    13.9 KB · Görüntüleme: 1
Upvote 0
Aracin da bir sorun olsaydi isik daima yanik kalirdi
Anlik yandi ve Sondu demi demek ki aracin anlik hata kodu verdi ve motor ikaz isigi yandi
Kotu yakit , oksijen sensoru,buji kaplolarinin nemlenmesi yada yerinden cikmasi v.s v.s

Burda onemli olan kirmizi isik yanarsa o zaman mutlaka araci park edip arac kullanilmamalidir ve servise gitmelidir
Siz yinede aracinizi cihaz a balatip bir okudun
Evet yandı ve söndü 30 saniye olmuştu çalıştıralı. Yakıtı geçen gün shellden fulledim. Şu an 143 bin kmde. Bujiler vs yazın 20 bin km önce ağır bakımda komple değişmiş, çok detaylı ağır bakım yapılmış. Kırmızı yanmadı çok şükür. Anladım hocam. Daha bi yere götürmedim çok bilmiyorum bu konuları maalesef, yakınımda ölmez oto var oraya götüreyim diyorum

Upvote 0
Evet yandı ve söndü 30 saniye olmuştu çalıştıralı. Yakıtı geçen gün shellden fulledim. Şu an 143 bin kmde. Bujiler vs yazın 20 bin km önce ağır bakımda komple değişmiş, çok detaylı ağır bakım yapılmış. Kırmızı yanmadı çok şükür. Anladım hocam. Daha bi yere götürmedim çok bilmiyorum bu konuları maalesef, yakınımda ölmez oto var oraya götüreyim diyorum
Ayni Olay yillar once Benim de basima geldi Arac daha 2 aylik ti bende cok panik yapmistim o zaman servis in bana dedigi yakit tan olabilir

Upvote 0
Bu ışık hocam. Kasım ayında 10 bin bakım yapılmış. Aralık sonunda ben satın aldım. Bakıma 6 bin km / 9 ay var hocam. Geçen hafta da 1 ay yattığı için çalıştırmada zorlandığım konuyu açmıştım.
Katalitik konvertör arıza ışığı olarak geçiyor.
Devamlı yanarsa ya da yanıp sönüyorsa sorun vardır. Anlık yanıp sönmesi de o anki hava yakıt karışımı ile alakalı olabilir. Takip edip duruma göre hareket edebilirsiniz. Bu arada acil durumlarda kullanma kılavuzunda detaylı bilgilendirme vardır. Bazen o an akla gelmeyebiliyor. Kolaylık sağlar.

Upvote 0
Ayni Olay yillar once Benim de basima geldi Arac daha 2 aylik ti bende cok panik yapmistim o zaman servis in bana dedigi yakit tan olabilir
Teşekkür ederim yorumunuz için hocam, kontrol güvene mani değildir deyip devam edeceğiz artık : )

Upvote 0
Katalitik konvertör arıza ışığı olarak geçiyor.
Devamlı yanarsa ya da yanıp sönüyorsa sorun vardır. Anlık yanıp sönmesi de o anki hava yakıt karışımı ile alakalı olabilir. Takip edip duruma göre hareket edebilirsiniz. Bu arada acil durumlarda kullanma kılavuzunda detaylı bilgilendirme vardır. Bazen o an akla gelmeyebiliyor. Kolaylık sağlar.
Anladım, olabilir hocam. Dikkat ederek takip edeceğim. Kullanma kılavuzlarını mutlaka okurum. Baştan sona okumuştum aldığımda da kütüphaneciyim zaten benim için bir zevk : ) tekrar bir üstünden geçeyim. Sizler de kolaylık sağladığınız için eksik olmayın.

Upvote 0
Yanık kalmadıysa sorun yoktur. Oyle arada yanıp sönüyor ışıklar. Anlık sorun algılıyor ve geçiyor . Ancak kırmızı yanıp kalıyorsa sorun vardır.

Upvote 0
1.2 motor candır keşke sıfır üretilse düşünmeden tekrar alırım

Upvote 0
1.2 motor candır keşke sıfır üretilse düşünmeden tekrar alırım
Hiç belli olmaz belki de üretilir : ) Ben de yeni başladım. Ama çok beğendim, severek kullanıyorum gerçekten. Gidişi, devirlenmesi memnun ediyor. Sessiz çalışıyor. Yakıt tüketimi trafik olmazsa İstanbul içi 6.2 civarında seyrediyor. Hızı çok sevmediğim için sakin kullanımda 5—5.5 ile gidebilirim uzun yolu.

Upvote 0

Geri
Üst Alt