Bir garip sinyal arızası? IQ Lights [ÇÖZÜLDÜ]

belgehan

Üye
İsim
Kerim
Araç
Passat Variant B8.5
Herkese merhabalar değerli forum üyeleri;
2020 model elegance donanım passat b8.5 aracımın IQ Light özellikli sağ farının yıkmalardan sonra fotoğraftaki şekilde azar azar su damlası aldığını fark ettim:

Sonrasında su almanın ilerlememesi ve farda beyin arızası olmasın diye Ankara’da yorumlarını okuduğum bir farcıda aracın farını camından ayırıp güzelce temizliğini yapması için bıraktım.

Farcı tüm işlemleri gözümün önümde yaparak camdaki mikro çatlağı bulup onarıp farı kapattıktan sonra farı yerine takmamıza rağmen farı araca taktığımızda gösterge panelinde “ön sağ sinyali kontrol ediniz” uyarısını silemedik. Vagcomda D6 isimli beyinde ön sinyal ampul ve duyu kısa devre hatası veriyor.

Aracın farında uzun,kısa, yukarı aşağı ve matrix özellikleri sorunsuz çalışmasına rağmen kontak açıkken araç sürekli “ön sağ sinyali kontrol ediniz” şeklinde arıza veriyor. Ancak araçta bulunan tüm sinyaller kaymasa da yanıp sönme şekilde çalışıyor.

Sadece araçta kontak kapalıyken dörtlüleri açtığınızda ya da kumandadan aracı açıp kapattığınızda sinyaller kayar sinyal olarak yanarken, kontağı açıp sinyalleri çalıştırdığınızda göstergede arıza lambası yanınca 4 sinyal de kaymadan düz şekilde yanıyor.

Farı açan arkadaş farın içinde hiçbir şekilde kablolamada vs bir şey unutmadığını söyleyip bunun yazılımsal olduğunu söylese de; gösterdiğim oto elektrikçiler odis ile tekrar kodlama yapmaya çalıştılar fakar arızadan dolayı kodlama yapamadılar, sonrasında da sorunun far içinde ya da farın üzerinde bulunan sinyal ve gündüz ledini yöneten beyinden olabileceğini söylüyor.

Bunun üzerine farın köşesinde bulunan gündüz ledi ve sinyali çalıştıran led beyninin çıkması ile deneme yapmamıza rağmen göstergede arıza yine gitmiyor. Acaba gündüz farı ve sinyali yöneten küçük beyni değiştirince odisten tekrar kodlama mı yapmamız lazım?

Bir de bugün fark ettim kontak kapalı şekilde sinyaller kayarak yanarken bile işlem yaptığımız farın sinyalin yer aldığı çubuğun bir kısmında turuncu ışık hep yanıyor, yani ortası vs kayarak yanarken en uç kısmında yer alan kısım kaymadan direk yanıp sönüyor.

Arıza beni illalah ettirdi var mı çözüm önerisi olan değerli arkadaşlar 😞

Ekli dosyalar

• IMG_0423.jpeg
    IMG_0423.jpeg
    111.4 KB · Görüntüleme: 83

Merhaba hocam geçmiş olsun 2023 sadece 12 km de bayiden alındığı gün Tiguan R-Line da benzer bir sorunu yaşadım.Garantiden far değişti arıza kodlarını atarsanız karşılaştıralım

Merhaba hocam geçmiş olsun 2023 sadece 12 km de bayiden alındığı gün Tiguan R-Line da benzer bir sorunu yaşadım.Garantiden far değişti arıza kodlarını atarsanız karşılaştıralım
Merhabalar hocam vakit ayırıp cevap yazdığınız içim teşekkür ederim öncelikle; olaya gelirsek bizimki de garanti süresi içinde olsaydı 🤷🏻‍♂️

D6 isimli sağ far beynindeki arıza kodunun resmi:

Ekli dosyalar

• IMG_0589.png
    IMG_0589.png
    212 KB · Görüntüleme: 20
Bir teorim de farın su aldığı yer tam sinyal kartının olduğu yer bir oksit vs mi oldu acaba camı açınca farın?

Bence bu olay far değişimi ile sonuçlanır ama far tekrar açılıp kontrol edilebilir sinyalde kısa devre olmuş olabilir zaten şuan için kaybedecek bişey yok bazı farcılar tamirini yapabiliyor bu tür arızaların

Evet değerli arkadaşlar sorunu 1 aylık araştırma ve yorucu bir süreç sonunda bulduk giderdik. Şöyle ki; farı açan ilk arkadaş (Ankara far tampon onarım merkezi ivedik, yazıyorum ki başkasının başı yanmasın) far camı ile kasayı ayırmak için silikonu keseceğim derken farın üst tarafında olan sinyal kartını kesmiş.

Bu tespiti uzun uğraşlar sonucu yine ivedikte bulunan Güven Far isimli yerde yaptık. Kartı önce tamir etmekle uğraşmayı denedik ancak işin altından kalkacak bir elektrikçi bulamadık.

Biz de sinyal kısmı sağlam hurda bir sağ far alıp sinyal kartını kendi farımıza aktardık ve şükür sorun çözüldü.

Bahsi geçen işletmelerle hiçbir alakam bulunmamaktadır. Sonuçta her iki işletme ile de parası karşılığında iş yaptım ancak birisi beni rezil edip, kaba bir tabirle işin arkasında durmayıp, farı tekrar açalım kontrol edelim dediğimde “sen benim ustalığımı mı sorguluyorsun, hakaret sayarım, yaptığımız işten para almayalım (aslında bozduğu işten) sen yoluna ben yoluma benden bir para kopartamazsın derken;

Diğer işletme elindeki çıkma sağlam farına talip olsam da; “abi dur içini açalım bakalım kurtaracağımız bir şey ise boşa masraf etme” diyerek belki de çıkma far parasının 1/4 ü ücretine sorunumu çözdü.

İlk açıp güya temizlik yapan yerin sinyal kartını nasıl kestiğine dair fotoğrafları da bırakıyorum:

Ekli dosyalar

• IMG_0591.jpeg
    IMG_0591.jpeg
    107.9 KB · Görüntüleme: 42
  • IMG_0592.jpeg
    IMG_0592.jpeg
    111.6 KB · Görüntüleme: 41
  • IMG_0593.jpeg
    IMG_0593.jpeg
    110.7 KB · Görüntüleme: 41
Evet değerli arkadaşlar sorunu 1 aylık araştırma ve yorucu bir süreç sonunda bulduk giderdik. Şöyle ki; farı açan ilk arkadaş (Ankara far tampon onarım merkezi ivedik, yazıyorum ki başkasının başı yanmasın) far camı ile kasayı ayırmak için silikonu keseceğim derken farın üst tarafında olan sinyal kartını kesmiş.

Bu tespiti uzun uğraşlar sonucu yine ivedikte bulunan Güven Far isimli yerde yaptık. Kartı önce tamir etmekle uğraşmayı denedik ancak işin altından kalkacak bir elektrikçi bulamadık.

Biz de sinyal kısmı sağlam hurda bir sağ far alıp sinyal kartını kendi farımıza aktardık ve şükür sorun çözüldü.

Bahsi geçen işletmelerle hiçbir alakam bulunmamaktadır. Sonuçta her iki işletme ile de parası karşılığında iş yaptım ancak birisi beni rezil edip, kaba bir tabirle işin arkasında durmayıp, farı tekrar açalım kontrol edelim dediğimde “sen benim ustalığımı mı sorguluyorsun, hakaret sayarım, yaptığımız işten para almayalım (aslında bozduğu işten) sen yoluna ben yoluma benden bir para kopartamazsın derken;

Diğer işletme elindeki çıkma sağlam farına talip olsam da; “abi dur içini açalım bakalım kurtaracağımız bir şey ise boşa masraf etme” diyerek belki de çıkma far parasının 1/4 ü ücretine sorunumu çözdü.

İlk açıp güya temizlik yapan yerin sinyal kartını nasıl kestiğine dair fotoğrafları da bırakıyorum:
Geçmiş olsun hocam. Üzücü valla.

Geçmiş olsun diyelim. Her iş her yerde yaptırılmaz için güzel bir örnek. Paylaşmanda yerinde olmuş hocam. Başkalarının canı yanmasın. Tekrar geçmiş olsun.

Çok teşekkürler cümleten inşallah kimsenin başına gelmez 🙏🏼 bu arada süreçte fikir teatisi için yardımını esirgemeyen @İlker34 hocama tekrardan çok teşekkür ederim ☺️

Geri
Üst Alt