Golf 7 1.6 tdı yakıt tüketimi sorunu

mrthlp

Yeni Üye
İsim
Mert
Araç
Golf 7
Arkadaşlar merhaba, golf 7 1.6 tdı 2015 model aracımda dijital yakıt tüketimi göstergesinde kalkışta 40-50 lere kadar yakıt tüketimi çıkıyor 80 ile sabit giderken 15-20 gösteriyor normal zamanda 6 yı geçmeyen tüketim bir anda böyle oldu daha önce başına gelen var mı ? Ani yükselip düşüyor ama daha önceki ortalamaların çok üstünde

Merhaba hoşgeldiniz,
Foruma yeni üye olan üyeler için ilk olarak tanışma başlığında kısaca tanımak bir forum kültürümüz oldu. Sizi de tanımak isteriz.

https://www.golftutkusu.com/topic/178-ben-kimim-tanisma-konusu/

Sorunuzun cevabı media ayarları içerisinde olabilir. Tüketiminiz lt/100km yerine km/lt gibi farklı bir cinse dönüşmüş olabilir.

e1cf476bb5107715908022d0dcbed21a.jpg

Merhaba hoşgeldiniz,
Foruma yeni üye olan üyeler için ilk olarak tanışma başlığında kısaca tanımak bir forum kültürümüz oldu. Sizi de tanımak isteriz.

https://www.golftutkusu.com/topic/178-ben-kimim-tanisma-konusu/

Sorunuzun cevabı media ayarları içerisinde olabilir. Tüketiminiz lt/100km yerine km/lt gibi farklı bir cinse dönüşmüş olabilir.

e1cf476bb5107715908022d0dcbed21a.jpg
hocam malasef orayada baktım l/100km olarak gözüküyor acaba aldığım mazot etkiliyor olabilir mi

Arkadaşlar merhaba, golf 7 1.6 tdı 2015 model aracımda dijital yakıt tüketimi göstergesinde kalkışta 40-50 lere kadar yakıt tüketimi çıkıyor 80 ile sabit giderken 15-20 gösteriyor normal zamanda 6 yı geçmeyen tüketim bir anda böyle oldu daha önce başına gelen var mı ? Ani yükselip düşüyor ama daha önceki ortalamaların çok üstünde
Merhaba @mrthlp 2013 model 1.2 tsi benzlinli aracım var. İlk sahibiyim aynı şikayetler benim arabamda da olmaya başladı. Araba düz yolda giderken 30-40 litreler yakmaya başladı . Özellikle 1. Ve 2. Viteste sürekli 30-40 litreleri görüyorum . Rölantide giderken gaza yüklenmezsem 7-8-9 litre yakıyor .( bursadayım yokuşlu yoklarda kullanıyorum) ama biraz gaza basınca yakıt uçuyor. Yani yakıt bariz gözle görünür arttı. Işıkta yanıyor tamire gitti ama bulamadılar . Siz probleminizi nasıl çözdünüz . Lütfen yardımcı olun zira ustalar nokta atış bulamıyorlar şimdiye kadar 30 bin masraf ettim ama değişen bir şey olmadı.

@Emelmet geçmiş olsun. Multimedya ve göstergede gördüğünüz değerlerin görsellerini ekleyebilir misiniz?

IMG_3846.jpeg

Ekli dosyalar

• IMG_3847.jpeg
    IMG_3847.jpeg
    62.5 KB · Görüntüleme: 23
  • IMG_3848.jpeg
    IMG_3848.jpeg
    62.2 KB · Görüntüleme: 23
Depo fulldu 280 km gitmişim. @Emelmet

Fulllemiştim depoyu daha 280 km gitmişim
Acaba gösterge seçimi hatalı olabilir mi diye görsel istemiştim.
Görünüşe göre sizin de belirttiğiniz gibi ve de görsellerdeki tüketim değerleri birbirini tutuyor.

Cihaz ile arıza tespit yaptırmalısınız. Yani uyarı ışığının sebebini öğrenmelisiniz. Ardından müdahale edilmeli.
Direkt olarak ne olabileceğini bilemiyorum. Sensör sorunu olabilir ya da başka bişey..

Konu sahibi çözüm paylaşırsa da benzer olmayabilir.
Umarım direkt olarak aynı durumu yaşayan biri cevap verir.
Tekrar geçmiş olsun.

@Emelmet geçmiş olsun. Multimedya ve göstergede gördüğünüz değerlerin görsellerini ekleyebilir misiniz?

Görünüşe göre sizin de belirttiğiniz gibi ve de görsellerdeki tüketim değerleri birbirini tutuyor.

Cihaz ile arıza tespit yaptırmalısınız. Yani uyarı ışığının sebebini öğrenmelisiniz. Ardından müdahale edilmeli.
Direkt olarak ne olabileceğini bilemiyorum. Sensör sorunu olabilir ya da başka bişey..

Tekrar geçmiş olsun.
Umarım cevap verir. Makineye bağlayınca da hiç bir şey göstermiyormuş yetkili servis öyle dedi. Kaç tane özel servis sonrasında yetkili servise gitti ama çözüme ulaşamadım . @mrthlp den cevap bekliyorum . Tez zamanda görür inşallah

Tekrar geçmiş olsun.
Merhaba @ogzogz aracımı malüm yetkili servise götürdüm. Keşif yaptılar ve sonuç olarak; aracın siyah duman atmasından dolayı oksijen sensörünün kurum tuttuğunu ve görevini yerine getirmediğini yakıtın bundan arttığını ifade ettiler…. Siyah dumana gelincede pistonlarda yap olduğunu ve motor kapağının açılıp pistonlara bakılması gerektiğini sonrasında revizyon önermediklerini sağlıklı olanın motor değişimi olduğunu söylediler. ( maliyette serviste bir hayli yüksek maalesef) bu durumda ne yapılması gerekli acaba nasıl bir yol izlenmeli tavsiyelerinizi almak isterim

Merhaba @ogzogz aracımı malüm yetkili servise götürdüm. Keşif yaptılar ve sonuç olarak; aracın siyah duman atmasından dolayı oksijen sensörünün kurum tuttuğunu ve görevini yerine getirmediğini yakıtın bundan arttığını ifade ettiler…. Siyah dumana gelincede pistonlarda yap olduğunu ve motor kapağının açılıp pistonlara bakılması gerektiğini sonrasında revizyon önermediklerini sağlıklı olanın motor değişimi olduğunu söylediler. ( maliyette serviste bir hayli yüksek maalesef) bu durumda ne yapılması gerekli acaba nasıl bir yol izlenmeli tavsiyelerinizi almak isterim
Merhaba.
Motor konusunda teknik olarak bilgim yüzeysel.
Ben olsam şu sırayı takip ederdim;
Hava filtresi değişimi yapıp eğer ki kesin olarak sensörün kirli olmasından dolayı sorun oluyorsa sensörü temizletmeyi denerdim.
Eğer ki düzelme oluyorsa ve tam performansa gelmemişse yani arızalıysa o zaman değiştirirdim. Diğer çözümler daha sonra düşünülebilir.

Çözüm önerisine bakılırsa servisin de tamir temizleme özelliği olmadığı ve sürekli değişim önerilerinde bulundukları görülüyor.

Fazla yakıt tüketimi şikayeti üzerine sensör sorunu tespit edildiğini gösteren belgeyi alınız. Zaten bunu ücretli tespit etmişlerdir. Temizleme işe yararsa. İster devam edersiniz, ister serviste ister dışarıda değiştirirsiniz.
Yakıt tüketimi takip edilerek servisin çözüm önerisinin yerinde olup olmadığı durumu ortaya çıkar.

Daha detaylı yardımcı olan ya da fikir veren olursa daha iyi olur.

Yaptığınız 30 bin masrafın içinde neler vardı?

Merhaba.
Motor konusunda teknik olarak bilgim yüzeysel.
Ben olsam şu sırayı takip ederdim;
Hava filtresi değişimi yapıp eğer ki kesin olarak sensörün kirli olmasından dolayı sorun oluyorsa sensörü temizletmeyi denerdim.
Eğer ki düzelme oluyorsa ve tam performansa gelmemişse yani arızalıysa o zaman değiştirirdim. Diğer çözümler daha sonra düşünülebilir.

Çözüm önerisine bakılırsa servisin de tamir temizleme özelliği olmadığı ve sürekli değişim önerilerinde bulundukları görülüyor.

Fazla yakıt tüketimi şikayeti üzerine sensör sorunu tespit edildiğini gösteren belgeyi alınız. Zaten bunu ücretli tespit etmişlerdir. Temizleme işe yararsa. İster devam edersiniz, ister serviste ister dışarıda değiştirirsiniz.
Yakıt tüketimi takip edilerek servisin çözüm önerisinin yerinde olup olmadığı durumu ortaya çıkar.

Daha detaylı yardımcı olan ya da fikir veren olursa daha iyi olur.

Yaptığınız 30 bin masrafın içinde neler vardı?
Merhaba tavsiyelerinizi dikkate alacağım . Umarım işe yarar. Yaptığım masraflarda yağ değişimi filitreler , basınç müşürü , basınç regülatörü , buji değişimi ,kurum temizliği bunları yaptırdım . Teklemede vardı o düzeldi ama diğer sorunlar devam .

Merhaba tavsiyelerinizi dikkate alacağım . Umarım işe yarar. Yaptığım masraflarda yağ değişimi filitreler , basınç müşürü , basınç regülatörü , buji değişimi ,kurum temizliği bunları yaptırdım . Teklemede vardı o düzeldi ama diğer sorunlar devam .
Biraz işlem görmüş. Yaşanılan sorunlara yapılanlar sırasıyla çözüm olmuş olabilir. Fazla yakma daha önce yoksa kurum temizleme ile sensör tıkanmış kirlenmiş olabilir.
Hepsi bir anda sorun olmuşsa sadece servisin de dediği gibi sensör temizliği kalmış olabilir.
Umarım çözüme ulaşırsınız.
Geçmiş olsun.
Kolay gelsin.

Geri
Üst Alt