1.2 Tsi Yakıt Pompası Arızası

Garcia

Üye
İsim
Yunus
Araç
Golf 7 1.2 Tsi
Merhabalar 2013 1.2 Tsi Golf sahibiyim. Son 1 aydır aracım da motor sesinde aşırı bir artış söz konusu. Bu sese eşlik eden şakırdamalar metal sürtünme sesleri de sanki dizelmiş gibi bir izlenim veriyor. Aynı zaman da özellikle 2. vites düşük devir (1500-1700) düz yol yada hafif rampa farketmeksizin hafif gaz ile bu sesler çok daha fazla artıyor ve yakıt tüketimi 8.5 'lerden aşşağı düşmüyor.

Araca haftada 2 gün anca binerim ancak her gün sabah 2 gidiş 2 de geliş 4 km çocuğu bırakır servise binerim. Sıkıştırmam ilk çalıştırma da ve stop dan önce en az 1 dk beklerim. Bu sebeplerle ustama gösterdiğim de kendisi test ederek, yakıt pompasının arızalı olduğunu çıkma bir parça ile deneme yanılma yoluna gidileceğini sorun devam ederse enjektörler de problem olduğunu bunların dışında başka bir parçanın bu sorunu yaratmayacağını söyledi.

Sorum şu, yakıt pompası arıza verdiği taktirde cihaz ile bağlandığında bu arıza görünüyor mu? Bu parçadan değilse enjektörleri değiştirmek mi yoksa temizletmek mi daha mantıklı olur? Servis yakıt pompası artı işçilik için 5 bin TL fiyat verdi ama önce kontrol edilmesi şartıyla. Usta sadece orjinal parça için 5 bin TL fiyat verdi. Ancak emin olamıyorum çıkma parça ile deneme yapılsa o parçanın sağlam olup olmadığı da soru işareti olduğundan ikilemde kaldım ve fikir ve önerilerinizi almak istedim.

(Video çekmeye çalıştım ama ses ne kadar belli olur bilemiyorum.)

Son düzenleme:

@Garcia

İlk çalıstırmada öksürme zor çalısma devir almama devir oynaması var mı ?

Bunlar yoksa yakıt pompası olağan şüpheli DEĞİLDİR .

10 yıldır araç sahibi olma deneyimimden bir çıkarım yaptıysam o da şu; sanayideki ustaların bu tarz sorunları çözme becerisi nokta atışı olmuyor.

Önce yakıt pompası sonra enjektör sonra buji bobin sonra triger kayışı rulmanlar v kayışı o da yetmedi alternatörü bile değiştirtiler insana. Sonra sorununuz hala devam ediyor olur...

Deneme yanılma ile çözüm bulmak o sorunu anlamak çözebilmek değildir aslında yaptıkları piyango gibi birşey. Tabi her seferinde kendilerine iş kazanç çıkıyor, yıpranan araç sahibi oluyor.

Tek bir ustanın fikrini almayı geçtim 4 - 5 tane farklı ustaya sorsanız farklı farklı şeyler çıkacak ortaya...

Tarif ettiğiniz zincir şıkırtısı gibi ses benim araçta da (2013 1.2 tsi ) var ancak camlar açıkken duvar yanından geçerken duyabiliyorum sadece. Bu bir sorun mudur bilmiyorum. Yakıt tüketimim 5 yıl öncesiyle aynı 5.7 civarlarında geziyor..

Videodaki motor sesi gürültüsü yoğun ama o ince şıkırtı sesleri duyamadım ben.

Güzergahınız çok kısa hocam yakıt tüketimi bu yüzden yüksek olması bence normal.

Peki aracınızda son zamanlarda değiştirdiğiniz bir parça var mı yada bakım yapılırken ?

10 yıldır araç sahibi olma deneyimimden bir çıkarım yaptıysam o da şu; sanayideki ustaların bu tarz sorunları çözme becerisi nokta atışı olmuyor.

Önce yakıt pompası sonra enjektör sonra buji bobin sonra triger kayışı rulmanlar v kayışı o da yetmedi alternatörü bile değiştirtiler insana. Sonra sorununuz hala devam ediyor olur...

Deneme yanılma ile çözüm bulmak o sorunu anlamak çözebilmek değildir aslında yaptıkları piyango gibi birşey. Tabi her seferinde kendilerine iş kazanç çıkıyor, yıpranan araç sahibi oluyor.

Tek bir ustanın fikrini almayı geçtim 4 - 5 tane farklı ustaya sorsanız farklı farklı şeyler çıkacak ortaya...

Tarif ettiğiniz zincir şıkırtısı gibi ses benim araçta da (2013 1.2 tsi ) var ancak camlar açıkken duvar yanından geçerken duyabiliyorum sadece. Bu bir sorun mudur bilmiyorum. Yakıt tüketimim 5 yıl öncesiyle aynı 5.7 civarlarında geziyor..

Videodaki motor sesi gürültüsü yoğun ama o ince şıkırtı sesleri duyamadım ben.

Güzergahınız çok kısa hocam yakıt tüketimi bu yüzden yüksek olması bence normal.

Peki aracınızda son zamanlarda değiştirdiğiniz bir parça var mı yada bakım yapılırken ?
O camlar açıkken duvar yanından geçerken gelen ses çok önceden vardı ama bu ses artık cam kapama falan değil müziğin sesini açarak duymamaya çalışıyorum o denli arttı. Video da çok net çıkmamış ama çok karışık sesler var şakırdama sürtünme sesleri homortular vs.

Aracım da değişen bir parça olmadı geçtiğimiz şubat ayında serviste buji değişti sadece.

O camlar açıkken duvar yanından geçerken gelen ses çok önceden vardı ama bu ses artık cam kapama falan değil müziğin sesini açarak duymamaya çalışıyorum o denli arttı. Video da çok net çıkmamış ama çok karışık sesler var şakırdama sürtünme sesleri homortular vs.

Aracım da değişen bir parça olmadı geçtiğimiz şubat ayında serviste buji değişti sadece.
Anladım hocam, birkaç farklı yere gösterip en makul teknik detaylı açıklama yapan yerin dediğine göre yol izlemekten başka yapılacak bir şey yok gibi.

Bu süre zarfında gözlem yapabiliyorsanız motor kaputu içini de arasıra takip etmekte fayda var. Yağ, motor soğutma sıvısı, hidrolik sıvısı bunlarda olası değişiklikleri, kablolarda hortumlarda hasar eskime kopma, kayışlarda ve onların bağlı olduğu rulman (ismi tam bu mu bilmiyorum) düzensiz titreşim ve ses, olası yağ ve motor suyu kaçakları akıntıları. Turboda yağ kaçağı var mı onu kontrol etmek zor olabiliyor biraz arkada ve altı boşluğa denk geliyor.

Belki alakasız bu yazdıklarım belki alakalıdır, ama bir ipucu yakalanabilir belki.

Lifte kaldırılınca egzoz sistemiyle alakalı yerlerin kontrolünü de rica edin hocam. (Belki)

Videoyu kulaklıkla izleyince sesin rahatsız edici boyutunu az biraz anlayabildim.

Anladım hocam, birkaç farklı yere gösterip en makul teknik detaylı açıklama yapan yerin dediğine göre yol izlemekten başka yapılacak bir şey yok gibi.

Bu süre zarfında gözlem yapabiliyorsanız motor kaputu içini de arasıra takip etmekte fayda var. Yağ, motor soğutma sıvısı, hidrolik sıvısı bunlarda olası değişiklikleri, kablolarda hortumlarda hasar eskime kopma, kayışlarda ve onların bağlı olduğu rulman (ismi tam bu mu bilmiyorum) düzensiz titreşim ve ses, olası yağ ve motor suyu kaçakları akıntıları. Turboda yağ kaçağı var mı onu kontrol etmek zor olabiliyor biraz arkada ve altı boşluğa denk geliyor.

Belki alakasız bu yazdıklarım belki alakalıdır, ama bir ipucu yakalanabilir belki.
Aynen hocam tek bir yere bağlı kalmayı düşünmüyorum hafta sonu fırsat bulursam birkaç yere daha gideceğim bakalım.

Motoru sürekli kontrol ederim göze çarpan olumsuz bir şey de olmadı şuan için. Bilemiyorum usta tecrübeden sonra kendinden çok fazla emindi ama bunu anlamanın yolu birkaç yere belki servise gitmek.

Evet kulaklıkla çok daha belirgin bu sesler. Teşekkürler öneriler için.

Aynı durum bende de oluştu ve çözümü 95 oktan Shell-vpower yakıt almak oldu. konu biraz hortlamış oldu ama bahsetmeden geçmek istemedim. Sorunu ilk ustama gösterdim yakıttan dedi inanmadım. Hatta saçma geldi çünkü ses metal sürmesi gibi hatta çat çat diye ses yapıyordu arada bahsettiğiniz gibi yol kenarında refüj ya da duvardan yansıyordu ses.
İki farklı ustaya daha sordum yeminle motor inecek dedi hatta motorla uğraşmıyoruz direk sandık motor takıyoruz dediler. Ben de madem motor değişecek beni nerde bırakırsa oraya kadar bu şekilde devam edeyim dedim bu arada 95 oktan yakıt almayı da ihmal etmedim. Yakıt aldıktan sonra seste bariz azalma oldu depoyu ikinci kez aynı yakıtla doldurdum ses felan kalmadı ustamın tespiti doğruymuş meğerse enjektör şakırdıyormuş.

Aynen hocam tek bir yere bağlı kalmayı düşünmüyorum hafta sonu fırsat bulursam birkaç yere daha gideceğim bakalım.

Motoru sürekli kontrol ederim göze çarpan olumsuz bir şey de olmadı şuan için. Bilemiyorum usta tecrübeden sonra kendinden çok fazla emindi ama bunu anlamanın yolu birkaç yere belki servise gitmek.

Evet kulaklıkla çok daha belirgin bu sesler. Teşekkürler öneriler için.
konunun üzerinden baya zaman geçmiş ama benim arızamda aynısı düzeldimi acaba nasıl bir yol izlemem lazım ?

Geri
Üst Alt