U led parça kodu hakkında yardım.

beratx

Üye
İsim
Berat
Merhaba arkadaşlar. Uzun zamandır aklımda yapmayı planladıgım ama fırsat bulup ilgilenemediğim bir konuyu size danışıp parça kodu sormak istiyorum. Malum xenon ampulum (doğrı bir tabir mi bilmiyorum) ömrünü tamamlamışken farları da orjinal u lede çevirmek. Benim aracım 2015 highline basic xenonlu. U led için sizden istediğim orjinalde u ledli olup dinamik uzun far asistanı olmayan bir araçtan plaka veya şasi ile far kodu sorgulatmak. Bana bu konuda yardımcı olacak arkadaşlar var mı? Çıkma alacağım ama uyumu konusunda ve temizliği konusunda sıkıntılarım var. Nerede far sorgulatsam ya bana uymuyor ya da far tası çok kararmış. Amacım yeni far alıp afs beyinleri ile hat çekmek. Sizden yardım bekliyorum. 🙏

@beratx

Bi-Xenon Basic Farlar;
5G1 941 031
5G1 941 032

5G1 941 039
5G1 941 040

Adaptif Bi-Xenon Plus Farlar +ULed Gündüz Sürüş Farları;
5G1 941 751
5G1 941 752

5G1 941 753
5G1 941 754

Adaptif Bi-Xenon Plus Farlar +ULed Gündüz Sürüş Farları +Dinamik Far Asistanı
5G1 941 033
5G1 941 034

5G1 941 043
5G1 941 044

Adaptif Bi-Xenon Plus Top R Farlar +Çift ULed Gündüz Sürüş Farları +LED sinyal lambaları
5G1 941 753D
5G1 941 754D

diğer konuda paylaştığınız resimdeki farlar OEM üründür.!! yani Valeo 'nun aftermarket olarak piyasaya sunduğu üründür.,

Pek çok yedek parça dükkanı OEM ürünü ---> orjinal yedek parça (orjinal ekipman) diye müşteriye sunar ama bu doğru değildir.

OEM ürün demek parçayı üreten firmanın (orjinal ekipman üreticisi) sertifikası olduğu anlamını taşır., Yani farları üreten Valeo firması orjinal ekipman üreticisi olarak farları üretmiş ama farlar orjinal yedek parça değil..!!

OEM üründe parçanın kalitesini ---> parçayı üreten firma belirler,

Orjinal Ekipmanda ise kaliteyi ---> araç üreticisi belirler,

OEM üründe parçayı üreten firma isterse en üst kalite standardında üretim yapar isterse de parçanın kalitesini düşük tutabilir, ancak parçayı VW/Audi veya Mercedes için üreteceği zaman kalite standartlarını araç üreticisinin belirlediği kalite standartlarında yapmak zorundadır.

Bu durum yani kalite farklılıkları filtrelerde (OEM / Orjinal Ekipman) farkı daha çok karşımıza çıkar.,

Orjinal farlar (orjinal yedek parça) farlarda VW logosu bulunur., ve parça kodu 5G1 ile başlar.

Orjinal Yedek Parça / Orjinal Ekipman / OE Parts / Genuine Parts ---> hepsi aynı anlama gelir.
Hocam affınıza sığınarak soruyorum 2015 Highline aracımda Bi-Xenon farlar var ve çift u led olan farlardan takmak istiyorum. Sizin söylediğiniz "5G1 941 753D ve 5G1 941 754D" numaralar direk tak çalıştır şeklinde mi olur ekstradan parça almam gerekir mi ?

Upvote 0

Hocam affınıza sığınarak soruyorum 2015 Highline aracımda Bi-Xenon farlar var ve çift u led olan farlardan takmak istiyorum. Sizin söylediğiniz "5G1 941 753D ve 5G1 941 754D" numaralar direk tak çalıştır şeklinde mi olur ekstradan parça almam gerekir mi ?
2015 Highline aracınızda Bi-Xenon Basic farlar var ise ihtiyacınız olanlar;

753D/754D kodlu çift uled farlar, 4 adet led güç modülü, 2 adet AFS beyni, 1 adet AFS modülüne ihtiyacınız olur.,

kendi farlarınızdaki (Xenon beyni) gibi bazı parçaları da eski farlarnızdan ---> yeni fara aktarma yaparsınız,

2015 Highline aracınızda tek ULed 'li Bi-Xenon Plus farlar var ise daha az parçaya ihtiyacınız olur.

Bu işte esas maliyeti yüksek olan Halojen farlardan geçmektir. Halojen fardan geçmeniz maliyeti tuzludur., ama Bi-Xenon Basic farlar ve tek ULed 'li Bi-Xenon Plus farlardan geçmenin maliyeti fazla değildir.

İhtiyacınız olan parçalar, parça kodları, görseller ve gerekli tüm detaylar burada mevcuttur; https://www.golftutkusu.com/topic/3553-orjinal-cift-u-led-uygulamasi/

Upvote 0
2015 Highline aracınızda Bi-Xenon Basic farlar var ise ihtiyacınız olanlar;

753D/754D kodlu çift uled farlar, 4 adet led güç modülü, 2 adet AFS beyni, 1 adet AFS modülüne ihtiyacınız olur.,

kendi farlarınızdaki (Xenon beyni) gibi bazı parçaları da eski farlarnızdan ---> yeni fara aktarma yaparsınız,

2015 Highline aracınızda tek ULed 'li Bi-Xenon Plus farlar var ise daha az parçaya ihtiyacınız olur.

Bu işte esas maliyeti yüksek olan Halojen farlardan geçmektir. Halojen fardan geçmeniz maliyeti tuzludur., ama Bi-Xenon Basic farlar ve tek ULed 'li Bi-Xenon Plus farlardan geçmenin maliyeti fazla değildir.

İhtiyacınız olan parçalar, parça kodları, görseller ve gerekli tüm detaylar burada mevcuttur; https://www.golftutkusu.com/topic/3553-orjinal-cift-u-led-uygulamasi/
Teşekkür ederim hocam

Upvote 0
Saolaun hocamın yazdıklarını topladım ilk önce çıkma aramaya başladım. Buna uygun 751 ve 752 kodlu parça buldum. Sanırım bir afs modülüne ihtiyacım olacak diğeri üzerinde… çok teşekkürler gelişmeleri buradan yazarım
Bi-Xenon Basic fardan geçecekseniz ihtiyacınız olan parçalar;

751/752 kodlu tek uled farlar
2 adet led güç modülü
2 adet AFS beyni
1 adet AFS modülüne ihtiyacınız olacaktır.

İhtiyacınız olan parçalar, parça kodları, görseller ve gerekli tüm detaylar burada mevcuttur;
https://www.golftutkusu.com/topic/3553-orjinal-cift-u-led-uygulamasi/

Xenon beyni, Xenon ampülü ve H7 viraj aydınlatma ampülünüz şuan ki mevcut farınızdan sökülür yeni farınıza takılır. Araçtan söktüğünüz eski farınızı da satarak maliyeti düşürmüş olursunuz. Bi-Xenon Basic farlar da 2. elde en az tek uled kadar değerlidir. Yalnız olacağınız çıkma farların tırnaklarını, ayaklarını, camlarını vs.. iyice kontrol edip öyle alınız.

Xenon ampülünüz ömrünü tamamlamak üzere demişsiniz ---> önünüze gelen her yerden Xenon ampülü almayınız., piyasada çok fazla sahte Xenon ampülü mevcuttur. bu sebebten (yetkili satıcılar) gibi güvenilir bir yerden almanızı öneririm., Xenon ampülde Philips 'ten uzak durun piyasadaki Philips marka Xenon ampüllerinin %95 'i sahtedir. Osram marka alınız, Osram 'ın geliştirdiği güvenlik sistemiyle ampülün orjinal mi sahte mi olduğunu %0 hata payı ile anlayabiliyorsunuz.

Upvote 0
Rica ederim., bu arada araçtan sökeceğiniz Bi-Xenon farlarınız da 2.elde değerli olduğundan bu farları satarak maliyeti düşürebilirsiniz.
tam moderatör olmayı hakkediyorsunuz hocam sağolun, konuya tam bi soru soracağım giriyorum cevabı çoktan yazmışsınız 3 sorumun da cevabı daha sormadan yanıtlanmış teşekkürler :)

Upvote 0
tam moderatör olmayı hakkediyorsunuz hocam sağolun, konuya tam bi soru soracağım giriyorum cevabı çoktan yazmışsınız 3 sorumun da cevabı daha sormadan yanıtlanmış teşekkürler :)

Cumhur baskani adayi olsa oy veririm :)

Üslup ve bilgilendirme yazilari muhteşem sikilmadan detayli bilgilendirici tam bir ustad

Upvote 0
@beratx @Ahmet Acar @Omer58 @emrdmrc

Adaptif Bi-Xenon Plus Farlar +tek ULed Gündüz Sürüş Farları
Adaptif Bi-Xenon Plus Top R Farlar +Çift ULed Gündüz Sürüş Farları +Led sinyal lambaları

DLA yani (dynamic light assist /dinamik uzun far asistanı) her iki far için de "opsiyone"l donanımdır.,

Tek ULed ve Çift ULed farların tek harikası U şeklinde yanan gündüz sürüş farlarından ibaret değildir., bu farların esas getirisi Adaptif far özelliğine sahip olmasından gelmektedir.,

Adaptif Bi-Xenon farlar teknik deyimle AFS farlar (Adaptive Front Lighting System)., bu farlar hava koşullarına, çevrenin durumuna ve aracın hızına göre değişen 7 farklı aydınlatma moduna sahiptir.

DLA opsiyonu alınarak ile 8.ci aydınlatma moduna da sahip olunur.

Bi-Xenon Basic Farlar +Halojen Gündüz Sürüş Farları
Adaptif Bi-Xenon Plus Farlar +tek ULed Gündüz Sürüş Farları
Adaptif Bi-Xenon Plus Top R Farlar +Çift ULed Gündüz Sürüş Farları +Led sinyal lambaları

Bu 3 farın hepsi ---> otomatik far yükseklik ayarı özelliğine sahiptir. otomatik far yükseklik ayarı aracın ağırlığını, yolcu ve bagaj yükünü, yolun eğimini (sürekli olarak) kontrol eder., sensör farın aydınlatma seviyesinde anlık olarak değişimler yapar.,

Bu 3 farın hepsi --> far yıkama özelliğine sahiptir, far yıkama olduğu için silecek deposu (2 kat) daha büyüktür, ve yine far yıkama özelliği olduğu için silecek suyu azaldığı zaman, silecek suyunun azaldığını bildiren sensör mevcuttur.

Bi-Xenon Basic Farlar --> bu 7 farklı aydınlatma modunun sadece 1 tanesine sahiptir, 40km hıza kadar çalışan (statik viraj aydınlatması) Basic farlarda da mevcuttur.

Adaptif özelliğine sahip olan tek ve çift uled farların ---> esas alamet-i harikası şu özelliklere sahip olmasıdır (aşşağıdaki şekilde görebilirsiniz) ;

Bunlardan en önemli olanları; dinamik viraj aydınlatması ve 100-110 km hızdan sonra devreye giren otoyol aydınlatmasıdır.

Dinamik viraj aydınlatması; direksiyon hareketine xenon mercekleri (projektörler) sağa-sola dönerek viraj içlerinde kalan kısımların aydınlatılması sağlanır, bu sayede viraj içindeki yolun durumu ve olası tehlikeler önceden fark edilmiş olunur,

Otoyol aydınlaması; bu özellik muazzam birşey dir., otoyol aydınlatması modu ile uzun farlara çok fazla ihtiyaç duymadan yüksek hızlarda daha güvenli ve daha uzak mesafeyi görerek sürüş yapmanıza olanak verir.

100-110 km hızdan sonra otoyol aydınlatması devreye girer., ve sağ fardaki Xenon merceği 2-3° derece yukarı kalkar, sol fardaki mercek karşıdan gelenin gözünü almaması hafif aşşağı konumlanır, bu sayede yüksek hızlarda (uzun farı açmadan) daha uzak mesafeyi aydınlatılmış olunur.

145d223b-e9a9-4fb6-a1c1-490253636223-jpeg.55101

Upvote 0
@forzaGilles üstadım tekrardan merhabalar,

Bi-xenon basic farlardan bi-xenon plus (tek u led) farlara geçerken almam gereken parça ve kodlamaya ihtiyaç var mıdır?

Upvote 0

Geri
Üst Alt