Sıkışık Trafikte Çıkan Uyarı/Hata

tzcn

Yeni Üye
İsim
Murat
Araç
Audi A3 8P 2012 1.6 TDI
Merhabalar,

Sıkışık trafikte giderken araç aşağıda paylaştığım resimdeki uyarıyı/hatayı verdi. Sonra arabayı sağa çekip durdurdum. Biraz bekledikten sonra çalıştırdım ve bu uyarı gitmişti.

Araştırdığım kadarıyla Şanzımanın ( Baskı Balatanın ) ısınmasından dolayı oluyormuş.

Bu sorunu nasıl çözebilirim acaba. İnternetten araştırdım bu stronicler için " Debriyaj Seti " ve " Kavrama Seti " olarak parçalar var bu sorunu hangisini değiştirerek çözebilirim. Bu parçaların farkı nedir ?

WhatsApp Image 2021-11-29 at 23.54.03.jpeg

hocam dediginiz gibi clutch karsiligi debriyaj/kavrama oluyor. normalin uzerinde isinmis ve arabayi durdurun diyor. olasi bir zarardan kacinmak icin olsa gerek. ya da miladini dolduran bir parca, cikaracak sorun oncesi sizi uyariyor olabilir.

edit:linki kaldirdim

Son düzenleme:
Evet bende o şekilde bilgiler buldum anlamadığım internette debriyaj seti diye satılan parçanın fiyatı ucuz bu manuel araçlar için mi otomatiklerde debriyaj seti değil de bunun için kavrama değişimi mi yapılması gerekiyor acaba.

geçmiş olsun.

sıkışık trafikte dur kalk yapıldığı için DSG 2. viteste yarım debriyaj yapıp baskı balatanın ısınmasına sebep oluyor.
yada sürekli 1. vites ile 2. arasında (yeri geldiğinde 1-2-3 arası gidip geliyor)
bunun önüne geçebilmek için ben şu yöntemi uyguluyorum..

dur kalk tarfikte manuel moda alıp öndeki arac ile aram kapanana kadar 1. vites ile gidiyorum.
bu sayede 2. vitese atıp tekrar 1'e geçmesine müsaade etmiyorum..

ve bu yöntemi uyguladığım için hiç bu uyarıyı almadım..

aracım 2016 1.2 AllStar 105k km..

Geri
Üst Alt