Klima Yüze Üflemiyor

Garcia

Üye
İsim
Yunus
Araç
Golf 7 1.2 Tsi
Cümleten selamlar aracım 2013 golf 7 comfortline ve daha 2 hafta oldu alalı. Bugüne kadar bir sorunum yoktu ancak bugün klimayı daha doğrusu kaloriferi açıp yüze verdiğimde orta menfezlerden hiç bir şekilde hava üflemedi. Sadece sol ve sağ yanlarda ki menfezlerden hava geldi. Cama verdim bir sorun yok çalışıyor. Ayağa veriyorum çok az hissettiriyor. Tekrar yüze veriyorum hiç gelmiyor. İlk kez başıma böyle bir şey geldi sebebi ne olabilir sizce öneriniz nedir?

Manuel olarak açma kapama kapalı olmadığını varsayarsak
yönlendirme motorunda , dişlisinde sorun olabilir..

Upvote 0
Manuel olarak açma kapama kapalı olmadığını varsayarsak
yönlendirme motorunda , dişlisinde sorun olabilir..
Manuel de bir sıkıntı yok açma kapama yaptım dediğim gibi sadece sağ ve sol yan cam menfezlerden geliyor. Bu durduk yere kendiliğinden bozulan bişey mi yoksa bilmeden bişey yapmış olabilir miyim?

Upvote 0
Manuel de bir sıkıntı yok açma kapama yaptım dediğim gibi sadece sağ ve sol yan cam menfezlerden geliyor. Bu durduk yere kendiliğinden bozulan bişey mi yoksa bilmeden bişey yapmış olabilir miyim?
Aşağıdaki videoda klima yönlerini kalibre eden yöntem var. Deneyebilirsiniz. Benim sorunum olmamasına rağmen denemiştim.

Upvote 0
Geçen hafta 2015 1.2 tsi ayaklara vermiyordu en zor yerdeki yönlendirme motoru arızalanmış valeo çıktı denso taktım 2016 ve üstü araçlarda denso olmuş sol kısımda 2 tane var . Sağda torpido arkasında da 2 tane yönlendirme motoru altlı üstlü sıkışmışta olabilir dişli kırıkta motorun kömürü veya kollektörü sorunlu olabilir sonuçta klasik eski tip motor. Fırçasız motor olsa :) ömür boyu sorun olmazda maliyet vs.. Büyük ihtimalle sağdaki üst biraz derinde torpido sökülünce gözüküyor.

Ekli dosyalar

• s-l1600.jpg
    s-l1600.jpg
    92.7 KB · Görüntüleme: 22
Son düzenleme:
Upvote 0
Cümleten selamlar aracım 2013 golf 7 comfortline ve daha 2 hafta oldu alalı. Bugüne kadar bir sorunum yoktu ancak bugün klimayı daha doğrusu kaloriferi açıp yüze verdiğimde orta menfezlerden hiç bir şekilde hava üflemedi. Sadece sol ve sağ yanlarda ki menfezlerden hava geldi. Cama verdim bir sorun yok çalışıyor. Ayağa veriyorum çok az hissettiriyor. Tekrar yüze veriyorum hiç gelmiyor. İlk kez başıma böyle bir şey geldi sebebi ne olabilir sizce öneriniz nedir?
Aynı şekilde benim arabanın da bahsettiğiniz yerden sıcak üflemiyor. Soğuk yapınca üflüyor.
Sizde de aynımı?

Upvote 0
Aynı şekilde benim arabanın da bahsettiğiniz yerden sıcak üflemiyor. Soğuk yapınca üflüyor.
Sizde de aynımı?
@Terms Ahmet hocam karşıya üfleme düğmesi aktifken de mi üflemiyor?

auto ya da hiçbir yönlendirme aktif değilken sıcak üflemelerde direkt olarak karşıya üflemiyor .
Sebebi de düşünülerek yapıldığını düşündüğüm , sıcak havanın sürücüyü mayıştırmaması için olabilir.
Bir de araç soğukken yani yeni çalıştırıldığında klima konumu sıcak olsa da hemen sıcak üfleyemiyor.
Araç ısınıncaya kadar da ön cama yanlara üflüyor ki , zaten soğuk, iyice içeride soğuk hava sirkülasyonu yapmayayım diye olduğunu düşünüyorum.

Yazın da dış hava sıcak olduğunda içerisini hemen soğutabilmek amacıyla ortadan üfleme yapıyor.
Genel olarak gözlemlemem bu yönde.

Upvote 0
Sessiz bir ortamda (araç çalışmıyorken) yaptığınız değişikliklerden sonra yönlendirme seslerini rahatlıkla duyabilirsiniz. Yaptığınız bazı değişikliklerde ses gelmiyorsa oradan da anlaşılabiliyor bir sorun olduğu.

Arka menfezlerin açık olması da üflemeyi azaltıyor bu arada.

Keşke klima panelinden kontrol edebilsek, açık kapalı olduğu görünebilir olsa diyorum bazen.

Tabi aracı üretirken maliyetten kaçınma vs vs. Yoksa küçük bir motor + bir kablo + yazılıma bakıyor iş. Retrofit olarak yapan çıkar aramızda belki :)

Upvote 0
@Terms Ahmet hocam karşıya üfleme düğmesi aktifken de mi üflemiyor?

auto ya da hiçbir yönlendirme aktif değilken sıcak üflemelerde direkt olarak karşıya üflemiyor .
Sebebi de düşünülerek yapıldığını düşündüğüm , sıcak havanın sürücüyü mayıştırmaması için olabilir.
Bir de araç soğukken yani yeni çalıştırıldığında klima konumu sıcak olsa da hemen sıcak üfleyemiyor.
Araç ısınıncaya kadar da ön cama yanlara üflüyor ki , zaten soğuk, iyice içeride soğuk hava sirkülasyonu yapmayayım diye olduğunu düşünüyorum.

Yazın da dış hava sıcak olduğunda içerisini hemen soğutabilmek amacıyla ortadan üfleme yapıyor.
Genel olarak gözlemlemem bu yönde.
Bu şekilde denemedim oğuz hocam.
Artık havalar soğuyor bir test edeyim diye açtım auto fan ve ısı ayarını üflüyordu 22,5C de iken sıcaklığı 28C ayarlayınca üflemeyi kesti.
Tekrar 22,5C ye alınca yine üflemeye başladı.

Yarın motor sıcakken tekrar kontrol eder yazarım.

Upvote 0
Hocam bende havalar soğuduğu için deneyeyim dedim yüze bakan yerlerden üflemedi sonra fanını max yaptım üflemeye başladı düzeldi. Motor tam sıcakken fanı max kademeye getirip öyle deneyin sonra kademeyi 4 3 2ye alın bakalım benimki gibi düzelecek mi

Upvote 0
Merhabalar, bende üflemede sorun yok ama ısıtma soğutma geçişinde takırtı geliyor. sanki bir dişli yada kapak takılıyor gibi. Çözemedim

Upvote 0
Bende motor cold start başladıktan sonra hararet 90a gelince kaloriferi açıyorum. Hararey trafikteyken 90 altına düşüyor. 70e kadar düşüyor. Tekrar sürüşe geçince 90a çıkıyor. Normal mi bu?

Upvote 0
Sizde de aynımı?
Bende araç ısınmadan açmıyorum zaten klimalı yada kaloriferi ilk yazımda da dediğim gibi düne kadar hiç bir sıkıntı yoktu gayet güzel çalışıyor ve ısıtıyordu ama dün yüze verdiğimde üflemedi sadece yanlardan hava geldi. Ayağa denedim ayakta da gelmiyor şuan sadece yanlara ve ön cama verdiğim de üflüyor. Sorun muhtemelen torpido altında ki o dişlilerde galiba.

Upvote 0

Hocam bende havalar soğuduğu için deneyeyim dedim yüze bakan yerlerden üflemedi sonra fanını max yaptım üflemeye başladı düzeldi. Motor tam sıcakken fanı max kademeye getirip öyle deneyin sonra kademeyi 4 3 2ye alın bakalım benimki gibi düzelecek mi
Onu da denedim hocam max yaptım aşırı üfleme sesi var ama gelmiyor hava hiç bir şekilde sadece yan cam menfezlerden geliyor ortadan hava sesi var ancak hava yok.

Upvote 0

Geri
Üst Alt