19 Jant taktım

Hayırlı olsun. Güle güle kullanın.
Jantların genişliği ne kadar, kaç J. Sizin zevkiniz tabi ama 235 lik lastikler iyi durmamış bence. O genişlikteki jantta 245 lik lastik olsa daha iyi olurdu sanki.
Teşekkür ederim lastikler 235 bile değil 225 🙂 ama şöyle bir durum oldu önce lastikleri almıştım savannah düşündüğüm için o yüzden böyle bir durum oldu
Lastik ön arka aynı 225.35.19
Jantlar önler 8.5 offset inç ET 43 arkalar 9.5 offset 45 ET

Teşekkür ederim lastikler 235 bile değil 225 🙂 ama şöyle bir durum oldu önce lastikleri almıştım savannah düşündüğüm için o yüzden böyle bir durum oldu
Hocam 8.5 ve 9.5 olan değerler offset değil, jantın genişliği.
Offset değeri ET, jant göbeğinin jantın ortasına olan mesafesi.
Bu ET değeri azaldıkça jant dışarı doğru çıkıyor.

Önler 8.5J yani 8.5 inç=21,59 cm
Arkalar 9.5J yani 9.5 inç=24,13 cm

Ben de birkaç gün önce 19" janta geçtim. Karar sürecinde lastik genişliği konusunu araştırdım, bilgili arkadaş ve büyüklerime danıştım.

Benim jantlarım ön-arka 8.5J, bu genişlikte bir jant için minimum taban genişliği 225 mm, fakat benim ilk 19 deneyimim olduğu için tavsiye edilen ölçü 235mm tercih ettim.

Sizin arkalar çok genişmiş, lastik yanakları epey gerilmiştir ama çok çok riskli bir durum mudur bilmiyorum. Yapan çok var.

Problemsiz kullanırsınız inşallah ;)(y)

52302_1f765d315d4ea8d9926d56060691f5cb.jpeg

225 lik mi. ne yaptınız🙂
Muayenede sıkıntı olur o jantlarla sanki. Ön arka aynı olsa bir nebze de farklı olunca muayenede bırakırlar düşüncesindeyim.

Muayenede jantın genişliğini ölçtüklerini hiç zannetmiyorum hocam. :)
😀 Doğru doğru da. Benim bildiğim, bazı bmw mercedesler'de var ön arka farklı ölçülü jant kombinasyonları, golfler'de yok. Eğer benim dikkatimi çektiği gibi tüv deki elemanın da dikkatini çekerse bırakabilir. O yüzden dedim.

Hocam 8.5 ve 9.5 olan değerler offset değil, jantın genişliği.
Offset değeri ET, jant göbeğinin jantın ortasına olan mesafesi.
Bu ET değeri azaldıkça jant dışarı doğru çıkıyor.

Önler 8.5J yani 8.5 inç=21,59 cm
Arkalar 9.5J yani 9.5 inç=24,13 cm

Ben de birkaç gün önce 19" janta geçtim. Karar sürecinde lastik genişliği konusunu araştırdım, bilgili arkadaş ve büyüklerime danıştım.

Benim jantlarım ön-arka 8.5J, bu genişlikte bir jant için minimum taban genişliği 225 mm, fakat benim ilk 19 deneyimim olduğu için tavsiye edilen ölçü 235mm tercih ettim.

Sizin arkalar çok genişmiş, lastik yanakları epey gerilmiştir ama çok çok riskli bir durum mudur bilmiyorum. Yapan çok var.

Problemsiz kullanırsınız inşallah ;)(y)

Ekli dosyayı görüntüle 51709
Hocam bende Jant genişliğini (8.5/9.5) vs offset olarak biliyordum et değeri doğru küçüldükçe Jant göbeği içeri doğru poryaya yaklaşır Jant kenarları dışarı doğru çıkar ama offset i genişlik olarak biliyordum 🤔 evet arka çok geniş savannah düşündüğüm için o 8.5 du çünkü o yüzden 225 almıştım sonra fikir değişince kaldı bende çok tecrübe sahibi değilim problem yaratır mı bilemedim açıkçası ama dediğiniz gibi yapan çok kişi de var pek de olumsuz birşey duymadım bakalım zaman gösterecek artık

225 lik mi. ne yaptınız🙂
Muayenede sıkıntı olur o jantlarla sanki. Ön arka aynı olsa bir nebze de farklı olunca muayenede bırakırlar düşüncesindeyim.
Valla hocam Jant düşüncem sonradan değiştiği için böyle oldu lastikleri daha önce almıştım çünkü 🙂 bakalım eğer sıkıntılı bir durum olacak gibi olursa ona göre çözüm bulacağız artık 😊

225 lik mi. ne yaptınız🙂
Önler ve arkalar farklı ofset değerlerine sahip olsa da uygun lastiği taktıktan sonra güvenlik açısından sıkıntı çıkarmaz,
Tuv Türk'ün jant ofset ve lastik uyumluluklarına bakacağını zannetmiyorum ama güvenlik açısından bakılması gerektiğini de savunuyorum, sonuçta bilmeden "bundan bir şey olmaz" mantığıyla iş yapan çok.

Geri
Üst Alt