Lastik patlaması

Merhabalar, izninizle konuyu hortlatıyorum ( özellikle forum kurallarını okudum, göremedim, hortlatmak yasak mı acaba?)

Sol ön lastiğime çapraz şekilde orta boyutlarda bi çivi girmiş. Lastik basıncım 10psilere düşmüş. Zar zor 22 psi lere şişirip en yakın lastikçiye gittim. Lastikçi lastiği sökmeden, çiviyi söküp, deliği genişletip fitil işlemi uyguladı. İlkkez gördüğüm için uyaramadım. Araştırdığımda sağlıklı olmadığını öğrendim. Şimdi sizlere sorum şu, ben bu arabayla hız yapmayı seviyorum, bu fitili çıkartıp mantar yama vs yaptırsam kesinlikle sağlıklı olur mu? Delik genişlediği için şüphelerim var. Yoksa lastik çöp mü oldu? Lastiklerim henüz 4-5 aylık, sadece patlak lastiği değiştirsem (veya ön ili lastiği) mi acaba? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Fotoğrafta lastiğin fitilli hali:
Fitili söktürüp mantar yama yaptırınız, mantar yama en sağlıklı yöntemdir,

Normal yama ise küçük çaplı onarımlarda kullanılması gerekir, sizin ki gibi büyük çivi durumlarında mantar yama gerekir,

Onarım bittikten sonra da balans yaptırınız, lastikçi abi gerek yok balans bozukluğu en fazla 5gr. falandır, o kadar küçğk farktan birşey olmaz dese de siz balans yaptırın, Topu topu 15 sn.ye sürecek balans ayarı için üşeniyorlar,

Son aşamada ; mantar yama yapılan lastiği arka tarafa takarsanız daha iyi olur, daha doğru bir tabirle ön 2 lastiği arkadakilerle değiştirseniz iyi olur.

Geri
Üst Alt