Golf 7 Deri Döşeme

Benim koltuklarda da deforme var (zaten vwnin kabul etmedigi kronik sorunlardan birisi bu, kullanima bağlı diyorlar tabiki kullanima bağlı oturmadikca eskimez hali ile ama dikislerin acılması, cogu golfte aynı yerden yipranmasi tamamen kronik bir arızaya isaret eder ama servis maalesef saymiyor ) cidden degerlendirilebilir bir degisim su yuksek basinc pompasi isi olmasaydi direkt orijinal deri yaptirirdim.

@sezerc Deri koltuk kumaş gibi değildir. yazın yakar kışın basur yapar ;)  

Sanırım ALCANTARA - DERİ kombinasyonu bu sorunu çözer. Çok şık duruyor.
Benim eski koltuğun alcantara döşemeleri zaten kirli ve yıpranmış duruyordu. Bu nedenle sadece deri kaplama olmasına karar verdik. Hedefim aşağıdaki resimdeki gibi olmasıydı. İnanın sadece deri aynı aşağıdaki gibi duruyor.

Eğer eski alcantara ilave etseydik aşağıdaki gibi asil olmazdı muhtemelen. 

2013_volkswagen_golf_55_1920x1080.jpg

@sezerc  şu goruntuyu yakaladiysaniz daha ne olsun hocam ki gercekten fotograflarda da aynen boyle duruyor.

Benim eski koltuğun alcantara döşemeleri zaten kirli ve yıpranmış duruyordu. Bu nedenle sadece deri kaplama olmasına karar verdik. Hedefim aşağıdaki resimdeki gibi olmasıydı. İnanın sadece deri aynı aşağıdaki gibi duruyor.

Eğer eski alcantara ilave etseydik aşağıdaki gibi asil olmazdı muhtemelen. 

Ekli dosyayı görüntüle 49528
Görüntü muhteşem bence ama terleme konusu özellikle benim gibi terleyen bir insan için klima açık bile olsa yazın uzun yolda sorun olacaktır. Hatta yaz kış sorun olur bana  :D

Volkswagen-Golf-7-Deri-Doseme-01.jpg

Volkswagen-Golf-7-Deri-Doseme-14.jpg

Volkswagen-Golf-7-Deri-Doseme-19.jpg

Selamlar,

Ben de çok beğendim. Güle güle kullanın.

Ben de kendi aracıma yaptırmak isterim.

Suni Alman deri demişsiniz.

Rengi çok beğendim.

Mümkünse renk adını öğrenebilir miyim.

@aydancan Teşekkürler. Rengin adı Mercedes açık renk grisi idi galiba. Mercedes'in orjinal kullandığı deri. Zaten sizin de orjinali bej renk ise bu renge en yakın olan renk tek bu var. Başka renk yok. Eğer Altınuç Otoya giderseniz Ekrem Bey zaten yardımcı olur. Benden önce de başka bir golf 7'ye aynı rengi yapmışlardı. 

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba

Çoğu golf sahibinin muzdarip olduğu gibi bej renk olan higline koltuk döşemelerimden özellikle sürücünün bel tarafı benim aracımda da yıprandı. Ayrıca şöför koltuğunun sol baldır destek süngeri de içerden yırtılmıştı. Aslında orjınalci olduğum için serviste orjinal sünger ve kılıf ile değiştirmek istedim. Fakat şöför oturak süngerinin yaklaşık 2000 TL ve sırtlık kılıfının 12.000 TL (temmuz 2021 fiyatı) olduğu için maalesef serviste değiştirmekten vazgeçtim.

Akabinde uzun süredir araştırdığım deri döşeme konusunu gerçekleştirmeye karar verdim. İstanbul ataşehirde bulunan Altınuç Oto ile görüşüp nihayetinde deri döşemeye geçiş yaptım. Bir çok kişi araca özel kılıf diktiriyor ancak golf 7 nin aslında çok güzel olan koltuk tasarımı bence bunu hak etmiyor.

Benim aracıma mercedes'in kullandığı orjinal almanyadan ithal suni deri uygulaması yapıldı. İşlem yapılırken tüm koltuklar sökülüyor akabinde eski koltukların kumaş döşemesinden ölçü alınıp yeni deri döşemeler dikiliyor. Benim süngeri zarar gören sol oturak süngeri de sağ tarafa alınıp tamir edildi, nerdeyse hiç kullanılmayan sağ koltuk oturak süngeri şöför koltuğuna alındı. Böylece şöför koltuğunun nerdeyse sıfır olması sağlandı. Serviste yedek parçaya da sormuştum şöför koltuğu ve ön yolcu koltuğunun sünger numaraları aynı, sağı sola solu sağa alıp taktırabilirsiniz.

Ben sadece koltukları deri yaptırdım. Keza aracım highline olduğu için kolçak ve kapı tutamağının olduğu yerler zaten deri idi. Sadece koltuk deri kaplaması 1 günde yapılıyor. Sabah bırakıp akşama aracı alabilirsiniz.

Deri döşeme araca nerdeyse sınıf atlattı. Her akşam inip otoparka tekrar bakıyorum. Hanım artık kızmaya başladı :D

Tecrübelerim böyle. Herkese tavsiye ederim.

Sağlıcakla kalın

Ekli dosyayı görüntüle 49500

Ekli dosyayı görüntüle 49501

Ekli dosyayı görüntüle 49502

Ekli dosyayı görüntüle 49503

Ekli dosyayı görüntüle 49504
Döşeme retrofitinizi tekrar gün yüzüne çıkartayım. Görmeyen üyelerimiz vardır muhakkak.

Valla şimdi baktım neredeyse 1 seneye yaklaşmış. İlk yaptırdığımda oturmaya çekiniyordum. Kesin bir yerleri sökülür dağılır vb düşünüyordum.

Ancak geçen yaklaşık 1 yıl ve 20.000 km sonra gördüm ki deri döşeme araçlarımıza yapılabilecek en önemli retrofitlerden biri. Aracın havası tamamen değişiyor. 2013 model olan aracımı 2019 model vb zannediyor binenler.

Artıları

Çok havalı araba sınıf atlıyor
Yırtık kumaşlardan kurtuluyorsunuz
Çıkan kılıfları satabilirsiniz
Çok kolay silinip temizleniyor
Su damlayınca leke belli etmiyor
Özel dikim olduğu için fabrikasyon deriye göre daha sağlam ve gergin

Eksileri

Kışın çok dert olmuyor soğuk olması ama 1-2 dk toto serin oluyor
Yazın güneş altında ısınırsa özellikle sırt kısmı bir miktar terletebiliyor (30 derece üzerinde genelikle)

Malum ekonomik durumlar sebebi ile araç satmak ve değiştirmek hayal olduğu için şiddetle tavsiye edeceğim bir retrofit.

Forumdaşlardan emin olamayıp görmek isteyen olursa İstanbul Kurtköy de buluşup gösterebilirim.

Forumda koltuk rahatlığı konuşulmaya başlamışken bu konuyu tekrar gün yüzüne çıkarayım

çok güzel retrofit, ben de koltuklarda aşınma başlayınca alcantra-deri döşeme yaptırmayı kafaya koydum şimdiden

Geri
Üst Alt