Basic Bixenon Hikayesi

mk3GTI

Yeni Üye
İsim
Emre
Merhaba arkadaşlar, aracım 2013 highline standart basic bixenon far.

Uzun zamandır bir çok kişide olduğu gibi benim de aydınlatma ile ilgili sorunlarım vardı.

Geceleri aracıma binen arkadaşlar arasında farları açmayı unuttuğumu söyleyenler bile oldu.

Çözüm için çok fazla alternatif vardı ancak hangisi en iyi en performanslı ya da en maliyetsiz çözüm olurdu onu bulmam gerekiyordu.

Yapılabilecekler kısaca, cam değişimi, mercek (tasla birlikte) değişimi, ampul değişimi şeklindeydi. Tabi bunların hepsi için farın içinin açılması gerekli ya da sıfır far alınabilir.

(D1S'e çevirerek daha performanslı ürünler kullanmak da mümkün, sonu yok tabi bu işin de)

Genel olarak golf ün farları çok zor açılıyor şeklinde söyleniyordu, 3 gün sürede yapılır vs dendi.

Görüştüğüm yerlerden birisi aynı günde verebileceğini, camın değişmesine gerek olmadığını söyledi ben de en kötü yeni cam alırım diyerek bu yola koyuldum.

Farlar söküldü ve ben farcıdan ayrıldım. Tasta kararma var mı diye sormuştum ancak güya numaramı kaybettikleri için beni arayıp foto gönderememişler:)

Ampul olarak xenonlarımın çok eski olmasından ve son zamanda led ampullerin revaçta olmasından dolayı led denemek istedim. 

Ankara'da bir arkadaşla görüşüp kendisinden d3s led ampul aldım. Ampulün özelliği, mevcut balasttan sonra takılıyor olması, bu sayede kablolamada da hiç bir değişiklik yapılmadı.

Farlar yapılır yapılmaz tatil için uzun yola çıktım. Aydınlatmadan şu anda memnunum, önceki haline göre %100 artış var diyebilirim sanırım:)

Far ayarlarıma hiç dokunulmadı ve ayar ihtiyacı var zannediyorum, bu görüşü yakaladıktan sonra onunla bile uğraşasım kalmadı. Dalgalanma gibi olan görüntü led ampul olmasından kaynaklanıyor sanırım, üstadlar yorumlarsa sevinirim.

Son olarak merak ettiğim, 7.5 bir golf ile kıyaslayacak olursak aydınlatmam ne durumda.. İkinci sorum ise yeni xenon ampuller ile daha iyi bir aydınlatma yakalayabilir miyim..

(Genelin ortak görüşü, hiç bir led ampulun xenon ampulden daha iyi aydınlatamayacağı yönünde ancak avrupa yakasında bu işi çok düzgün yapan bir yer ısrarla uygun mercekle led ampul kullanıyor) Farları yapan arkadaşlar ledleri bir hayli kötüledikten sonra performansını görünce sessiz kaldılar, mevcut xenon ampullerimin bitik olduğuna kanaat getirdiler.

Fotoları aşağıda bulabilirsiniz, son foto uzun far değil, kısa fardır.

20210709_164454.jpg20210629_164519.jpg

20210709_164520.jpg20210709_165453.jpg

20210710_210612.jpg

20210709_164459.jpg

Geri
Üst Alt