Poliçe Süresini Uzatacağım Neleri Değiştirmeliyim?

Taslak kasko poliçesinden muafiyetlere de bakmakta fayda var. Bazen saçma muafiyetler oluyor, muadil cam muadil yedek parça gibisinden. Ben en çok buna dikkat ediyorum. 

Bu konu benim de kafama takılıyordu. İMM miktarının artırılabildiği kadar artırılmasının önemli olduğunu öğrenmiştim ve buna dikkat ediyorum artık. Bunun dışında pakette olanları inceleyip şu da olsaydı iyi olurdu diyebileceğim pek bir bilgim yoktu. Yıllık cam hakkı ve ikame araç durumuna da bakıyorum ama onda hangi şartların olması bizler için en verimli durumdur öğrenmek isterim.

Ek olarak fatura ibrazı olmadan da xxx TL fark ödeyerek poliçeye sonradan takılan parçaları ekletenleri duydum. Fakat kaza sonrası bu parçalara ait fatura olmadığı için yerine aynı ürünün takılıp takılmadığını bilemiyorum, bununla ilgili hiç duyum almadım diyeyim :)  . Bu fatura olmadan kaskoya işletme durumu ve kaza sonrası yaşananlarla ilgili bilgisi olan var mı? 

Sompo sigorta marka ve genişletilmiş kasko olarak 2 ayrı kasko türü sunuyor. Ben VW kasko kullanıyorum bunun tek dezavantajı herhangi bir kazada dışarıda aracı yaptıramıyor oluşum fakat muadil yedek parça veya muadil cam gibi bir teminat göremedim. 

İMM sınırsız, 

Manevi tazminat min. 150bin

Kaza sonrası araç tamiri esnasında 30 güne ikame araç, 

Pert durumunda uzlaşana kadar 30 güne ikame araç, 

Min. C sınıf olmak kaydıyla ikame araç, 

Bunlara önem vermenizi tavsiye derim, yaptırırken 100lira fark eder ancak kasko 1 defa lazım olur o gün de bunlar lazım olur. 

Bir de unutmadan sigorta acentesi, mümkünse tanıdık olan birisiyle çalışın. İnternet sitesi, doğrudan ana firma vs. yerlerde çalışınca ihtiyaç anında muhatap bulamaz, saç baş yolabilirsiniz. 

Bu konu benim de kafama takılıyordu. İMM miktarının artırılabildiği kadar artırılmasının önemli olduğunu öğrenmiştim ve buna dikkat ediyorum artık. Bunun dışında pakette olanları inceleyip şu da olsaydı iyi olurdu diyebileceğim pek bir bilgim yoktu. Yıllık cam hakkı ve ikame araç durumuna da bakıyorum ama onda hangi şartların olması bizler için en verimli durumdur öğrenmek isterim.

Ek olarak fatura ibrazı olmadan da xxx TL fark ödeyerek poliçeye sonradan takılan parçaları ekletenleri duydum. Fakat kaza sonrası bu parçalara ait fatura olmadığı için yerine aynı ürünün takılıp takılmadığını bilemiyorum, bununla ilgili hiç duyum almadım diyeyim :)  . Bu fatura olmadan kaskoya işletme durumu ve kaza sonrası yaşananlarla ilgili bilgisi olan var mı? 
İkame araçlar için klozda yazan kısım bu;unnamed (2).jpg

Fakat buradan bile herhangi bir durumda C segment araç bulmanın çok zor olduğu anlaşılıyor.

Sompo sigorta marka ve genişletilmiş kasko olarak 2 ayrı kasko türü sunuyor. Ben VW kasko kullanıyorum bunun tek dezavantajı herhangi bir kazada dışarıda aracı yaptıramıyor oluşum fakat muadil yedek parça veya muadil cam gibi bir teminat göremedim. 
Mesela bakın bu abimin eski kasko poliçesi. Üst tarafta dahil olan her şey var. Alt tarafta ise Muafiyetler başlığı altında görüyorsunuz ki Gulf Cam servisi dışında takılan camlardan %35 muafiyet kesiyor ve muadil cam satıcıları hariç hiç bir yetkili servis cam servisi olarak geçmiyor :) Dolayısı ile Kasko Muadil cam destekliyor. Orj. Değil. Aynı şeyi tamirat için de yapıyorlar. Çok kelime oyunu dönüyor bu işte. Anlaşmalı servis / Marka Anlaşmalı Servis / Yetkili Servis / Cam servisi vs. Kafası karışıyor insanın. 

image.png

Esas olaylar burada: 

image.png

image.png

Manevi tazminat min. 150bin
Teminat listesinde manevi tazminat diye bir şey göremedim acaba farklı bir isimle mi geçiyor?

Bir de unutmadan sigorta acentesi, mümkünse tanıdık olan birisiyle çalışın. İnternet sitesi, doğrudan ana firma vs. yerlerde çalışınca ihtiyaç anında muhatap bulamaz, saç baş yolabilirsiniz. 
Çalıştığım acente tanıdık diyemeyiz ama en azından muhattap bulabileceğim bir yer internetten yaptırmak istediğimde anlamsız bir şekilde daha fazla ücret çıkıyor.

Mesela bakın bu abimin eski kasko poliçesi. Üst tarafta dahil olan her şey var. Alt tarafta ise Muafiyetler başlığı altında görüyorsunuz ki Gulf Cam servisi dışında takılan camlardan %35 muafiyet kesiyor ve muadil cam satıcıları hariç hiç bir yetkili servis cam servisi olarak geçmiyor :) Dolayısı ile Kasko Muadil cam destekliyor. Orj. Değil. Aynı şeyi tamirat için de yapıyorlar. Çok kelime oyunu dönüyor bu işte. Anlaşmalı servis / Marka Anlaşmalı Servis / Yetkili Servis / Cam servisi vs. Kafası karışıyor insanın. 

Ekli dosyayı görüntüle 47946

Esas olaylar burada: 

Ekli dosyayı görüntüle 47947

Ekli dosyayı görüntüle 47948
İçime kurt düştü şimdi eski poliçeyi bulmam gerekecek zira 2019 yılında kaza yaptığımda muadil parça mı takıldı yoksa orijinal parça mı onu bilmiyorum. Servise gidip aracı gördüğümde boya ustasıyla konuştuğumuzda burada yan sanayi somun bile olmaz demişti ama emin olamadım şimdi. 

Aracta Sigara icenler dikkat (ben dahil !!! )

Sigarayla döseme yakanlar ! Ona şükredin

Araba tümden yanarsa kasko helallesiriz  demiyor.

IMG_20210605_124841.png

Moderatör tarafında düzenlendi:
İçime kurt düştü şimdi eski poliçeyi bulmam gerekecek zira 2019 yılında kaza yaptığımda muadil parça mı takıldı yoksa orijinal parça mı onu bilmiyorum. Servise gidip aracı gördüğümde boya ustasıyla konuştuğumuzda burada yan sanayi somun bile olmaz demişti ama emin olamadım şimdi. 
Servis zaten Muadil kullanmaz hocam, içiniz rahat olsun. 

@EsXi 

Aarkadaslar belirtmis ama cok önemli oldugu icin tekrar etmekte fayda var, "imm cok önemli"

Sompo japan gecen sene yaptirmistim ama VW yetkili servisleri ile anlasmali degil, Ak-sigorta da anlasmali degil, gecen sene basina kadar bu iki firmada anlasmaliydi, bende öyle zannediyordum, cok sükür kazasiz belasiz atlatmistim.

VW anlasmali Allianz var suanda, IMM 2.500.000'a kadar oluyor, farki 150 lira civari

@krymhttps://www.somposigorta.com.tr/marka-kasko

Şurada hala anlaşmalı olduğu yazıyor. Hafta içinde gittiğimde soracağım yine de. Normalde karşı tarafın hasarını trafik sigortası karşılar fakat sadece 41.000 TL'ye kadar kısmını karşılıyor diye biliyorum. IMM'de bunun limitini yükseltiyor anladığım kadarıyla.

Imm icin kabaca örnekle söyle aciklayayim

Araban Golf, piyasa degeri 250 bin

Kaza yaptin 8'de 8 suclusun, vurdugun araba Mercedes S-klass, hasar 700 bin lira

41 bin lira trafik karsilar

659 bin lira haciz gelir

Araba gider

Varsa üstüne kayitli ev gider

Bankadaki para gider

Hanimin altinlari gider

Anlayacaginiz; hayatiniz gider

E-87 Geliboluya gidiyorum, sollama yaparken bütün hata bende olmasada hataliydim, (aslinda hatali degildim ama ispatliyamazdim) ici sifir km Audi dolu Tir'a yandan carpacaktim, sanirim hayatta kaldigima pisman olurdum, mal-mülk hersey giderdi

Geri
Üst Alt