Seramik Kaplama Uygulaması Deneyimim & Düşüncelerim

Bir araba haftada 1 yada 2 kez yıkanıyor. Sürekli açık havada dışarıda park halinde duruyorsa seramik boşa heba edilmiş oluyor. Adam seramik kapma yaptırıyor. Araç bütün gün kapalı otoparkta kalıyor, ayda 1 kez özel şampuanlarla yıkanıyor 1 sene sonra arkadaş çıkıyor seramik kaplattım hala ilk günkü gibi diyor milleti teşvik ediyor. Seramik korur mu korur sonuçta vernik üzeri koruyucu bir kaplama. Sürekli sokakta güneş yağmur çamur gören aracın seramiği uzun ömürlü olurmu kesinlikle olmaz. Su kaydırıcılığı uzun süre kalırmı kalmazz. Araç üzerinde 40-45 derece güneşte koruyucu kimyasallar boya üzerinden uçup gidiyor. Seramik kaplama boya üzerinde kalır mı kalır ama her gün güneş altında kalan aracın üzerinde gün geçtikçe bir takım özelliklerini kaybediyor. Örneğin su kaydırıcılığı. Siz cilalı şampuan kullanıp su kaydırıcılığı hala devam ediyor dersiniz ancak marifet cilalı şampuandadır. Hızlı cila kullanırsınız marifet hızlı ciladadır.

Yapılacak en büyük hata 6 ay da bir aracı yıkamak olur., koruma sağlaması için seramik yaptırılıyor ama araç yıkanmıyor., bu kadar uzun süre aracın yıkanmaması zaten yüzeyde tahribata yol açacaktır..

Hocam merhaba,

Hayırlısı olsun, fotolardan gayet iyi gözüküyor. Arkadaşlar değinmiş ama bende vurgulamadan geçmek istemedim. 6 ay gerçekten çok ama çok uzun süre. Elzem olmasa dahi aracın ilk fırsatta yıkanması gerektiğini düşünüyorum. 6 ay yıkatmadığınızda ben araç üzerinde seramik kalacağını düşünmüyorum. Direk uygulattığınız yere gittiğinizde de aracın üzerine gyeon cure vb bir ürün uygulayıp size bak seramik ilk gün ki gibi deyip gönderirler. 

Ben aracımı benzinlikte yıkayıp, wax uygulayan bir insanım. Benim gibi birçok arkadaş var özellikle İstanbul'da da.. En azından bir 2lt Lik secho FX 2 gibi bir ilaç pompası alıp, ön yıkama şampuanı valet pro ansf, valet pro foamula 1, flowey ev13 ile araç kuruyken ön yıkama yapmanız. Daha sonra aracı duruladıktan sonra yine bir ilaç pompası yada sprey şişeyle gyeon bathe essence veya valet pro concentrated kova sampuanlarıyla birlikte birkaç eldiven ile aracı temaslı yıkayıp durulamak. Tabi twisted pile bir havlu ile kurulama marka hiç farketmez purestar, workstuff gibi.

Seramik kaplamayı yaptırma sebebiniz demirtozundan da korkulacak bir durum yok, valet pro dragons breathe , flowey r10 gibi bir demirtozu temizleyiciyi siz de istediğiniz zaman uygulayabilirsiniz. Yeterki güneş altı ve araç sıcakken uygulamayın.

Saygılar,

Güle Güle kullanın fakat 3-4 yıl 5 yıl seramik adı altında satılan ürünlerin dayanımlarına itibar etmeyiniz. @mustafacagri @KaiZeN gibi arkadaşlarımız var kendileri uygulama yaptıkları için benden tecrübeleri daha fazla..

İnsanların bu denizde kaybolması üzüyor, düzenli olarak yıkayın kendiniz doğru ürünler ile.. Araştıra araştıra daha da farklı şeyler öğrenmenize sebep olacak yola girersiniz..

Dünyadaki boya koruma ürünleri üreten önde firmaların kendileri bile bu işin uygulamadan ziyade yapılacak doğru & düzenli yıkamadan geçtiğini söyler..

Yaşadığınız yer, yol & hava koşulu vs. bunlar göz önünde bulundurularak ürün tercihi yapmak en mantıklısıdır..

Seramik evet wax a göre uzun süren bi dayanım sağlayabilir ama bu en fazla 1 sene.. .Çok çok çok iyi bakılırsa altını çizmek isterim :)

Keyifli forumlar..
Estağfurullah Aytek abi:) seramik için standart kullanıcıya biçtiğim şahsi ömür 6 ay ile 1 yıl arasında. Bu süreden sonra boncuklanma ve su tişi ciddi anlamda dağılıyor, haliyle koruyuculuk da bitiyor denebilir. @KaiZeNErçin abi de bahsetmiş, 6 ay sonra yenileme vs diyerek cure sıkıp yolluyorlar, su itişi toparlanınca seramik yenilendi sanılıyor :) hızlı cila tarzı bir ürün sıkıp devam da etseniz yine seramik yenilendi sanılacak yani işin özeti. 

İşin içindeki bir diğer yanılgı ise seramik yaptırıyoruz Bi de üstüne özen göstermemiz gerekiyor yok şunla yıka yok bunla kurula yok şunla sil gibi. Esasen bunlar koruması olmayan araçlarda zaten yapılması zorunlu şeyler ki vernik korunsun :D seramik olan araçta da yapılması gerekiyor ki para verilip yaptırılan seramik ömrü mümkün olduğunca uzun olsun ki seramiğe verilen para karşılığında alınan fayda oranı artsın. 

Hocam merhaba,

Hayırlısı olsun, fotolardan gayet iyi gözüküyor. Arkadaşlar değinmiş ama bende vurgulamadan geçmek istemedim. 6 ay gerçekten çok ama çok uzun süre. Elzem olmasa dahi aracın ilk fırsatta yıkanması gerektiğini düşünüyorum. 6 ay yıkatmadığınızda ben araç üzerinde seramik kalacağını düşünmüyorum. Direk uygulattığınız yere gittiğinizde de aracın üzerine gyeon cure vb bir ürün uygulayıp size bak seramik ilk gün ki gibi deyip gönderirler. 

Ben aracımı benzinlikte yıkayıp, wax uygulayan bir insanım. Benim gibi birçok arkadaş var özellikle İstanbul'da da.. En azından bir 2lt Lik secho FX 2 gibi bir ilaç pompası alıp, ön yıkama şampuanı valet pro ansf, valet pro foamula 1, flowey ev13 ile araç kuruyken ön yıkama yapmanız. Daha sonra aracı duruladıktan sonra yine bir ilaç pompası yada sprey şişeyle gyeon bathe essence veya valet pro concentrated kova sampuanlarıyla birlikte birkaç eldiven ile aracı temaslı yıkayıp durulamak. Tabi twisted pile bir havlu ile kurulama marka hiç farketmez purestar, workstuff gibi.

Seramik kaplamayı yaptırma sebebiniz demirtozundan da korkulacak bir durum yok, valet pro dragons breathe , flowey r10 gibi bir demirtozu temizleyiciyi siz de istediğiniz zaman uygulayabilirsiniz. Yeterki güneş altı ve araç sıcakken uygulamayın.

Saygılar,
Erçin abi bravo vallahi yine tüm detaylarıyla olayı anlatmışsın ağzına sağlık  :)

Aslında ülke ekonomik şartları el verse de her aracıyla uğraşmayı seven kişi kendine Bi yıkama eldiveni, Bi havlu, Bi detay fırçası, ön yıkama ve kova şampuanı gibi temel şeyleri alıp kendi işlerini görebilse :) ama malesef ekonomik durumlar sebebiyle araca özen göstermek için hobi boyutunda bu işlere gönül vermek gerekiyor ülkemizde. Erçin abinin söylediği ürünleri temin edip denemenizi tavsiye ederim eğer bu işe gerçekten merakınız varsa. Maddi anlamda şöyle söyleyim ki bu ürünleri aldım ve kullanamadım derseniz 2. Elde çok çok rahat aldığınız fiyata yakın fiyatlara satılabiliyor. Ama tabi sık kullanılan Erçin abinin de söylediği gibi kullanılan alanda standartları belirleyen profesyonel kullanım ürünleri almak şartıyla :) naçizane tavsiye olarak twisted pile yapıda bir havlu alarak bu hobiye başlayın ve bu işte kullanılan gerçek kurulama havlularının piyasada satılan normal havlulardan ne kadar farklı olduğunu görün. Sonrasında zaten bir bakmışsınız davlumbaz fırçası, jant fırçası, interior cleaner vs vs diye detailingin içindesiniz :D

Estağfurullah Aytek abi:) seramik için standart kullanıcıya biçtiğim şahsi ömür 6 ay ile 1 yıl arasında. Bu süreden sonra boncuklanma ve su tişi ciddi anlamda dağılıyor, haliyle koruyuculuk da bitiyor denebilir. @KaiZeNErçin abi de bahsetmiş, 6 ay sonra yenileme vs diyerek cure sıkıp yolluyorlar, su itişi toparlanınca seramik yenilendi sanılıyor :) hızlı cila tarzı bir ürün sıkıp devam da etseniz yine seramik yenilendi sanılacak yani işin özeti. 

İşin içindeki bir diğer yanılgı ise seramik yaptırıyoruz Bi de üstüne özen göstermemiz gerekiyor yok şunla yıka yok bunla kurula yok şunla sil gibi. Esasen bunlar koruması olmayan araçlarda zaten yapılması zorunlu şeyler ki vernik korunsun :D seramik olan araçta da yapılması gerekiyor ki para verilip yaptırılan seramik ömrü mümkün olduğunca uzun olsun ki seramiğe verilen para karşılığında alınan fayda oranı artsın. 

Erçin abi bravo vallahi yine tüm detaylarıyla olayı anlatmışsın ağzına sağlık  :)

Aslında ülke ekonomik şartları el verse de her aracıyla uğraşmayı seven kişi kendine Bi yıkama eldiveni, Bi havlu, Bi detay fırçası, ön yıkama ve kova şampuanı gibi temel şeyleri alıp kendi işlerini görebilse :) ama malesef ekonomik durumlar sebebiyle araca özen göstermek için hobi boyutunda bu işlere gönül vermek gerekiyor ülkemizde. Erçin abinin söylediği ürünleri temin edip denemenizi tavsiye ederim eğer bu işe gerçekten merakınız varsa. Maddi anlamda şöyle söyleyim ki bu ürünleri aldım ve kullanamadım derseniz 2. Elde çok çok rahat aldığınız fiyata yakın fiyatlara satılabiliyor. Ama tabi sık kullanılan Erçin abinin de söylediği gibi kullanılan alanda standartları belirleyen profesyonel kullanım ürünleri almak şartıyla :) naçizane tavsiye olarak twisted pile yapıda bir havlu alarak bu hobiye başlayın ve bu işte kullanılan gerçek kurulama havlularının piyasada satılan normal havlulardan ne kadar farklı olduğunu görün. Sonrasında zaten bir bakmışsınız davlumbaz fırçası, jant fırçası, interior cleaner vs vs diye detailingin içindesiniz :D
Estağfurullah Mustafa, senin de dediğin gibi seramik yaptırıldıktan sonra firma tarafından tavsiye edilen yıkama zaten bizlerin standart yıkamaları ve olması gereken. Her aracına değer veren insanın yapması gerektiği gibi.

Hee bizi biliyorsun, jant lastiği eve çıkarıp küvete sokup yıkayıp demirtozu temizliği yapmışlığımız ve ardından amatörce seramik uygulamışlığımız da var. İsteyen deli der, kafayı yemiş veya bu kadar da olmaz diyebilir. 

Bu arada bu jant ı eve çıkarma işini hanım yokken yaptığımı belirtmek isterim :) Burda paylaşmadım sanırım unutmazsam paylaşayım :)

Estağfurullah Mustafa, senin de dediğin gibi seramik yaptırıldıktan sonra firma tarafından tavsiye edilen yıkama zaten bizlerin standart yıkamaları ve olması gereken. Her aracına değer veren insanın yapması gerektiği gibi.

Hee bizi biliyorsun, jant lastiği eve çıkarıp küvete sokup yıkayıp demirtozu temizliği yapmışlığımız ve ardından amatörce seramik uygulamışlığımız da var. İsteyen deli der, kafayı yemiş veya bu kadar da olmaz diyebilir. 

Bu arada bu jant ı eve çıkarma işini hanım yokken yaptığımı belirtmek isterim :) Burda paylaşmadım sanırım unutmazsam paylaşayım :)
Hahaah abi son detay aslında jant detayı konusunun buralara gelmesinin nedeni sanki :D şaka Bi yana birçok yaptığımız işlem anormal insan işi gibi gelebilir ama tercih meselesi diyorum artık :D herkesin zevk aldığı yaparken eğlendiği iş ayrıdır :) temizlemeyi parlatmayı seviyoruz, yaparken de verdiğimiz uğraşı işin doğrusu nasılsa öyle yaparak veriyoruz :) ama ülke şartlarında bu kadar el veriyor :D

Herkese değerli yorumları için çok teşekkür ediyorum. Seramiği korumak için standart yıkamacılara yıkatmamayı düşünüyordum ama uzun süre yıkanmamasının da seramiğin ömrünü tüketeceğini öğrenmiş oldum. 

@KaiZeN @mustafacagri @Alii  dediğiniz gibi yavaş yavaş kendi yıkama ürünlerimi alıp benzinliklerde kendim yıkamayı düşünüyorum. Bu şekilde 6 ayda bir yerine 2 ayda 1 veya vakit ayırabilirsem ayda bir yıkayarak seramiğin ömrünü uzatmaya çalışacağım. Teşekkürler bilgilendirmeniz için. 

bende geçen sene tiguanı sıfır aldıktan sonra seramik yaptırdım.  markası puris jade quartz.  o zamandan beri binanın garajında  ayda bir kendim yıkıyorum. yıkama için amatörce kullanım için uygun fiyatlı birkaç malzeme aldım.  arexons şampuan, sonax doğal sünger, kova vs. birde kurulama için tavsiye üzerine indirimden purestar dublex havlu aldım. zevkle yıkıyorum, hemde bu pandemi döneminde vakitde geçirmiş oluyorum.  

Araç uygulama sonrası gayet canlı ve diri gözüküyor. Bende 2015 te aracı aldığımda bayiden çıkmadan seramik yaptırmıştım tabikide o süreçte çok bilgi sahibi değildik seramik etkisi  gözlemlerime göre 1 yıl civarı sürdü sonrasında aracı hep kendim meguiars şampuan ve sünger ile yıkadım. Şu sıralar bende seramik düşünüyorum hatta aldığım fiyatlar arasında bahsettiğiniz gibi ciddi farklar var. Araç sürekli açık otoparkta kalıyor ve çoğunlukla kullanmıyorum. Güle güle kullanın.

Bu arada bu jant ı eve çıkarma işini hanım yokken yaptığımı belirtmek isterim :) Burda paylaşmadım sanırım unutmazsam paylaşayım
Hocam ben bu hikayeyi fotolarıyla birlikte net hatırlıyorum  :D  Konusu vardı forumda. 

Konuyu Hortlatmak gibi olucak ama bilgi alışverişi yapmak istiyorum sizlerle:

-Yakın zamanda aracımı seramik kaplattım çift kova tekniğiyle genelde yıkarım aracımı aynı tekniğe devam edeceğim
Slopes Yıkama eldiveni
Sonax konsantre şampuan
ValetPro 50x80
Güderi
Şeklinde aracımı yıkayıp duruluyorum Haftada 1-2 kez.

Soruma gelecek olursam şudur seramiğin ömrünü uzatmak adına yıkama sonrası Wax Cila öneriniz olurmu ? Olur ise Nasıl olmalı ? şuan hali hazırda elimde Sonaxın BSD ve Meguiarsın Quick Detailer var.

Teşekkürler,

Moderatör tarafında düzenlendi:

Bugün aracın seramik sonrası ilk yıkama işlemi yapıldı. Uygulamayı yapan yer ilk yıkamaya bize getirirseniz iyi olur demişti ama açıkçası bana uzak olduğu için ( git-gel 120 km) götüremem diye düşünüyordum. Bir arkadaşım da aracını uygulama için bırakacaktı ben de hem onu geri getireyim hem de aracın ilk yıkaması yapılsın diye gittim. 

İlk yıkamada önce sadece su tutarak seramiğin su iticiliğine baktılar. Ön yıkama (köpük + su )ve daha sonra normal yıkama (farklı bir köpük + yıkama eldiveni ile yüzey temizliği+ su)  yaptılar.  Araca üzeri tozlu kalmasın diye 1 hafta önce petrolde su tutup kurulamadan çıkmıştım, yanlış bir hareket olduğunu ertesi gün anladım.  Yüzeyde kalan suyun kireci arabanın üzerine çökmüştü, her yer kireç lekesiydi. Ön yıkama ve normal yıkamada kireç lekesi büyük oranda çıktı fakat aracı ışık tüneline alınca tavanda az da olsa kireç lekesi gözüküyordu. Bunun için polisaj makinesi ile Koch Chemie P3.01 Carnabau kullanarak tavandaki kireç lekelerini aldılar. Daha sonra aracın dışına Gyeon Cure uygulanarak işlem tamamlandı. 

@MertHaktan  3-4 aylık periyotlarda Gyeon Cure uygulanması hem seramik yüzeyinde oluşan kılcal çiziklerin doldurulması, yüzeyin hidrofobikliğinin arttırılması hem de yüzeyin leke tutmaması dolayı ile seramik kaplamanın ömrünün artabileceğini anladım ben. Gyeon Cure harici benzer amaçta ürünler vardır fakat ben Gyeon bayisinde işlem yaptırdığım için onun ürününü kullandılar. 

Yaklaşık 3 saatlik bir işlem yapıldıktan sonra aracı teslim aldım. Bu işlemleri ücretsiz yaptılar ayrıca 6 ay sonra getirirsem bir bakım daha yapabileceklerini belirttiler. Zannedersem bakımdan kasıtları da yüzeye Cure uygulamak olacak. 

Seramik yaptırdığım için pişman mıyım diye düşünüyorum bazen henüz pişman olmadım. Aracı yıkarken eldiveni, havlusu, şampuanı vs sıradan ürünler olmaması gerektiğini anladım yorumlardan & araştırmalarımdan. Bundan dolayı da çevremde yaptırsam mı diye bana danışanlara cevabım süreci anlattıktan sonra eğer gerekli özeni gösterebileceğini düşünüyorsan yaptırabilirsin ama özensiz davranacaksan boşuna yaptırma şeklinde oluyor. 

Moderatör tarafında düzenlendi:

Geri
Üst Alt