Baskı Balata ve Trigger Hakkında

serdar2xdx

Üye
İsim
serdar
Merhaba herkese,

2015 130bin km 'de aracım için baskı balata ve trigger ne zaman değişmeli ? Bunu ben anlayabilir miyim yoksa servis (usta) mı bakmalı ? 

Kimseye sormadan buraya sorayım dedim çünkü cidden en iyi bilgi kaynağı burası 👍

Herkese iyi forumlar 😀

triger zinciri için genelde 160.000km öneriliyor benim aracımda 128 binde şu an henüz değiştirmedim fakat baskı balatanın belli bir km'si olmaz tamamen sizin kullanımınıza bağlıdır 50 binde de bitebilir 100binde de :)  

baskı balatayı şu şekilde anlayabilirsiniz debriyaj pedalı çok aşağıda ve çok ince bir çizgide kavrıyorsa eğer bitmek üzeredir, fakat zincirin bollaştığını anlamanız daha zor bazen ses yapabiliyor ama uzun günler araç yattıktan sonra ilk çalıştırmada genelde zaten ses yapıyor zincir ilk çalıştırmada yağsız kaldığı için.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
@musiqzz ne zinciri hocam? 

Baskı balata sanzuman debriyaj sisteminde zincir mi var ? 

Benim aracımda ses geliyor genede soğuk havalarda viteste sallanıyor ilk kalkışta zincir demişsiniz merak ettik sormak istedim 

Debriyaj a basınca ses gidiyor boşta debriyaj dan ayağımı kaldırınca start stop iptal ettiğimde ses geliyor uzun zamandır bu skeikde çok rahatsız oluyorum bu durumdan servise gösterdim servise gittiğimde motor sıcak oluyor ne vites sallanıyor nede ses geliyor servis bırakın dedi şu dönemde bırakmak içime sinmedi bırakmadım ama merak ediyorum nedenini 

Benim aracım da 1.2 tsi 2014 model 104 binde bende tiriger değiştirmeyi dusunüyorum 180 bin km deniyor ama içime sinmiyor açıkçası...

Upvote 0
[mention=8561]musiqzz[/mention] ne zinciri hocam? 
Baskı balata sanzuman debriyaj sisteminde zincir mi var ? 
Benim aracımda ses geliyor genede soğuk havalarda viteste sallanıyor ilk kalkışta zincir demişsiniz merak ettik sormak istedim 
Debriyaj a basınca ses gidiyor boşta debriyaj dan ayağımı kaldırınca start stop iptal ettiğimde ses geliyor uzun zamandır bu skeikde çok rahatsız oluyorum bu durumdan servise gösterdim servise gittiğimde motor sıcak oluyor ne vites sallanıyor nede ses geliyor servis bırakın dedi şu dönemde bırakmak içime sinmedi bırakmadım ama merak ediyorum nedenini 
Benim aracım da 1.2 tsi 2014 model 104 binde bende tiriger değiştirmeyi dusunüyorum 180 bin km deniyor ama içime sinmiyor açıkçası...
Trigerden bahsettim trigerler kayış değil zincir diye biliyorum bizdeki.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Upvote 0
@musiqzz 2013 1.4 tsi 122 aracımın triger kayışlı kendim 75 binde yenilettim.
Çıkan triger nasıldı hocam ? 

75 bin de çok az bi km tsi için nedeni 

Genelde tiriger sisteminin en sorunlu parçası devirdaim fakat tsi motorlarda devirdaim zıt konumlandırılmış yani triger kayısı nin ömrünü kısaltacak pek unsur yok o yüzden 180 bin km veya 8 yıl denmişti şimdi 8 yılı da kaldırdılar fakat sonuçta triger önemli aslında en güzeli zamanı gelmeden değiştirmek riske atmamak fakat yeni güncel servis fiyatlarında insan ister istemez boşa masraftan kacıniyor...

Sizin eski triger nasıldı usta veya servis ne dedi zamanı gelmiş mi dedi veya sıfır gibi duruyor muydu...

Önceki aracımda 120 binde değiştirdim sıfır gibi duruyordu modeli yüksekti aracın fakat şimdiki kulandigim 2014 tsi olunca bende değiştireyim diyorum 

Upvote 0
Selamlar, 

@musiqzz Araçtaki triger kayis mi zincir mi nasil anlariz. 1.4 Tsi 2013 benim aracım da zincir diye biliyordum.

Upvote 0
Selamlar, 
[mention=8561]musiqzz[/mention] Araçtaki triger kayis mi zincir mi nasil anlariz. 1.4 Tsi 2013 benim aracım da zincir diye biliyordum.
Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Upvote 0
Selamlar, 

@musiqzz Araçtaki triger kayis mi zincir mi nasil anlariz. 1.4 Tsi 2013 benim aracım da zincir diye biliyordum.
Yukarıda belirttiğim gibi kendi aracımda kayış var ama siz yine de servisten bilgi alınız.

Kullandığım kayış bu:

https://www.onlineyedekparca.com/urun/volkswagen-golf-7-2014-sonrasi-1-2-1-4-tsi-triger-seti-gates-marka

Çıkan triger nasıldı hocam ? 

75 bin de çok az bi km tsi için nedeni 

Genelde tiriger sisteminin en sorunlu parçası devirdaim fakat tsi motorlarda devirdaim zıt konumlandırılmış yani triger kayısı nin ömrünü kısaltacak pek unsur yok o yüzden 180 bin km veya 8 yıl denmişti şimdi 8 yılı da kaldırdılar fakat sonuçta triger önemli aslında en güzeli zamanı gelmeden değiştirmek riske atmamak fakat yeni güncel servis fiyatlarında insan ister istemez boşa masraftan kacıniyor...

Sizin eski triger nasıldı usta veya servis ne dedi zamanı gelmiş mi dedi veya sıfır gibi duruyor muydu...

Önceki aracımda 120 binde değiştirdim sıfır gibi duruyordu modeli yüksekti aracın fakat şimdiki kulandigim 2014 tsi olunca bende değiştireyim diyorum 
Değiştirme sebebim aracımı o zaman yeni almıştım. Aracın yaşına göre yenileme kararı almıştım ve parçasını almış evde hazırdı. Kayışın durumunu bilmiyorum yanlış bilgilendirme yapmak doğru olmaz. Fotoğraf olarak ekliyorum aracımın herşeyini yeniledim. Debriyaj seti Orjinal SACHS keyfi olarak yeniledim çünkü araba konusunda maalesef aşırı titizim 🧿 (2016 Polo Lounge aracımı 35 binde sattığım için aynı debriyaj yumuşaklığı olmadığı için yeniledim)

Ekli dosyayı görüntüle 40436

Sonra devirdaimi yeniledim yine hiçbir sıkıntım olmadığı halde... Çünkü aracın yaşı ve km gereği yeniledim çünkü titizlik başa bela :lol: :rolleyes: (y)

Upvote 0
@Mmt0634 bu ses normal sanırım. bizimki otomatik ama yine de özellikle soğukken şıkır şıkır zincir sesi geliyor vites geçişlerinde. aracı ilk aldığımda servise gitmiştim. test sürüşünde usta hemen " bak bu ses normal tamam mı ? kafayı takma buna. " diye anlatmıştı.

Upvote 0
Arkadaşlar geçen hafta serviste ağır bakıma girdi aracım 

Triger ve v kayısı da değişti 

Sonrasında çok kullanmadım bugün biraz kulanayim dedim araç 90 derecede sıcak motor yani ışıklarda beklerken kuş sesi gibi ses geldi 

Kalkınca gitti herhalde arabadan değildir dedim ama evin önünde aynı ses rölantide geliyor du istop ettim çalışırdım gitti bir daha gelmedi fakat 

Araştırdım internetten triger gergi makarası gergi yi fazla yaparlarsa olir diyor kimi v kayısı yapar diyor v kayısı sıfır...

Servisi aradım yarın getirin bakalik dediler...

Servis 50 km sıkıntı olur mu 50 km kadar gitmek...

Aracı başımız ağrımasın die servise gidiyoruz orada bile sorun çıkıyor 

Kayış sesi nedir bilmezdim 105 bin km 8. Yıl oluyor die trigeri değiştirdim ki çıkan triger de çok ufak catlaklik vardı gereksiz degisturmisler bariz belli kapanmanın acısını 4.620 tl olarak benden çıkardı adiyaman  vimsa...

Çıkarsın tmm da onay verdik yaptırdık bu ses canımı çok sıktı 

Yarın giderken zarar verir mi veya başına gelen varmı 

Triger v kayısı değiştirip de kuş sesi gibi kayış sesi duyan varmı yokşa bu da bana özgü bir durum mu merak ettim sormak istedim

Saygilarimla...

Upvote 0
Arkadaşlar geçen hafta serviste ağır bakıma girdi aracım 

Triger ve v kayısı da değişti 

Sonrasında çok kullanmadım bugün biraz kulanayim dedim araç 90 derecede sıcak motor yani ışıklarda beklerken kuş sesi gibi ses geldi 

Kalkınca gitti herhalde arabadan değildir dedim ama evin önünde aynı ses rölantide geliyor du istop ettim çalışırdım gitti bir daha gelmedi fakat 

Araştırdım internetten triger gergi makarası gergi yi fazla yaparlarsa olir diyor kimi v kayısı yapar diyor v kayısı sıfır...

Servisi aradım yarın getirin bakalik dediler...

Servis 50 km sıkıntı olur mu 50 km kadar gitmek...

Aracı başımız ağrımasın die servise gidiyoruz orada bile sorun çıkıyor 

Kayış sesi nedir bilmezdim 105 bin km 8. Yıl oluyor die trigeri değiştirdim ki çıkan triger de çok ufak catlaklik vardı gereksiz degisturmisler bariz belli kapanmanın acısını 4.620 tl olarak benden çıkardı adiyaman  vimsa...

Çıkarsın tmm da onay verdik yaptırdık bu ses canımı çok sıktı 

Yarın giderken zarar verir mi veya başına gelen varmı 

Triger v kayısı değiştirip de kuş sesi gibi kayış sesi duyan varmı yokşa bu da bana özgü bir durum mu merak ettim sormak istedim

Saygilarimla...
Farklı konu açmak istemedim 

Açılmış konu var benzer buraya derdimi yazayım dedim...

Zaten sanmıyorum 1000 de 1 olaydır muhtemel oda beni buldu 

Araba mı seviyorum usta bulamadım servis dedim serviste yani ne bileyim 

Dükkan açıp tutunamayanlar serviste calsiyor mantığı iyice aklıma yer etti sanırım 

Çok sinirliyim şu anda resmen tüm kayislar değişti kayış sesi var arabada 

Uzun yola girmeden biraz dolasayim dedim iyiki çıkmişim...

Upvote 0
Farklı konu açmak istemedim 

Açılmış konu var benzer buraya derdimi yazayım dedim...

Zaten sanmıyorum 1000 de 1 olaydır muhtemel oda beni buldu 

Araba mı seviyorum usta bulamadım servis dedim serviste yani ne bileyim 

Dükkan açıp tutunamayanlar serviste calsiyor mantığı iyice aklıma yer etti sanırım 

Çok sinirliyim şu anda resmen tüm kayislar değişti kayış sesi var arabada 

Uzun yola girmeden biraz dolasayim dedim iyiki çıkmişim...
Geçmiş olsun umarım götürdüğünüzde çözüme kavuşur.

Özel servis ayrı sıkıntı yetkili servis ayrı sıkıntı.

İmkan olacak aracı 3-5 sene kullanıp satıp sonra sıfırını alacaksın dert tasa yok ne güzel..

Upvote 0

Geçmiş olsun umarım götürdüğünüzde çözüme kavuşur.

Özel servis ayrı sıkıntı yetkili servis ayrı sıkıntı.

İmkan olacak aracı 3-5 sene kullanıp satıp sonra sıfırını alacaksın dert tasa yok ne güzel..
Güzel de hocam alan yine buraya gelecek yine soracak...

Satmak çözüm olsa 

Alan kişi mağdur 

Zaten 2. El alan adam maddi durumu iyi değil ı sıfır alamıyor 

E sıfır alamayan adam da arabaya binemiyor zaten durumu yok saçma sapan ustalar servisler yüzünden sürekli ver ama düzen zor tutsun :(

iyi dilekleriniz için teşekkür ederim değerli hocam...

Upvote 0

Geri
Üst Alt