Balata sesine nasıl çözüm bulabiliriz?

İsim
Mehmet Karagöz
Arkadaşlar merhaba. Belki sizde de olmuştur arabamda geri giderken balata bazen ses yapıyor. Genellikle arabayı yıkadıktan sonra oluyor. Soğuk havalarda artıyor. Az önce korna çalar gibi ses çıktı çok can sıkıcı. Sanırım el freninin mekanizmasından oluyor. Bu sorunu nasıl çözebiliriz? 

En iyi çözüm orjinal yedek parça kullanmaktır. Doğru ürünü kullanıyorsanız balata spreyi ile çözüm deneyebilirsiniz. O da çözmüyor ise diskler zarar görmeden göstermenizde fayda var.

Upvote 0

@Oguzhanx50 sıfır arabanın sileceği iyi silmediği için 3 silecek değiştirdim şimdi de balata değiştireceğim sanırım. Vw hayal kırıklığına uğratıyor beni koltuğun altındaki çekmecenin kaybolmasından anlamalıydım bir şeyleri.

Upvote 0
@Mehmet Karagöz 10 gün önce servisteydim böyle bir problemim yoktu ancak pandemiden dolayı o km'yi test etme şansım olmadı mecburen erken gittim. Sizin de servis zamanınız yaklaşmış, bu sorunu bahane ederek biraz erken gidebilirsiniz.

Upvote 0
Yagmurda, yikandiktan sonra, islaninca, asiri nemli ortamlarda bu sesi cikarmasi normal cunku bu bir "ozellik". Balatalari kurutuyor fren performansinin maksimum olmasi icin mevcut kosullarda...

Upvote 0
Basıyorum wd40 geçiyorum ben. ilk firene bastığınızda dikkat edin bıraz diskler ısınınca yağ uçup gidiyor. yıllardır böyle yapıyorum

Upvote 0
@Mehmet Karagöz  bu sorun ile ilgili bir çok konu içerisinde yazılar mevcuttur. Bir kaçını ekliyorum.

Genel olarak yukarıda çözümler vardır.

Ayrıca bununla ilgili geçmiş zamanlarda şikayet edenlerin araçlarında servis tarafından revizyonlu yumuşak balata kullanımı ile çözüm sağlamak ile ilgili yazılar okumuştum.

Temel temel neden disk paslanması sonucu balata ile kir ve paslanma tozları sonucu yapışmasıdır. 

Daha fazla ayrıntı eklediğim konular içerisinde mevcuttur. 

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
Golf 7 aracınızla geri geri giderken hafif frene dokunmanız neticesinde arka balatalardan ses gelmesi, bazen ortalığı ayağa kaldıracak kadar ses olmasının nedeni, arka balataların hareket etmesinden kaynaklı. 

Bu ürünü alıp balatalara uygularsanız kıpırdamaz ses te yapmaz. 

indir.jpg

Upvote 0
@Mehmet Karagöz  bu sorun ile ilgili bir çok konu içerisinde yazılar mevcuttur. Bir kaçını ekliyorum.

Genel olarak yukarıda çözümler vardır.

Ayrıca bununla ilgili geçmiş zamanlarda şikayet edenlerin araçlarında servis tarafından revizyonlu yumuşak balata kullanımı ile çözüm sağlamak ile ilgili yazılar okumuştum.

Temel temel neden disk paslanması sonucu balata ile kir ve paslanma tozları sonucu yapışmasıdır. 

Daha fazla ayrıntı eklediğim konular içerisinde mevcuttur. 
Yanlışlık olmasın diye aşağıya daha önce @cengizceng tarafından paylaşılan videoyu ekliyorum..

Bu ses tamamen disk paslanması ile oluşuyor.

Genelde yıkama sonrası bekleyen araçlarda görülür.

Ya da çok nemli ya da soğuktan oluşan donmalar sonrası ilk olarak geriye hareket ederseniz duyarsınız.

Direkt olarak ileri hareketle, ya duymasınız ya da 100 metre kadar tak tak diye bir ses gelir ve balata diski süpürünce geçer.

Aklıma gelen örneklemeler bunlardır.

Ses normal midir? Bana göre de değildir. 

Ancak yıkama sonrası direkt olarak park etmek yerine, öne arkaya  bir iki manevra ve hafif frenle çözülebilir. Ondan sonra park edilebilir. 

Bir hatırlatma da yıkama sonrası frenlerinizi musait bir yerde test edecek şekilde fren yapın. Bu frenleme disk yüzeyini süpürür, pas kir tozları alır ve ihtiyaç anında daha iyi bir tutunma saylarsınız.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
@Mehmet Karagöz Bu özellikten kullanım kılavuzunda bahsediliyor ama malzeme kalitesi için bir şey diyemiyorum. Onun yerine bir servis elemanının söylediğini tekrar edelim :

"Almanlar 20 TL lik araba yapıyor; bizimkiler bunu 80 TL'ye Türkiye'de satıyor. Müşteri de 20 TL'lik arabadan 80 TL'lik kalite ve hizmet bekliyor.." 

Upvote 0

Geri
Üst Alt