Mercek Far Motor Arızası

UmutAsar

Üye
İsim
Umut
Merhaba iyi forumlar herkese

2013 model golf 7 aracımda fabrikasyon u led farlar var yaklaşık 1 haftadır uzun far yanmıyordu bugün fırsat bulup gösterebildim ne kadar doğru bilmiyorum ama ustadan aldığım dönüş şu şekilde oldu "sisler ile beraber uzunlar ayarlandığı için far motoru uzun sürede hasar görmüş ve merceği kaldırıp uzun yapmasına engel oluyormuş parça değişimi olmaz bir yerde yaptıracağız onun maliyeti 2000 tl olur" dedi. İçime sinmedi parça değişse neyse derdim ama tamir görecek ve bi far parası para vermiş olucam. Bu konuda desteğinizi istiyorum. Daha ucuza yaptırılabilir mi veya replika far takımı ile değiştirmek ne kadar mantıklı yardımcı olursanız sevinirim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@UmutAsar Tamir konusunda bir fikrim yok ancak kesinlikle replikalar ile değiştirmeyin. Orjinali mumla ararsınız.
Evet kalite farkının çok olacağının farkındayım fakat farın camının temizlenmesi merceğin temizlenmesi far motorunun tamir görmesi gibi işlemleri yapmam lazım aşırı soğutuyor bu kadar uğraşınca 

Upvote 0
"sisler ile beraber uzunlar ayarlandığı için far motoru uzun sürede hasar görmüş"

Usta biraz sallamış :)  

Araçlarda body control modullerinde besleme çıkışları ayrıktır, yani sisleri besleyen ve uzun farı besleyen hatlar farklıdır. Biz kodlama yaptığımızda sadece ikisine de aynı sinyali port etmiş oluyoruzve aynı anda tek bir sinyalle tetiklenmesini sağlıyoruz. Sisler açıkken selektör atmakla, sisler ile uzunları uzun far kolu ile çalıştırmak arasında bir fark yok. 

Ustanın söylediğinden sisler açıkken selektör atmak motora zarar veriyor gibi bir anlam çıkıyor. :)  

Upvote 0
@UmutAsar Ustalara hayranım çok güzel sallıyorlar., bi-xenon lu farlarda kısa ve uzun tek bir mercek üzerinden yönetilir., uzun far yanmıyor ise merceğin perdesinde (shutter) bir sorun vardır., Mercekte bir hareketli perde bulunur., bu perde sayesinde perde kapalıyken ampülün verebileceği maximum ışık hüzmesinin bir kısmını perdeler bu sayede kısalar yanar., uzunlar açtığınızda ampülün önündeki perde kalkar ve engellenen ışık serbest bırakıldığı için uzunlar aktif olur.. bu işten anlayan birisine baktırmanız lazım yoksa eziyet çekersiniz hem de paranızla rezil olursunuz.. replika far yapabileceğiniz en büyük hata olur çok ciddi pişman olursunuz., en kötü ihtimalle çıkma far alırsınız sorun hallolur..

Upvote 0
@UmutAsar Ustalara hayranım çok güzel sallıyorlar., bi-xenon lu farlarda kısa ve uzun tek bir mercek üzerinden yönetilir., uzun far yanmıyor ise merceğin perdesinde (shutter) bir sorun vardır., Mercekte bir hareketli perde bulunur., bu perde sayesinde perde kapalıyken ampülün verebileceği maximum ışık hüzmesinin bir kısmını perdeler bu sayede kısalar yanar., uzunlar açtığınızda ampülün önündeki perde kalkar ve engellenen ışık serbest bırakıldığı için uzunlar aktif olur.. bu işten anlayan birisine baktırmanız lazım yoksa eziyet çekersiniz hem de paranızla rezil olursunuz.. replika far yapabileceğiniz en büyük hata olur çok ciddi pişman olursunuz., en kötü ihtimalle çıkma far alırsınız sorun hallolur..
Teşekkürler bilgi için, ben mercek hareket ediyor sanıyordum her gün yeni bir şey işte. Ustanın söylediği o hareketi yapamadığı yönünde ama farklı usta arayışındayım umarım bulurum.İstanbul'da kolay olurdu şansıma Mersin'e taşınınca başıma geldi ne yazık ki

Upvote 0

Geri
Üst Alt