Golf 7 aracın önünde gelen gacırtı gucurtu gıcırtı

Aliyano62

Üye
İsim
Ali
Herkese öncelikle merhabalar, hayırlı işler keyifli sürüşler ve kazasız günler diliyorum..

Fikri bilgisi ve tecrübesi olan arkadaşlara bir soru sormak isterim , 

Golf 7 araç kullanıyorum aracım hafif tümsekten veya hafif çukurdan geçerken gacır gıcır diye ses gelmeye başladı , viraj demir lastiği dendi , lastikleri değiştirdim fakat ses kesilmedi , şimdi salıncak burçları diyen de var , amortisör takozları diyende , fikri bilgisi beye tecrübesi olan arkadaşların bilgisini almak isterim, teşekkürler

Burçlar olabilir. Beğendiğim faydalı bir videoyu paylaşayım belki faydası olur.

@CaptainJava biraz farklı anlatmış , burçları anlatırken sağa sola çeker gibi anlatıma girmiş bende onlar yok, sadece tümsekler de garc gurc yapıyor 

merhaba,

keşke forumda gerekli aramayı yapsaydınız

lakin bu konusa bilgi hazinesi konu başlığı mevcut

Yetkili servise gidiyorsunuz, şikayetinizi belirtip iş emri açtırıyorsunuz, özel bir gresi var yağlıyorlar sorun düzeliyor.

Ben altı ay önce yaptırdım şuan ses yok. Tabiyki ileri de bir gün ses geri gelecek. Ama ne zaman ?

@Aliyano62 forumda bu sorun hakkında çok detaylı konu/konular mevcut., burçları da değiştirseniz., bir süre sonra yine ses yapacaktır., Tüm vw araçlarda kronik bir sorun boşuna masraf yapmayın.. forumda biraz zaman geçirin arıdığınız tüm soruların cevabı forumda mevcut..,

@izzetguntalaz kullandıkları yağın kutusu 70 lira., 400 tl.ye toptancıdan 1 koli alınır.. 

@ekim

Fiyatların söylediğiniz gibi olduğunu biliyorum. Yapacak bişeyim yok ya o gıcırtıyla yaşayacak ya da yaptıracaktım.

Fiyatların söylediğiniz gibi olduğunu biliyorum. Yapacak bişeyim yok ya o gıcırtıyla yaşayacak ya da yaptıracaktım.
Ses yapan bölgeyi gres ile yağlaması (sanayide veya benzinlikteki yağ değişim noktalarında) aracı lifte kaldırıp yağlamak maximum 5dk. sürer... servis 2-3 fıs-fıs yapıyor hepsi o kadar.,

Tamirciye götürsen para bile almaz., şişesi 70 tl. olan gres.,  1 şişe 3-4 sene idare edecek bir ürüne., 6 katı fazlasını 400 tl. ödemek için multi milyoner olmak lazım..

Her bakıma gittiğimde yetkili serviste yağlatıyorum 5 kuruş almıyorlar..,

Balıkesir Yağcı toptan alım ile ürünün tanesini 40-50 liradan alıp., 1 şişe ile 40-50 aracın alt takımını yağlıyordur..

Maşallah balıkesir yağcı ismine layık olmak için elinden gelini yapıyor.. Kemal Sunal filmlerine konu olacak cinsten bir uygulama için balıkesir yağcıya teşekkür etmek lazım..

@Aliyano62 

anladım

birçok arkadaşımız bu sorunu servise ilettiğinde ücretli yada iyi niyet garantisi ile çözdüren var,yağlatan var yağlattıktan bir süre sonra yineleyen var

kışın ben kendim arabamın altını iyice bir basınçlı su ve köpük ile temizleyip bir iki gün kurumaya bıraktım

sonrasında da ilk balata spreyi ile yağı var ise arındırdım, akabinde ise sıvı gres ile yağladım

sonuç olarak sesi %90 oranında azalttım

şimidiye kadar ses artmadı ama ileride ne olur bilemiyorum

Yanılmıyorsam 400 kusur bişeydi. Balıkesir yağcı da.
Fiyatlandırma nasıl oluşuyor?

1 - Araç fabrikadan geldiğinde burçlar yağsız oluyor. Zamanla aşınınca (esneyince) ses oluşuyor. Daha sonra servise gidince yağlama yapıyorlar.(bu genellikle iyi niyet zamanları) Yağsız ve haliyle toz toprak yapışmamışsa burçlar sökülmeden yağlanıyor. 50-100 tl arası ücret olabilir.

2- araç fabrikadan geldi, ses oluştu, yağlama yapıldı, daha sonra yağ toz toprak biriktirdi(kullanılan yollara göre değişiklik gösterebilir), o zaman sökülüp temizlenip ağlanması gerekiyor. (Çünkü iceride ufak tefek sert cisimler kalabiliyor ve kauçuk-lastik madde ne ise bu zarar görebiliyor) Bu da sök tak  ücreti ve yağlama ücreti ile 300-500 tl arası ücret olabilir.

3- burçlar yağlandı, temizlendi tekrar yağlandı, yıpranma oldu. Bu defa değiştirmek çözüm. Çünkü burç içindeki esneme arttı. Bu da  sök tak, burcu yerinden çıkartma, yeni burç, yağlama vs. 700-900 tl arası olabilir.

(Yukarıdaki rakamlar net ücretlendirme değildir, sadece nasıl ücretlendirildiğinin mantığının oluşması içindir.)

Aracınızı sıfır alıp kullanıp bu ses ile karşılaşmak ile, ikinci el alıp, daha önceki kullanıcı ya da kullanıcıların ne tür işlem yaptırdıklarını bilmeden yorumlamak zor olabiliyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Geri
Üst Alt