Motor Yağı Hakkında

palamut

Üye
İsim
Ali
Merhabalar, bu hafta iki farkli aracimizi yillik bakim icin yetkili servise verdik. Dikkatimi ceken bir sey oldu. Aciklayayim:

Aracin biri 2016 model dizel 1.6 golf. (55bin km)

Digeri ise 2015 model, benzinli 1.2 polo. (65bin km)

iki aracin da motor yagi degisti. Motor yaginin 5 senede bir degistigini duymustum. Golf 4 yasina girdi polo ise 5

Yag degisimi icin golf’un daha 1 senesi yok mu?

(bakimlar duzenli bir sekilde her sene yetkili serviste yapilmistir)

bilgilendirici ve guzel yorumlarinizi bekliyorum, tesekkurler.

@palamut  

5 yıl değil 10 yıl da kalabilir.

Olması gereken 15 bin km ya da 1 sene. Yani hangisi önce gelirse. 

Ama başta yıllık bakıma girdi yazmışsınız. Yıllık bakım demek zaten yağ filtre değişimi. Buna göre her yıl bakma girdiğini düşünüyorum. Ve de siz ilk defa faturalarla haşır neşir oluyorsunuz galiba. Eğer öyle değilse araçlara üzüldüm.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@palamut Hocam 5 yıl - 65000km dir hiç yağ değiştirmediniz mi, doğru mu anladım?

Araçlarınız en azından 2 yaşına girene kadar yetkili servise gittiniz diye düşüyorum, o esnada yağ değişimi zaten yapılıyor. 

Aracı her 1 yıl / 15000km servis bakımına götürüyorsanız yağı da değişmiştir (faturaları kontrol ediniz) 

@palamut şimdiye kadar o km gelene kadar ilk defami motor yağı değişti :)

Eğer ilk kez yağ değişti ise lütfen plaka belirtin forum ahalisi olarak uzak duralım o araçlardan

Merhabalar, bu hafta iki farkli aracimizi yillik bakim icin yetkili servise verdik. Dikkatimi ceken bir sey oldu. Aciklayayim:

iki aracin da motor yagi degisti. Motor yaginin 5 senede bir degistigini duymustum. Golf 4 yasina girdi polo ise 5

@palamut 15bin km yada 1 yıl süresi var değişimin ben 7binde değiştiriyorum mesela...

4 yada 5 yıl olunca aklıma triger seti yada lastik değişimi gelir benim...

Moderatör tarafında düzenlendi:
2016 model Dizel Golf icin yaziyorum:

2020’ye kadar her sene duzenli servise gitmis ve her gidisince yag degisimi olmus. Arac 56bin km’de.

polo’nun faturalarini bulamadim ama o da her sene yetkili servise duzenli gitti.

2016 model Dizel Golf icin yaziyorum:

2020’ye kadar her sene duzenli servise gitmis ve her gidisince yag degisimi olmus. Arac 56bin km’de.

polo’nun faturalarini bulamadim ama o da her sene yetkili servise duzenli gitti.
Maalesef yazıda tutarsızlık var. Soru yanlış.

Periyodik bakımda yağ değişimi var. Yağ değişimi demek ile motor yağı değişimi aynı şey.

Neresine takıldınız. 5 seneyi kim söyledi, neyle karıştırdınız.. bunu  Hababam'daki Milli Eğitim Müfettişi Hüseyin Şevki Topuz okusa, forumu terk etmişti.

@ogzogz aynen demek ki yanlis biliyormusum. bir sorun yok o zaman; her sey olmasi gerektigi gibi :)

Geri
Üst Alt