1.4 TSI DSG 122 Ps Comfortline Yakıt bilgisayarı ekran görüntüleri

Son zamnalarda benzine gelen zamlarla depo 280tl doluyordu,bugün benzin ışığı yandı 10km gittikten sonra  benzinciye gittim 280tl benzin deyip ödeme yapıp geri geldiğimde dolum yapan arkadaş,abi nasıl böyle ayarlıyorsun kapağa kadar benzin doldurdum tam 280tl dedi:) biraz ucuzladı benzin sanırım, 280tl sonzamanlarda depo rahat alıyordu./monthly_2017_03/IMG_5244.thumb.JPG.45cbad65588482972620b058c5ad0e96.JPG
Hocam deponun genleşmesine izin verseydiniz keske gırtlağına kadar doldurmuşsunuz

Araç 5 gün bendeydi. Sivas'a gittim 5 gün kaldım döndüm sınavlar için. Bu 5 günlük macerayı sırasıyla resimlerle anlatmaya çalışacağım. 

1- Amasya Tokat arası, bol bol düzlük fazla rampa yok. Şehir içine girilmeden çekildi. 

2- Tokat çevreyolu kapalıydı, şehiriçinden geçmek zorunda kaldım, şehiriçinden geçtikten sonra ki tüketim bu(ort hız düşük). 

3- Tokat'tan sonra 2 adet geçit var birisi 1200 küsür rakım diğeri 1632 rakım olması lazım. TSI motorda yokuşlara bayıldığı için buralarda benzini içiyor sağolsun. Geçitlerden sonra ort tüketim 6.7 ye kadar çıkmıştı Sivas'a kadar anca bu kadar düşürebildim. Amasya-Sivas arası tüketim, klima 1 kademe hep açık. Tek kişi bagaj sadece bir valiz.

4- Sivas içinde ilk gün otomatik modda kullanınca gün sonunda 8.5 gibi bir tüketim olunca ve @MSE Muhammed Abimin manuelde daha az yakıyor diyerek fikir vermesinden sonra, sonra ki gün manuel modda kullandım tamamen ve sonuç aşağı da. 

Gelelim dönüş yoluna, 

5- Amasya'dan Sivas'a giderken 390 rakımdan 1320 rakıma çıkıyorsunuz ve haliyle tüketim kasmanız pek bir sonuç vermiyor. Ama dönüş yolunda güzel değerler çıkıyor. 

Sivas Tokat arası, bu sefer yukarı da yazdığım 2 geçidi çıkmak yerine iniyoruz. 

6- Sivas-Amasya tam tüketim, yine Tokat içine girmek zorunda kaldım ve klima 1 kademe açık. 

7- Amasya'ya vardıktan sonra şehiriçi ve evin önüne park ettikten sonra. 

8- Amasya-Sivas-Amasya git gel total tüketim. 450 km şehir dışı kalanı şehir içi. 

Sonuç, motorun sessizliği, performansı felan 10 numara 6 yıldız ama ben aracı biraz zorlayınca benzin ibresinin düşüşünü izleyeceksem sesli çalışsın daha iyi, şu 5 günde az yaksın diye çabaladığım kadar Focus'a çabalasam yakıt üretirdi herhalde. :) Yakıtı düşünecekseniz, tüketim sizin için önemliyse ve yokuşu bol bir yerde yaşıyorsanız bence imkanı zorlayıp dizel alın. 

Amasya İstanbul arası, son 150km yok ama. 

Otobanda 140-200 arası, 220ye çıktığımda oldu, normal yolda 110-160 arası. 2 kişi klima yolun yarısı 1 kademe açık bagaj dolu komple. Dün akşam fullemiştim depoyu 250TL aldı. İstanbul girişinde yine aynı noktaya gelmişti. 

Performanslı kullanımla 250 TL şimdi ki fiyatla, litre olarakta 48 litre ediyor sanırım 5,13den almıştım benzini. 700 km yolda yaktığı. 

Moderatör tarafında düzenlendi:
Tamamen otoban değerleri. 130+ hızlarda 3 kişi bagaj+1koltuğu daha yatırıp yüklemiştim. Klima 2-3 kademe açık hep. 

Amasya evin önü, İstanbul evin önü. Tüketime hiç dikkat edilmedi genelde otobandışı 140, otobanda 170 civarlarında seyredildi. 2 kişi full bagaj ve klima 2 derece hep açık. 2 defa mola verildi yolda. 

Bu da sadece otobanda ki değer. 

1.4 TSI Highline Manuel 2016 model 1200 km'de İzmir'den Ankara'ya yolculuk. (1865 km yolculuk sonunda) (1360 kg boş ağırlık)

Yaklaşık 12 saatte gelebildik (1-1.5 saat Afyon Afium'da mola) Afyon girişinde tünel inşaatı ve gurbetçi yoğunluğu nedenyile yaklaşık 3-4 km dur kalk trafik + İzmir-Ankara arası 4-5 yer de yol yapım çalışması nedeniyle dur kalk trafik vardı. Araçta 3 kişiyiz, toplam araç ağırlığı 1600(+) kg. Klima full açık. (31 Temmuz 2017)

Ort yakıt tüketimi 6.0 Lt.

Bu değerin altına asla düşmedi, 5.9 lt olmadı hiç. 

Geri
Üst Alt