Sunroof Temizlik ve Bakım Uygulaması

@KaiZeN eyvallah ustam. tilt pozisyonundada geliyor sanırım ayar gerekli, aracın garantisi bitti zaten 2 arkada 2 de ortada 4 ayar vidası var deneyerek hallederim ben onu. İş bilmeyen servise 300tl verip yaptırmaktansa kendim halledeyim. yarın servise gideceğim bakım için bir keçeyi takmayı beceremeyen vw servis elemanlarına pek güvencim yok.

@KaiZeN eyvallah ustam. tilt pozisyonundada geliyor sanırım ayar gerekli, aracın garantisi bitti zaten 2 arkada 2 de ortada 4 ayar vidası var deneyerek hallederim ben onu. İş bilmeyen servise 300tl verip yaptırmaktansa kendim halledeyim. yarın servise gideceğim bakım için bir keçeyi takmayı beceremeyen vw servis elemanlarına pek güvencim yok.
Benim araçtada kapalıyken sesler geliyordu arka taraftaki vidanın birinin ayarını az kaldırdım bir tur attım olmamıştı onu eski yerine getirip diğerini kaldırdım bu sefer oldu ses kesildi dün yağmurda yağdı kontrol ettim her hangi bir sıkıntı yok

Arkadaşlar merhaba,

Dün sunroof un bakımını yapayım dedim bir en azından her mevsim geçişi mümkün mertebe bir elden geçirmeye çalışıyorum. Alırken ÖTV ydi KDV ydi derken maliyeti 6-7 bin TL yi bulan ama bir o kadar da ilgi alaka isteyen bir donanım.

Neyse konumuza dönelim .. Kirli hallerimiz yaklaşık 6 ay olmuştur en son temizleyeli koye gittiğimizde biraz fazla tozlanıyor. Genelde açmıyorum sadece tilt pozisyonunda bazen hava almak için açıyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 32663

Ekli dosyayı görüntüle 32648

Ekli dosyayı görüntüle 32654

Ekli dosyayı görüntüle 32656Ekli dosyayı görüntüle 32658Ekli dosyayı görüntüle 32660

Her tarafına ürün sıçramasın diye bez ve çöp poşetleriyle maskeleme yaptım Tabi maskeleme denirse Bir de iç tarafa ürün damlarsa veya serperse diye koltuk, direksiyon, torpido üzerine soft99 bezlerden sermiştim 6 tane almakla çok iyi yapmışım.

Ekli dosyayı görüntüle 32650

Ekli dosyayı görüntüle 32652

Kanallara ve kızakların olduğu bölüme 1/2,5 kadar ceviz prewash uyguladım, kwazar sprey şişeyle. Valet pro ve work stuff fırçaların yardımıyla. Ön ve arka lastiklerin arasına ise wheel woolies in en küçük boyu çok iyi iş gördü yoksa fırçayla çok zor olacaktı.

Ekli dosyayı görüntüle 32653

Ekli dosyayı görüntüle 32668

Ekli dosyayı görüntüle 32669

Ekli dosyayı görüntüle 32670

Ekli dosyayı görüntüle 32671

Ekli dosyayı görüntüle 32673

Öndeki perdeyi de hafifçe vp carpet cleaner ile geçip, temiz bir bezle sildim. Çıkarıcaktım ama pek el yatkınlığım olmadığı için ellemek istemedim.

Ekli dosyayı görüntüle 32664

Ekli dosyayı görüntüle 32665

Ekli dosyayı görüntüle 32666

Güzelce bezlerle tüm yerleri kurulayıp kızakları würth hhs grease ile yağladım.

Ekli dosyayı görüntüle 32667

Lastik bölümlerede würth lastik ve fitil bakım spreyi ile geçtim. Spreyi bulaşmaması için mothers aplikatöre sıkıp uyguladım. Sonax takı gibi ne yazıkki ucunda sünger yok.

Ekli dosyayı görüntüle 32661

Ekli dosyayı görüntüle 32657

Plastik aksamları da Dr beasleys plastic sealant ile korumaya aldım. Bunun fotosunu çekmemişim iftar yaklaşınca meraklı site sakinlerinin soruları nedeniyle nazarlık olsun diyelim. Buyrun finaller arkadaşlar.. Herkese teşekkürler..

Ekli dosyayı görüntüle 32649

Ekli dosyayı görüntüle 32655

Ekli dosyayı görüntüle 32659

Ekli dosyayı görüntüle 32662

Ekli dosyayı görüntüle 32651
hepsi güzelde, perdenin toplandığı haznenin üzerini nasıl temizlediniz? sadece orayı temizleyemiyorum.

@KaiZeN merhaba elinize sağlık güzel bir temizlik oldu. Benim merak ettiğim yan camlar fitilini hiç temizleyen var mı nasıl temizlenir fitilleri çıkarmak mı lazım ? her camı indirip kaldırdığımda benim camlar çok kirleniyor hele bide ıslak ise hep çamur oluyor her yıkamada özellikle fitillere su tutmama rağmen değişen pek bişi olmuyor.

@KaiZeN merhaba elinize sağlık güzel bir temizlik oldu. Benim merak ettiğim yan camlar fitilini hiç temizleyen var mı nasıl temizlenir fitilleri çıkarmak mı lazım ? her camı indirip kaldırdığımda benim camlar çok kirleniyor hele bide ıslak ise hep çamur oluyor her yıkamada özellikle fitillere su tutmama rağmen değişen pek bişi olmuyor.
kapı cam kadifelerinin olduğu bölümü demontaj yaparak temizleyebilirsiniz. ben o kısımları aynı dertten dolayı fazla hırpalamadan sıkça temizlerim.

@Culture33 anladım peki çekince geliyor mu nasıl çıkarılıyor onuda yazar mısınız rica etsem
camı açıp dışarı doğru çevirildiğinde çıkıyor. ama siz hiç çıkarttınız mı derseniz hayır, hep yıkamacım çıkarttı ben de itinayla temizledim.

ben ince bir tornavidanın ucuna ıslak mendili kalınca bağlayarak ileri geri yapıp temizliyorum..
ilk etapta baya bir kir çıkıyor.
temizledikçe oradaki kir en az şekle indirgiyorum..
Hafta sonu elektrik kablosuna sünger sarıp deneyeyim bende. ondan sonra kızakları yağlamaya geçerim.

hepsi güzelde, perdenin toplandığı haznenin üzerini nasıl temizlediniz? sadece orayı temizleyemiyorum.

Hocam o kısım çok dar olduğu için zor oluyor, bende wheel woolies fırça var 3lü set ince uzun olanla bir kere denedim onda dahi istediğim gibi olmadı onun için bende pek ellemiyorum :)

Teşekkürler hocam. Ben aracın içi tozlanmasın diye cam açmıyorum :) @doganersin hocamın dediği mantıklı. Kapı fitillerini fırsat buldukça temizliyorum fırça veya direk bezle..

Geri
Üst Alt