Golf 7 Akü Değişimi

Herkese Merhaba, aracım 2019 Skoda Kodiaq 1.5 tsi 105.000km’de. Akü ile ilgili bir sıkıntım yok henüz. Fakat bilgi amaçlı yıllardır periyodik bakımlarını yaptırdığım ustama akü ile ilgili bazı şeyler sordum. Örneğin aracımın aküsü azalınca ya da bitince nasıl bir akü taktırmam gerekiyor dedim. Aracımın üzerinde şuan fabrika nın taktığı efb akü var ve gayet sağlıklı dedim. Usta da bana akü bitmeye yakın start-stop çalışmaz. O zaman değişim yapılabilir fakat benim görüşüm efb yerine agm akü takmak daha mantıklı ve sağlıklı olacaktır dedi. Agm nin efb ye göre daha yeni nesil ve daha sağlıklı olacağını söyledi. Marka olarak da Bosch akü tavsiye etti. Varta aküler daha kaliteli değil mi dediğimde ise usta bana varta akülerin sahtesinin çok olduğunu,orjinalinin zor bulanabildiğini ve yetkili servise de 2-3x para bayılmaktansa emin olunan bosch agm akü takmak gerekir dedi. Bu konuda sizlerin görüşü nedir acaba? Teşekkür ederim
vartanın yetkili satıcılarından almak lazım ayrıca üzerindeki koddan üretim yılını öğrenebilirsiniz..ben vartanın sahtesine rastlamadım..yani bir mann filtre yada castrol yagı gibi heryerde sahtesi yoktur..çünkü üretim maliyeti vs pahalı çakma bile olsa..

Akü değiştirince servis aküyü araca tanıtıyor mu acaba onu merak ediyorum.
Şöyle bir işlem yapılması gerekiyor;

Akü değiştirince servis aküyü araca tanıtıyor mu acaba onu merak ediyorum.
Şöyle bir işlem yapılması gerekiyor;
Faturada rehberli diagnoz yazıyorsa tanıtıyor olduğu anlamı taşıyor ama ben de şüpheliyim bu konuda.

Faturada rehberli diagnoz yazıyorsa tanıtıyor olduğu anlamı taşıyor ama ben de şüpheliyim bu konuda.
bende şüpheliyim genelde akü değerleri aynı oldugu için yapmıyor olabilirler..seri nosunu değişse akü değiştiği anlar araç ama yapacaklarını sanmam

bende şüpheliyim genelde akü değerleri aynı oldugu için yapmıyor olabilirler..seri nosunu değişse akü değiştiği anlar araç ama yapacaklarını sanmam
Yaklaşık 5 sene önce serviste değişti aküm.

Önceki 4.5 sene gitmişti. Aracı teslim alırken akünün doluluk oranına baktığımda %20 olduğunu görmüştüm. Gösterdim. Bunu nasıl yaptınız nasıl gördünüz gibi bir tepkiyle karşılaşınca ve dolu olmadığını yani bakımsız bir akü olduğunu iletmeme rağmen , yolda giderken dolar gibi bir cevap almıştım. O zaman pek araştırmam olmadan aniden değişmişti aküm.

7 sene giden aküleri görünce erken değiştiğini de anlamış olduk.

Bu sebeple halen söktüğü vidayı yerine takamayanlara, takmayı unutanlara denk geldikçe bu gibi ince detayları yapıp yapmama konusunda tereddütüm devam etmekte.

Ne yapalım yani, elimize servis rehber kitapçığı alıp, aracın içine oturup tek tek ne yaptığını mı sorgulayacağız?
Tecrübesiz teknisyen olabilir. Ancak bunu kontrol eden ve sorumlu olduğu kişinin hatasından sorumlu olan ustalar olmadıkça iş sadece nasıl ücretli iş yaparız da döngü sağlarız durumunu doğuruyor.

Onu bence öylece yazıp geçiyorlar. Bu kışı sabırsızlıkla bekliyorum akü üretildiği günden itibaren 7. yılını doldurmuş olacak (Ocak ayında) bakalım daha ne kadar gidecek.

Geri
Üst Alt