Manuel şanzıman devir bandı

scrserhat

Üye
İsim
Serhat
Hocalarım malum araç yeni alışmaya çalışıyorum fakat vites değiştirmek için hız mı devir mi ön planda olmalı ve ekranda vites yükselt uyarısı geldiği anda mı değiştirmeliyim ?

Sent from my iPhone using Tapatalk

scrserhat dedi:
Hocalarım malum araç yeni alışmaya çalışıyorum fakat vites değiştirmek için hız mı devir mi ön planda olmalı ve ekranda vites yükselt uyarısı geldiği anda mı değiştirmeliyim ?

aslında kısaca hepsi diyebiliriz.

2000 devir bandı civarı zaten vites yükselt uyarısı gelmeye başlıyor. aslında hız çok ön planda değil ama ona bakarak da değiştirilebiliyor.

eğer sakin bir sürüş halindeysek bu şekilde kullanmak ekonomi sağlıyor. hızlanmayı düşündüğümüzde 2 ya da 3'e çekip redline'a geldik mi diye bakmak yeterli :D

@scrserhat

Hocam açıkçası hiç bakıyorum vites değiş uyarısına. Araç devrini bulunca otomatik değişiyorum. Düşük devirde değişmiyorum pek. Hoşuma gitmiyor ;)

Hocam aslında bu konularda belli kıstaslar hiç bir zaman olamaz ki. Ağırlığa göre değişir, yokuşa ya da rampaya göre değişir, yol durumuna göre değişir, trafiğe göre değişir. Hepsi o an hissedilecek şeyler, çok yakıp çabuk hızlanmak mı istiyoruz yoksa çok yakmadan çabuk hızlanmak mı  :D Bazen öyle güzel ve zevkli oluyor ki mümkün olan en düşük hızlarda vites değişip çok keyifli bir şekilde yüksek hızlanma yaşıyoruz. Pıt pıt pıt pıt pıt ve 6. pıt.

Bu sebeplerle, maksimum bir aylık kullanım sonucunda bunu çözüyoruz. Tabikide tam profesyonel olmak anlamında çözmek değil bu. Ben 5 aydır kullanıyorum (2800km) ama genel anlamda 7-8 litreden aşağıya inemiyorum  8D Hatta 10 u gördüğümü hatırlıyorum. Mümkün olduğunda da 5.5-6litreyi görmüşlüğüm var.

Böyle yani konu uzayıp gider. Ben sese göre ve o andaki isteğime göre sonuca ulaşıyorum, bana göre en temel olay bu. Şunu da eklemek isterim, yol bilgisayarımda her zaman hızımı gözlemliyorum (kadranı sevmiyorum), ve gözlemlediğim hızlar uzun süreler sonucunda vites değişimlerimin aynı olduğunu gösteriyor, motoru duyamadığım zamanlarda da ona göre hareket etmeyi seviyorum.

@scrserhat

Moderatör tarafında düzenlendi:
@ErsinEsk

Değerli Ersin Hocam,

Güzel detayları yakalamışsınız benim atladığım.

Bu güzel yorum için teşekkür ederim.

vites değiştir uyarısını dinlerseniz saate 80 km hızla giderken bir bakmışsınız kendinizi 6'ncı viteste buluvermişsiniz :)  bu yakıt ekonomisi sağlıyor, motor teknolojisi kendisini minimum yakıt ile orta seviye performansa uyarlamış. isterseniz 4'üncü viteste 120 ile de gidebilirsiniz tabi buda sizin yüksek devirde motor çalışmasını ve fazla yakıt tüketimine neden olur ;)  

Aracın tork değeri yüksek olduğundan, devri yükseltmeye gerek kalmıyor, şahsen 1500 1700 devir arası vites büyütüyorum ve şu ana kadar 4000 devri geçmeye gerek duymadım (6. vites te).

saygılarımla

Aracın tork değeri yüksek olduğundan, devri yükseltmeye gerek kalmıyor, şahsen 1500 1700 devir arası vites büyütüyorum ve şu ana kadar 4000 devri geçmeye gerek duymadım (6. vites te).

saygılarımla
Kesinlikle katılıyorum.

Hıza göre de her vitese 0 ve 5 ekleyerek yapılır. 

İlk vites 10 veya 15 km /s 

.......

6. Vites 60 veya 65 km/s hızda geçilir...

maksimum torku 2500 ile 4000 devir arasında verdiği için 4000 devri geçmemek lazım

Geri
Üst Alt