MOBİL1 yağ Sahte mi-Orijinal mi?

Anadolu

Yeni Üye
İsim
Selim
Mrb arkadaşlar geçenlerde hepsiburada'dan Mobil1 esp 5w30 5lt yağ aldım.Aldıktan sonra sahte olabileceği aklıma geldi ama o saatten sonra yapacak bişey de yoktu zira bulunduğum ilde bayisi ya da satış noktası falan da bulunmuyor,sanayiye de gitmedim açıkçası.Yağ elime ulaşınca genel olarak inceledim arkadan açılan etiketine baktım,kapağı da ilk açarken çıtçıtları kırıldı normal şekilde ayrıca çekince uzayan kapak da kapalı durumda.Ön alt kısımda lazerle gün ay yıl falan yazıyor ama kutunun en altındaki yılı gösteren şekil bunda yok.Ayrıca denemek amaçlı çok az bir yağ alıp birkaç saat buzlukta beklettim donacak mı diye sadece yoğunlaştı,donmadı.Tecrübeli arkadaşlar yardımcı olabilir mi? Teşekkürler.

IMG_20200503_011622.jpg

IMG_20200503_011530.jpg

IMG_20200503_011522.jpg

IMG_20200503_011702_1.jpg

IMG_20200503_011654.jpg

IMG_20200503_011639.jpg

@forzaGilles Bu konuda uzman diyebilirim konunuzu gördüğünde yazacaktır.  (y)

Upvote 0
Mrb arkadaşlar geçenlerde hepsiburada'dan Mobil1 esp 5w30 5lt yağ aldım.Aldıktan sonra sahte olabileceği aklıma geldi ama o saatten sonra yapacak bişey de yoktu zira bulunduğum ilde bayisi ya da satış noktası falan da bulunmuyor,sanayiye de gitmedim açıkçası.Yağ elime ulaşınca genel olarak inceledim arkadan açılan etiketine baktım,kapağı da ilk açarken çıtçıtları kırıldı normal şekilde ayrıca çekince uzayan kapak da kapalı durumda.Ön alt kısımda lazerle gün ay yıl falan yazıyor ama kutunun en altındaki yılı gösteren şekil bunda yok.Ayrıca denemek amaçlı çok az bir yağ alıp birkaç saat buzlukta beklettim donacak mı diye sadece yoğunlaştı,donmadı.Tecrübeli arkadaşlar yardımcı olabilir mi? Teşekkürler.

Ekli dosyayı görüntüle 31622

Ekli dosyayı görüntüle 31623

Ekli dosyayı görüntüle 31624

Ekli dosyayı görüntüle 31625

Ekli dosyayı görüntüle 31626

Ekli dosyayı görüntüle 31627
Tahmin edeceğiniz gibi kutunun altındaki yılı gösteren yazı kutunun imalat tarihi oluyor., bulunduğunuz şehirde mobil satıcısı yoksa açıkçası yapacak şeyler az., 

Nevşehirde koçtaş, tekzen veya bauhaus gibi bir yapı market mağazaları varsa; aldığınız yağ ile orada satılan mobil 1 esp yağı karşılaştırabilirsiniz., 

Veya Mobil Türkiye destek hattıyla görüşüp kutunun üzerinde yazan seri numarasını verip kontrol etmelerini isteyebilirsiniz., fakat bu isteğinizi hemen gerçekleştirebilirler mi emin değilim bir görüşün 0216 468 97 96 çünkü anladığım kadarıyla 1-2 gün içinde bakım yaptıracaksınız.,

Seri no ile kontrol “sadece kutunun” orjinal olup-olmadığını ispatlar.!! 

Forumu biraz okuduysanız motor yağı ile ilgili detaylı konular mevcut., sahte yağ malesef hem ülkemizde hem de yurt dışında sık karşılan bir durum.,

****Forumda pek çok arkadaşımız Liqui Moly marka yağ kullanıyoruz., piyasadaki en iyi yağlardan biridir., Alman malıdır ve sadece almanya’da üretilir., En önemlisi Liqui Moly Türkiye distribütörü bizzat resmi siteden satış yaptığı için sahte yağ ihtimali söz konusu olmuyor., sıfır risk.!! tavsiye ederim 

Liqiu Moly Top Tec 4200 LongLife III 5w-30 

5 Litre: https://www.liquimolyturkey.com/5w30-motor-yagi-tam-sentetik-top-tec-4200-5-litre-8973 

4 Litre: https://www.liquimolyturkey.com/liqui-moly-5w30-motor-yagi-tam-sentetik-top-tec-4200-4litre-3715 

Not: 1.0/1.2/1.4 TSI motorların 4 litre yağ alır., 1.5 TSI motor 4,3 litre., 1.6 TDI motor 4,7 litre

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
@forzaGilles Teşekkürler hocam.Sanayiye gidip mobil satan parcacida karsilastirma yapmayi düşünüyorum.Daha da emin olmak adina yapilacak bişey yok heralde.riski göz önünde bulundurup yağı kullanacam bakalim.Eger motor sesini ya da cekisi etkilerse o sekilde degistiririm.Liqui yagi da facebook grubunda sattiklarini biliyorum ama pahali diye almamistim.Keske alsaydim kafam rahat olurmus en azindan :)   5lt almamin sebebi yağ filtresiyle degisince belki fazla alir dedim ayrica 1.2 yag eksiltiyomus bagajda dursun dedim👍

Upvote 0
@forzaGilles Teşekkürler hocam.Sanayiye gidip mobil satan parcacida karsilastirma yapmayi düşünüyorum.Daha da emin olmak adina yapilacak bişey yok heralde.riski göz önünde bulundurup yağı kullanacam bakalim.Eger motor sesini ya da cekisi etkilerse o sekilde degistiririm.Liqui yagi da facebook grubunda sattiklarini biliyorum ama pahali diye almamistim.Keske alsaydim kafam rahat olurmus en azindan :)   5lt almamin sebebi yağ filtresiyle degisince belki fazla alir dedim ayrica 1.2 yag eksiltiyomus bagajda dursun dedim👍
Üreticiler aracın yağ kapasitesini “filtre dahil” hesaplayarak ayarlar.

Upvote 0

Geri
Üst Alt