AKÜ DEĞİŞİMİ

Evet doğru akü., taktırırken garanti kartı üzerinde yazan 14 haneli kodu paylaşırsanız üretim tarihini gün/ay/yıl olarak öğrenebiliriz.
Bugün gidip taktırdım, çok da memnun kaldım hizmetten. Dükkan 5. sınıf bi tamirci gibi görünüyor ama bütün çalışanlar kurumsal olan yetkili servislerdeki çalışanlardan daha beyefendi. Uzun zamandır sanayii ortamında böyle bir hizmetle karşılaşmamıştım, ne sorsam itinayla cevapladılar. Aküyü takılacakken tarihini sorduğumda durup kendi telefonlarından kodu girerek gösterdiler. Kodlamalarda camların açılıp kapanmasıyla ilgili ayarlamaları vs. aceleye getirmeden yaptılar. Bostancı’daki bir iki bayiiye aküyü araca tanıtma olayını sorduğumda “öyle bişey yok abi yea” demişlerdi.

30 km. yol yaptığıma değdi, tavsiyeler için teşekkür ederim. @forzaGilles@Terms 

Belge No: A09317627A1926

Bugün gidip taktırdım, çok da memnun kaldım hizmetten. Dükkan 5. sınıf bi tamirci gibi görünüyor ama bütün çalışanlar kurumsal olan yetkili servislerdeki çalışanlardan daha beyefendi. Uzun zamandır sanayii ortamında böyle bir hizmetle karşılaşmamıştım, ne sorsam itinayla cevapladılar. Aküyü takılacakken tarihini sorduğumda durup kendi telefonlarından kodu girerek gösterdiler. Kodlamalarda camların açılıp kapanmasıyla ilgili ayarlamaları vs. aceleye getirmeden yaptılar. Bostancı’daki bir iki bayiiye aküyü araca tanıtma olayını sorduğumda “öyle bişey yok abi yea” demişlerdi.

30 km. yol yaptığıma değdi, tavsiyeler için teşekkür ederim. @forzaGilles@Terms 

Belge No: A09317627A1926
Üretim tarihi: 27 Ağustos 2021 mis gibi taptaze akü., hayırlı olsun.. :)

@yunusaktas91

24 günlük canlı canlı akü !!! 

Rafta 5 ay beklemeyip 

Araç üzerinde düzenli,,

Charge /// de-charge olacak bu akü en az 5 yıl götürmeli ! 

Moderatör tarafında düzenlendi:
Üretim tarihi: 27 Ağustos 2021 mis gibi taptaze akü., hayırlı olsun.. :)
Biz baktığımızda 2021 Q3 olarak görünüyordu, en eski ihtimal Temmuz’dur diye içime sinmişti ama daha da yeniymiş. Genelde şanssızımdır böyle konularda ama kısmette varmış. :)  Teşekkür ederim Ali hocam.

@yunusaktas91

24 günlük canlı canlı akü !!! 

Rafta 5 ay beklemeyip 

Araç üzerinde düzenli,,

Charge /// de-charge olacak bu akü en az 5 yıl götürmeli ! 
Umarım götürür hocam. İsmini ilk kez duyduğum Exide 5 yıl götürüyorsa Varta’nın şanına 5 yıldan fazlası yakışır. :)  O zamana kim öle kim kala zaten…

@forzaGilles Bir akşam hata start stop diye uyarı çıktı aklıma akü geldi aldığım yeri aradım aküdür değildir demeden arıza kaydı açalım dedi..

Arkadaşlar herkese hayırlı cumalar hayırlı işler..

bugün 2015 1.2 tsi aracımın aküsünü değiştirdim. 6 sene beni idare etti artık değişim vakti gelmişti star stop devreye girmemeye başlamıştı bende havalar soğumadan önce riske atmadan değiştirdim. Uzun araştırmalarım sonucu Darıca’daki apaydınlar otoyu arayıp fiyat teklifi aldım fiyat: 645₺ Varta 60A efb akü taktırdım 23 Eylül 2021 tarih üretimi oradaki arkadaşlar kodlamasınıda yaptı sorunsuz montajı gerçekleşti. İlk fotoğraf aracın üzerindeki orjinal aküsü diğeri ise montajı yapılan varta akü.

Bosch akü fiyatı bir tık daha ucuzdu o nedenle vartayı tercih ettim.

Ekli dosyalar

• F6EF8035-6E91-4671-A133-BCF6A7DC4CC9.jpeg
    F6EF8035-6E91-4671-A133-BCF6A7DC4CC9.jpeg
    197.5 KB · Görüntüleme: 48
  • 78C5CB66-00B3-41BA-8471-44BDA198921B.jpeg
    78C5CB66-00B3-41BA-8471-44BDA198921B.jpeg
    139.3 KB · Görüntüleme: 51
  • CB8EE3F3-9F5B-46BF-89A3-1802D4F502F6.jpeg
    CB8EE3F3-9F5B-46BF-89A3-1802D4F502F6.jpeg
    115 KB · Görüntüleme: 45
  • 60731FED-DBB7-48FD-AA90-6DD9D7856BE4.jpeg
    60731FED-DBB7-48FD-AA90-6DD9D7856BE4.jpeg
    147.1 KB · Görüntüleme: 45
serviste akü durumu iyi-doldur şeklinde çıktı.

servis direkt değişim önerdi ama değişmedim orada. doldurunca düzelecek bir uyarı mı yoksa değiştir anlamına mı geldiğini çözemedim.

3.5 yılı oldu akünün.

serviste akü durumu iyi-doldur şeklinde çıktı.

servis direkt değişim önerdi ama değişmedim orada. doldurunca düzelecek bir uyarı mı yoksa değiştir anlamına mı geldiğini çözemedim.

3.5 yılı oldu akünün.
Kullanım alışkanlıklarınıza göre değişir biraz. Yani gün içinde sık kontak açıp kapanıyorsa, kısa mesafe 5-10 km kullanıyorsanız ve bazı günler araç yatıyorsa akü dolumu tam gerçekleşemiyor.

Bunu start stop sisteminin devreye girmemesinden de anlayabilirsiniz. (klima, yokuşta durma, direksiyonun çevrili olması vb sistemlerin start stopu devre dışı bırakması durumları hariç)

Ama hergün sabah akşam 20-25 km kullanılan bir araç ise, kısa mesafelerde sürekli kontak aç kapa yapmıyorsanız, yani akü düzenli şarj oluyorsa ve araç ısındıktan sonra start stop genellikle devreye giriyorsa akünüzün 1-2 yıl daha kullanılır durumda olması beklenir.

Kendimden örnek vereyim;
2019 Ocak ta aldığım (Akü biterse yolda kalmayalım hazırda dursun vesvesesiyle)
Varta efb aküyü 2019 Haziran'da takmıştım.
Yani 6 ay bekletip bayatlattık aküyü.
Üstüne 2020 de pandemide (Mart Nisan Mayıs) 2,5 ay doğru düzgün binemedik şarj olamadı.
Üstüne 2022 yılbaşında işten ayrıldığım için 1.5 senedir az kullanıyoruz az şarj oldu.
Bunca olumsuzluğa rağmen bu kışı da akü bitirmeden atlattık. 4.5 sene olmuş.

Start stop devreye girmiyor 1 senedir.
Gün içinde 25-30 km yol yaparsak devreye giriyor ama ertesi gün yine start stop yok.
2023 yazını da atlatır seneye kışın akü ihtiyacı doğar diye tahmin ediyorum. 5 yılı doldurmuş oluruz.

Bir önceki akümüz (fabrikasyon) 2013 Şubat'tan 2019 Haziran'a 6,5 sene dayanmıştı. (O da bitmezdi daha giderdi belki ama 15-20 gün binememiştik araca biraz yatmıştı)

Aracı kullanırken Akü şarjının voltajı ile ilgili @ogzogz hocamın güzel bir gözlemi vardı ona dikkat ederek de sürmek akü sağlığını olumlu etkileyebilir.
Bulursam atarım buraya

Kullanım alışkanlıklarınıza göre değişir biraz. Yani gün içinde sık kontak açıp kapanıyorsa, kısa mesafe 5-10 km kullanıyorsanız ve bazı günler araç yatıyorsa akü dolumu tam gerçekleşemiyor.

Bunu start stop sisteminin devreye girmemesinden de anlayabilirsiniz. (klima, yokuşta durma, direksiyonun çevrili olması vb sistemlerin start stopu devre dışı bırakması durumları hariç)

Ama hergün sabah akşam 20-25 km kullanılan bir araç ise, kısa mesafelerde sürekli kontak aç kapa yapmıyorsanız, yani akü düzenli şarj oluyorsa ve araç ısındıktan sonra start stop genellikle devreye giriyorsa akünüzün 1-2 yıl daha kullanılır durumda olması beklenir.

Kendimden örnek vereyim;
2019 Ocak ta aldığım (Akü biterse yolda kalmayalım hazırda dursun vesvesesiyle)
Varta efb aküyü 2019 Haziran'da takmıştım.
Yani 6 ay bekletip bayatlattık aküyü.
Üstüne 2020 de pandemide (Mart Nisan Mayıs) 2,5 ay doğru düzgün binemedik şarj olamadı.
Üstüne 2022 yılbaşında işten ayrıldığım için 1.5 senedir az kullanıyoruz az şarj oldu.
Bunca olumsuzluğa rağmen bu kışı da akü bitirmeden atlattık. 4.5 sene olmuş.

Start stop devreye girmiyor 1 senedir.
Gün içinde 25-30 km yol yaparsak devreye giriyor ama ertesi gün yine start stop yok.
2023 yazını da atlatır seneye kışın akü ihtiyacı doğar diye tahmin ediyorum. 5 yılı doldurmuş oluruz.

Bir önceki akümüz (fabrikasyon) 2013 Şubat'tan 2019 Haziran'a 6,5 sene dayanmıştı. (O da bitmezdi daha giderdi belki ama 15-20 gün binememiştik araca biraz yatmıştı)

Aracı kullanırken Akü şarjının voltajı ile ilgili @ogzogz hocamın güzel bir gözlemi vardı ona dikkat ederek de sürmek akü sağlığını olumlu etkileyebilir.
Bulursam atarım buraya
günlük 80 km kullanımım oluyor , her gün mutlaka çalısır araç.

ilçeye git gel yapıyorum demek istediğim şu an bir doldurma işlemine gerek var mı ?

start stop ta devreye girmeme veya marş almama gibi bir sorun henüz olmadı.

ama ilk fabrikasyon akümde de öyle şeyler hiç olmamıştı , pat diye bitti. ondan korkuyorum.

Benim 1.2 arabada ,aküde tam 7 yaşını bugün doldurdu.Akü geçen gün unutmuşum stop startı kapatmayı manuel çalıştırın diye uyarı verdi sadece.

Herkese iyi günler dilerim ben aracımın aküsü %70 e geldi akü değiştirmeye karar verdim aracım golf7 midline plus ancak star-stoplu bir akü aracımdaki star-stopsuz bir akü taksam bir sıkıntı cıkarır mı acaba ?
Start stop lu alman lagzım

En son 2 yıl önce servise bakıma gittiğimde akü idare eder 2-3 günde bir çalıştırılması lazım gibilerinden birşeyler demişti danışman
Onlar 1 yıl ömür biçse bende 1 yıl öteledim 2 yıl sonunda toplamda 7 yıl 43500km gitmiş oldu.Tabii bence 1 yıl daha kesin gideri vardı akünün..

Ekli dosyalar

• IMG_20230504_130715.jpg
    IMG_20230504_130715.jpg
    91.6 KB · Görüntüleme: 19

Geri
Üst Alt