2. El piyasası Düşer mi? ötv de indirim gelir mi

En fazla ötv dilimlerini esnetebilirler 70-120 arası 1.6 hacim %50 lik dilimi 150bine çekerler diye düşünüyorum.

@farukal satışlar durma noktasına gelir ise canlandırmak içinde inmez öi % 10 bile inse harika olurdu

İnmez usta üstüne elimizdeki araçların parça maliyetleri de artar

@farukal Benim gibi Rezervleri takip eden birine rastladım ilk kez gözlerim doldu eyvallah hocam sende bendensin demek ki
Yanlışlıkla alıntı yaptım, düzeltemiyorum ancak alttaki uzuun mesajım size değil, konunun sahibine :)

Mahfi Eğilmez, Daron Acemoğlu, Refet Gürkaynak, Özgür Demirtaş gibi gerçek ekonomistleri en azından youtube gibi mecralardan takip ederseniz finansal okur yazarlık yanında şahsi yatırımlarınızı, ileride oluşabilecek fırsat ve riskleri analiz edebilirsiniz.

Ötv indirimi olur mu? 

Önce bütçe ve cari açık boyutuna bakalım. 

"2020 Şubat sonu itibarıyla, orijinal vadesine bakılmaksızın vadesine 1 yıl veya daha az kalmış dış borç verisi kullanılarak hesaplanan kalan vadeye göre kısa vadeli dış borç stoku, 168,5 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti."

2020 yılı turizm geliri dibi görecek, cari açıktaki makas daha da artacak. 

Bütçe açığımız ne durumda peki? 2019 yılında 120 milyar tl civarında gerçekleşti, bunda seçim yatırımlarının da payı büyük. 2020 yılında ise henüz gidişat açıklanmadı ancak beklenti  kesinlikle yine bütçe açığı verileceği yönünde. 

Kısacası devlet ve asıl özel sektör üstünde muazzam bir ödeme yükü var ve gelirler, gideri karşılamıyor. 

Merkez bankası rezervleri ne durumda? 

"Bilanço makyajı amaçlı Katar ve Çin Merkez Bankası swapları, ticari bankalarla yapılan swapları ve yurtiçinde park etmiş altın rezervleri düşüldüğünde kullanılabilir rezervler 35 milyar doların altında." 

Net rezerv bilgisi uzun zamandır verilmiyor, covid sonrası net rezervlerin negatife indiği dahil belirtiliyor. 

Şimdi ödenmesi gereken borç ile eldeki paraya bakınca devlete ciddi düzeyde kaynak gerektiği açık. 

Dış borçlanma yapamaz mıyız? 

Türkiye nin CDS (kredi riski) 600 üzerinde, inanılmaz yüksek. İşin kötüsü döviz olarak aldığın borç üstüne dünyanın faizini vermenin yanı sıra devletin kazancı çoğunlukla vergiye dayalı olduğundan TL olarak. Geri ödeme yaparken de TL olarak ödeyemeyeceğin için bir de kur farkı yiyecek misin? Bu yüzden ödeyeceğin yüksek faiz üzerine bir de kur farkı yüzünden çifte maliyet bindi mi? 

Kısacası örneklersek durum şu, 

Tüketimin gelirinden çok yüksek. 

Her ay sonu kart borcunu daha yüksek faizli kredi çekerek kapatıyorsun ancak döngüye girdin ve çıkış yolun yok. Gün gelecek bankalar kapına dayanınca icralık olacaksın. Tek çıkış yolun ise ölmeyecek ancak tüm keyiflerinden vaz geçecek şekilde tüketimi kısmak ve uzun yıllar sabretmek. E sen zevkleri kısınca ev ahalisi(halk, toplum) başlayacak şikayetlere, proteatolara. İstiyorsun ki evdeki iktidarın, namın yürüsün, ne yapıyorsun? Yüksek faizle bir kredi daha yapıştırıyorsun ve ejderha meyveli smoothie! eşliğinde evde parti vermeye devam ediyorsun. 

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yanlışlıkla alıntı yaptım, düzeltemiyorum ancak alttaki uzuun mesajım size değil, konunun sahibine :)

Mahfi Eğilmez, Daron Acemoğlu, Refet Gürkaynak, Özgür Demirtaş gibi gerçek ekonomistleri en azından youtube gibi mecralardan takip ederseniz finansal okur yazarlık yanında şahsi yatırımlarınızı, ileride oluşabilecek fırsat ve riskleri analiz edebilirsiniz.

Ötv indirimi olur mu? 

Önce bütçe ve cari açık boyutuna bakalım. 

"2020 Şubat sonu itibarıyla, orijinal vadesine bakılmaksızın vadesine 1 yıl veya daha az kalmış dış borç verisi kullanılarak hesaplanan kalan vadeye göre kısa vadeli dış borç stoku, 168,5 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti."

2020 yılı turizm geliri dibi görecek, cari açıktaki makas daha da artacak. 

Bütçe açığımız 2019 yılında 120 milyar tl civarında gerçekleşti, bunda seçim yatırımlarının da payı büyük. 2020 yılında ise henüz gidişat açıklanmadı ancak beklenti  kesinlikle yine bütçe açığı verileceği yönünde. 

Kısacası devlet ve asıl özel sektör üstünde muazzam bir ödeme yükü var.

Merkez bankası rezervleri ne durumda? 

"Bilanço makyajı amaçlı Katar ve Çin Merkez Bankası swapları, ticari bankalarla yapılan swapları ve yurtiçinde park etmiş altın rezervleri düşüldüğünde kullanılabilir rezervler 35 milyar doların altında." 

Net rezerv bilgisi uzun zamandır verilmiyor, covid sonrası net rezervlerin negatife indiği dahil belirtiliyor. 

Şimdi ödenmesi gereken borç ile eldeki paraya bakınca devlete ciddi düzeyde kaynak gerektiği açık. 

Dış borçlanma yapamaz mıyız? 

Türkiye nin CDS (kredi riski) 600 üzerinde, inanılmaz yüksek. İşin kötüsü döviz olarak aldığın borç üstüne dünyanın faizini vermenin yanı sıra devletin kazancı çoğunlukla vergiye dayalı olduğundan TL olarak. Geri ödeme yaparken de TL olarak ödeyemeyeceğin için bir de kur farkı yiyecek misin? Bu yüzden ödeyeceğin yüksek faiz üzerine bir de kur farkı yüzünden çifte maliyet bindi mi? 

Kısacası örneklersek durum şu, 

Tüketimin gelirinden çok yüksek. 

Her ay sonu kart borcunu daha yüksek faizli kredi çekerek kapatıyorsun ancak döngüye girdin ve çıkış yolun yok. Gün gelecek bankalar kapına dayanınca icralık olacaksın. Tek çıkış yolun ise ölmeyecek ancak tüm keyiflerinden vaz geçecek şekilde tüketimi kısmak ve uzun yıllar sabretmek. E sen zevkleri kısınca ev ahalisi(halk, toplum) başlayacak şikayetlere, proteatolara. İstiyorsun ki evdeki iktidarın, namın yürüsün, ne yapıyorsun? Yüksek faizle bir kredi daha yapıştırıyorsun ve ejderha meyveli smoothie! eşliğinde evde parti vermeye devam ediyorsun. 
Ejderha meyveli smoothie kısmı dışındaki herşeye katılıyorum :D  

Önümüzdeki dönemde ekonomi ciddi oranda daralacak  ve malesef issizlik artacak , 2020'yi bir sekilde atlatiriz ama otomotiv sektörü icin 2021 sanirim 2018'in son 6 ayi ve 2019 yilinin ilk 6 ayi gibi olacak, yani bayilerde arabalar sürüyle bereket olur ama alan olmaz

ÖTV indirimi bu yil gelmez, matrah güncellemeside bence bu sene gelmez, cünkü ertelenmis alimlar var, bir sekilde 2020'de stoklar erir ama 2021 icin  durum felaket, ötv indirimleri olur ama buna ragmen yillik satis 300 bin civarinda olur

ben indirim olacağını sanmam ama nasip.

Virüsün ekonomiye etlikisini yaşayıp göreceğiz ama Vergisel indirim beklemiyorum  ben. Kur çok yükseldi sıfır araç maliyetleri artacak ikinci el araçlarda şişmiş dediğimiz fiyatlar normal kabul edilecek. 

Rakamlar ötv indiriminin gelmeyeceğini gösteriyor.

X fiyattan alıp depoladığı ve depolamaya devam ettiği sıfır araçları x+50bin tl fiyata satan galericiler ötv'ye katkı sağlıyor gibi gözüküyor. Zarar gören tabiki sıradan vatandaş. 

İstatistiklerdeki ötv kazançlarında dövizin artışından dolayı kazançların da TL bazlı otomatik olarak artış gösterdiğini unutmamak gerek.

image.png

Bu kadar sıfır araç satışı olurken ÖTV indirimi gelmez diye düşünüyorum.

Eşime B sınıfı otomatik benzinli araç arayışındayım, tanıdıklar vasıtası ile görüştüğüm galerici arkadaşlar fiyatların gerçeği yansıtmadığını, gemide gelmekte olan sıfır araçlar olduğunu, aceleniz yok ise 1 ay beklememizi tavsiye ettiler, 1 ay sonra neticeyi göreceğiz..

Geri
Üst Alt