Motül yağ

@mbonat 8100 x clean + serisinin 0w30 olanı yok sanırım. Birde distribütör firmayı arayıp sorduğumda spesific olanın bir üst kalite yağ olduğunu söylemişti.
Araştırdığım ve hatırladığım kadarıyla spesific olan pazarlama stratejisi için yapılmış olan bir ürün . Data sheetlere bakıp karar verebilirsiniz . 0w30 taze yağ bulmak açıkçası biraz zor . Mobil 1 ve sheelin 0w30 yağlarının verilerini bir inceleyin derim .

@mbonat Shell koyacaktım önceki yağım shell 0w30 idi vw uyumlu bulmakta zorlanıyorum çoğu yerde yok. 5w 30 a geçecektim fakat çoğu usta aynı yağdan devam et dedi.

@mbonat Shell koyacaktım önceki yağım shell 0w30 idi vw uyumlu bulmakta zorlanıyorum çoğu yerde yok. 5w 30 a geçecektim fakat çoğu usta aynı yağdan devam et dedi.
0w-30 yağlar pahalı olduklarından dolayısıyla çok fazla satılan bir yağ olmadığı için yeni tarihli bulmanız kolay değil.,

İlaveten Motul Specific yağlar zaten çok talep gören bir yağ değil., birde 0w-30 zaten çok fazla satılmıdağını hesaba kattığımız zaman., bu iki olumsuzluk birleşince yeni tarihli bulmanız biraz zor.,

Aracı kullandığınız süre boyunca bir yağ markasında karar kılıp 0w-30 veya 5w-30 hangisini kullanacaksanız bir karar verip aracın ömrü boyunca o yağı kullanmanızı öneririm.,

Bir arkadaşım motul daha iyiymişş dedi, yok efendim ahmet mobil daha iyi dedi., alican castrol en iyisimişş dedi dedi vs.. kimse aracınızı sizden daha iyi bilemez., kulaktan duyma bilgelere pek itibar etmeyin., aracı kullanırken hep bi kulağınız motorda sesini dinlemekte olsun..

Motul, Liqui Moly, Mobil 1 vs.. bu yağlar standart bir kullanıcının arasındaki kalite farkını tespit edebilmesi çok zor., bilindik kaliteli marka yağların hepsi 3 aşaağı 5 yukarı birbirine yakındır.,

Burada esas önem göstermeniz gereken nokta hangi yağı tercih ederseniz edin alacağınız yağın orjinal mi sahte mi en önemli nokta budur.

Her bakımda farklı marka bir yağ kullanarak motoru deneme tahtasına çevirmemenizi öneririm., Ortada bir sebeb yokken yağın viskozitesini (kalınlığını) değiştirmek zaten belli riskleri beraberinde getirir., Motorlar yapısı gereği ani değişiklikleri hiç sevmezler.!!

Doğru yöntem; yaşadığınız yerin iklim şartlarına göre bir yağ viskozitesi seçmektir.

Siz yeter ki yağı zamanında değiştirin, bakımlarını aksatmayın, orjinal veya bilindik kaliteli yedek parçalar kullanın., bunlara özen gösterdiğiniz zaman yağ markasının önemi olsa olsa devede kulak kadar olur..

@agacmalzeme 

Hocam 2020 leon 1.5 tsi fabrika çıkışlı 0w-30 yağ geliyor ( servisten sorgulattık ) aracın 1. Yıl bakımı geldi 2-3 servisi aradık 0w koyan seat servisi yok . Özel istek üzerine koyun dedik olmadı . 

0w yağlar kaliteli aracın sağlığı için iyi vb bunu hep savunmuşumdur . Ama bulması cidden zor . 5w30 da sorunsuzca koyabilirsiniz servisin yaptığı gibi . 

Sakarya’da bmw servisleri shell kullanıyor . Kullanan çoğu kişide memnun eskiden forumuzdaki çoğu kişi dahil olmak üzere . 5w30 mobil 1 in bir serisini kullanıyordu Ali abi görünce yazar. O yağın 0w30 u da aynı standartları karşılıyor diye biliyorum. 

0w30 olsun diyip eski yağ kullanmaktansa 5w30 yeni yağı koymayı tercih ederim .

@forzaGilles yağ değişimine 300km kaldı bugün mazot filtresini değiştirmiştim yağ çubuğunu çektim yağ min inmiş, zaten motor biraz lokurtulu çalışmaya başladı.  Çankırı ve Ankara arasında gidip geliyorum 0w yağ soğukta çalışma için daha iyi olacaktır diye düşündüm evveliyatıda 0w olduğundan 5 e geçmek istemedim.

@agacmalzeme destek veren distrubutor e paslamadilarsa yorum yapamadim.. Isterseniz arastirabilirim yetkili satisnoktasi adina malum sahte satan cok ya da kullanan arkadaslar da destek verecektir satis noktasi hakkinda

@Franquaz çok iyi olur çarşamba günü Ankarada yetlili bir satış noktasından almayı planlıyorum önceliğim shell bulamazsan motul onuda bulamazsam liqui moly diye gidiyor sıralamam. Bu Ankarada Tuğsan madeni yağları diye motulun distibütörü var aradım fakat adamın yağ satmaya niyeti yok, utanmasa hadi telefonu kapat işim var diyecek başka bir arkadaşımla muhabbet ederken oda aynısını söyledi, bende motulu arayıp şikayet edeyim dedim kaç kez aradım fakat telefona çıkan yok ilginç. 

@Franquaz çok iyi olur çarşamba günü Ankarada yetlili bir satış noktasından almayı planlıyorum önceliğim shell bulamazsan motul onuda bulamazsam liqui moly diye gidiyor sıralamam. Bu Ankarada Tuğsan madeni yağları diye motulun distibütörü var aradım fakat adamın yağ satmaya niyeti yok, utanmasa hadi telefonu kapat işim var diyecek başka bir arkadaşımla muhabbet ederken oda aynısını söyledi, bende motulu arayıp şikayet edeyim dedim kaç kez aradım fakat telefona çıkan yok ilginç. 
Shell kullanmak istiyorsanız uygun olan yağ;

Shell Helix Ultra Professional AV-L 0w-30 (0w-30 kullanan servisler de bu yağı kullanıyor) fakat bu yağı dışarda bulmak samanlıkta iğne aramak kadar zor malesef dışarda bulunmuyor., hadi bi şekilde buldunuz diyelim rağbet görmeyen bir yağ olduğu için yeni tarihli bulmanız biraz zor olacaktır., Shell 'in esas sıkıntısı acil yağ ihtiyacı olduğu bir senaryoda hemen bulamazsınız., açıkçası Shell 'in araca özel "tailor made" yağları hariç diğer yağları pek iyi değiller.,

Erzurum, Kars, Hakkari, Sivas gibi kışın çok soğuk bir yerde yaşamadığınız sürece 0w numara yağ kullanmanızın pek bir avantajı olmayacaktır.,

Açıkçası kullanmayı düşündüğünüz shell, motul specific falan en zor bulunan yağlar anketi yapsalar sizin sıralamanız 1. olurdu..

Israrla 0w-30 kullanmayı kafaya koyduysanız shell 'den daha kaliteli ve kolayca bulabileceğiniz 0w-30 yağ;

Mobil 1 ESP 0w-30 (dikkat ESP LV olan uygun değil, ESP LV farklı bir yağ)

Mobil yağlarını resmi Türkiye distribütörü bizzat kendi satışını yapıyor., bu sayede sahte yağ ihtimaline karşı sıfır risk..!!

Verdiğim 3 linkte aynı satıcı Cleanpex bu firma Mobil yağlarının Türkiye'deki tek online yetkili satıcısıdır., daha doğrusu Mobil Oil Türk A.Ş. 'nin kendi bünyesinde bir şirket desek daha doğru olur;

https://www.cleanpex.com.tr/mobil-1-esp-0w30-motor-yagi-5-l

https://www.hepsiburada.com/mobil-1-esp-0w-30-5-lt-benzinli-dizel-motor-yagi-p-HBV00000JUCO3?magaza=Mobil-Oil

https://urun.n11.com/motor-yagi/mobil-1-esp-0w30-motor-yagi-5-l-P441092972

@forzaGilles Evet shell in bu yağını dışarda bulmak çok güç kışın Çankırıda sabahları -15, -20 leri görüyor onun için 0w 30 dan devam etmeyi düşünüyorum sizin linklerde gönderdiğiniz mobil yağlarına baktım onlarda stokta mevcut değil, 0w yağları bulmak bi hayli uyraştıracak.

@forzaGilles Evet shell in bu yağını dışarda bulmak çok güç kışın Çankırıda sabahları -15, -20 leri görüyor onun için 0w 30 dan devam etmeyi düşünüyorum sizin linklerde gönderdiğiniz mobil yağlarına baktım onlarda stokta mevcut değil, 0w yağları bulmak bi hayli uyraştıracak.
Sizin şansınıza dün baktığımda stok vardı., koskoca TR distribütörü mutlaka ellerinde vardır., tel.den görüşürseniz yardımcı olacaklardır.. son ihtimal Mobil 1 Center'lardan alabilirsiniz..

Geri
Üst Alt