1.0 TSI yakıt tüketimi

golfomania

Üye
İsim
Serkan
Herkese selamlar. 2017 model 1.0 TSI manuel golf sahibiyim, aracı 2. El aldım, şu an 19000 km de. Bundan önceki aracım 2016 1.2 TSI DSG golftü... 2 haftada bir gittiğim yaklaşık 800 km lik bir yolum var. Net ölçümü yapmamakla birlikte 1.2 TSI üstelik otomatik golfüm, sanki yeni aracımdan (1.0 TSI manuel) daha az yakıyordu gibi geliyo... 1.2 TSI otomatik golf, 1.0 TSI Manuel’den daha az yakıyor olabilir mi? Aracımı kullanırken asla sert kullanmam, ortalama hızım 90-110 km arasıdır hep... sizin 1.0 TSI manuel golf yakıtı ile ilgili tecrübeleriniz neler?

@Terms Orada 2.9 luk değeri verirken aracın istenildiğinde ve çok dikkat edildiğinde ne kadar az yaktığıdır. Tabikide ülkemiz yolları sürekli düm düz değil. Bide şanlıurfadan antepe tüm yol demiyorum. Sadece urfadan antepe giderken sıfırladım ve 26 km yol aldım ve ortalamayı çektim. Antepe ulaştım diye bir iddam yok orda iyi okursanız. Ayrıca 2. Fotoğrafa bakarsanız orada 12 litrelik ortalamayıda göreceksin. Yani benim orda anlatmak istediğim bu motorun dikkat edildiğinde çok az yakabileceği aynı zamanda perfırmanslı kullanarak ne kadar fazla yakabileceğini göstermekti. Asıl sizin dikkate almanız gereken 3. Fotoğraftaki uzun dönem ortalamam olan 5.8 dir. Ve dikkat eddiysen ortala hıza bakarsan. O ortalama şehir dışı ortalaması değil. Antalya finikede yaşadığım yerdeki ortalamam. Birilerini kandırmaya yada yanıltmaya kalksam direk 2.9 ortalamayı verip geçerdim. Bu ortalamaların hangi ortamda hangi yol koşullarında nasıl kullanımda olduğunu dikkatlice aktarmazdım. 
Bende diyorum ki tamamen dümdüz yolda 100km hızla 2,9L/100km olmaz benzinli motorda
Sizin ortalamının alındığı yolda illaki iniş vardır.
Mesela G.antep organizeden Narlı kavşağına kadar olan yol gibi.
Ben de bunu demek istedim

Upvote 0

@golfomania 

sehirlerarası cok yuksek degıl ortalama 120 km hızdan asagı dusmuyorum 5.2 5.3 falan yakıyor. ama bu dedıgım otobadnakı hızım sehırıclerıne gırınce hız sınırları geregı dusuyoruz mecbur

Upvote 0
@Terms

Ben urfa antep arası yolu çok fazla bilmem. Aracımı adıyamandan 2. el almıştım. Antalyaya fönüyordum. Urfaya uğradım. Urfanın çıkışında bi yakıt yüketimini denemek için sıfırladım ortalamayı. 26 km sonra fotoğrafını çektim. Sabit 90 km hız ile ilerledim. Daha sonra son hız testi yaptım 214 km ye kadar çıktım. Tabi ortalama ondan sonra direk arttı. Tabi yolun 26 km si de eğimsiz olması imkansız ülkemiz şartlarında. Ara ara ufak ufak inişler ve çıkışlar vardır. Ama yolun geneli düm düz bir yoldu. O bölgeyi iyi bilenler var ise yolun durumunu burada aktarcaktır. Ama düz eğimsiz yolda anlık tüketime baktığımda bu araç 3 litreyle gidiyor. Siz daha önce 1.0 tsi bir araç kullandınızmı. Hiç denedinizdemi bu kadar iddalı konuşuyorsunuz. Çok dikkat edilirse çok rahat bu değerlere yakın gezilebilir. Fakat sürekli dikkat ederek ve 90 la giderek yol bitmez. İnsan sıkılır. Normal kullanımda kimsede direkt bu kadar dikkat etmez. Ben zaten normal kullanım uzun dönem ortalamamı paylaştım oda 5.8 lt. Bence siz bir 1.0 tsi motor araç kullanın bi deneyin düz yolda sabit 90 ile hangi değerleri yakalıcaksınız. Bu arada brnim araç 2017 1.0 tsi 110hp midline plus manual. 15 inç jant olan versiyon. Yani golf 7.5 lar arasında en donanımsız en hafif. Ve jant lastiği en küçük olan baz model. Jant çapları lastik çapları lastik basınçları gibi etkenlet küçükte olsa etkilicektir. Kullandığınız 1.0 tsi araç varsa donanım kilo lastik jant gibi etkenlerden dolayı farklılıklar olabilir. Denemediyseniz bir gün sizde deneyin. Değerlerin doğru olduğunu göreceksiniz. Hala inanmıyorsanız. Gelin antalyaya bir gün misafirimiz olun birlikte deneyelim yakıt tüketimini.

Upvote 0
@rizalion 
Ben bahsettiğiniz adıyamanı da Ş.Urfayıda G.atebinde yollarını gayet iyi bilirim.

1985 - 2015 yıılları arasında sürekli gittim geldim.

Bu yolda son yakıt tüketimi ortalamalarına baktığım araçlar.
Şurfadan Adanaya gelirken otoyol CC ile 120Km/s hız
Jetta 1,6 TDI 105HP DSG Conf 4 Kişi. 4,2L/100Km Ortalama ile
polo 1.2 TSI 90HP DSG Conf 4 Kişi. 4,7L/100Km Ortalama ile
Golf 1.4 TSI 125HP DSG High. 4 Kişi 5,4L/100Km Ortalama ile
İle geldi 256Km mesafe ortalaması. Hepsini de ben kullandım.

Aynı Golf ile Adana - Eskişehir 670km
Otoyol 120Km/s CC 
Bölünmüş Yol 110Km/s CC ile gittim geldim.

Gidiş 5,3L/100Km ortalama
Dönüş 5,2L/100Km ortalama yaktı.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
@Terms İkimizde aynı şeylerden bahsediyoruz aslında. Sizin verdiğiniz ortalamalar yakıt tasarrufu kasmadan alınan ortalamalar. Benim araçtada 4 kişi olsa ve 120 km/sa hız ile 256 km mesafe gitsem benim araçta 4,5-5 litre civarı şehir dışı ortalama yakalıcak. Benim bahsettiğim konu yakıt tasarrufu kasarak ilerleyince yakalanabilecek değerler. Her motorun az yaktığı sevdiği bir devir aralığı ve hızı vardır. Manual vites ve dsg arasında bile az yaktığı hız değişir. Benim araç düz yolda en az yakıtı 90 km/sa hızda yakalıyor. Sizin araçlar belki 80 de belki 110 da en az yaktığı hız olacaktır. Her aracın ve motorun az yaktığı hız devir farklıdır. Şanzıman oranlarından dolayıda bu çok değişir. Bir gün sizde urfanın çıkışında sıfırlayarak ortalamayı araçta tek kişi 90 km/sa sabit hız ile yakıt kasarak bir ortalama alın bakalım kaç çıkcak 1.4 tsi aracınızla. 4 litrenin altına çok rahat inebileceğinizi göreceksiniz. Ben zaten ilk yorumumda 12 litre ortalama olan değerimide koydum. Dikkat edilmediği taktirde nerelere kadar çıkabileceğinide gösterdim aracın. Asıl sizin dikkate almanız gereken ortalama 5.8 olan uzun kullanım ortalamam. Bu benim kullanım şartıma göre aracımın finike ilçesindeki ortalaması. 1.0 tsi çok değişken bir motor. İstenince çok az yaktırılabiliyor. İstenildiği zaman çok yüksek değerler elde edilebiliyor. Bu tamamen sizin kullanımınıza kalmış.

Upvote 0
@nebraska işte ben tam tersini biliyorum, yani otomatik vites Manuel’e göre daha fazla yakar diye biliyorum yanlış mı?

Upvote 0
@golfomania Bence dogru otomatik manuelden yarim lt falan fazla yakar.Antalyanin yollari dum düz 1.0 motorun düz yolda düşük değerler sergilemesi normal.Ben sikisik trafikte 8 leri zorluyor.Ama yol acildidimi değerler düşüyor.Fazla da abartmaya gerek yok basin gitsin iste😂

Upvote 0
@golfomania tork konvartörlü tam otomatik vitesler bi miktar fazla yakar manualden. Fakat çift kavrama dsg vitesler manuelle aynı yakarlar. Bazen kullanıma göre az yaktığı bile görülür. Sebebi ise vites değişim hızının dsg de çok hızlı olması. Bide dsg çok düşük devirlerde vites değiştirmeyi seven bir şanzıman. Çok düşük hızlarda bir bakmışsınız 7. vitestesiniz. Manual kullanan kullanıcıların çoğu yol bilgisayarında değiştir uyarısına rağmen değiştirmedikleri için vitesi dsg den daha çok yaktırıyorlar. Bu yüzden aslında dsg daha az yakıyor izlenimi veriyor fakat aynı yakıyorlar aslında. Yeni sistem motorlar düşük devirde vites değişimine uygun üretiliyor çünkü. Bu yüzden aski kullanıcılar ille devir çevirip motor sesini duymadan vites atmıyorlar. Aslında değişim uyarılarına uysalar çok az yakcaklar. 

Upvote 0
2017'de ilk Golf 7,5 1.0 TSI'lardan satınalmış  biri olarak ben araçta aradığımı bulamamıştım. Daha önceki kullandığımız 1.2 TSI Octavia ve Fabia'dan sonra; sesli olması, özellikle dip gazla devirlenince farklı ses yapması, start stop devreye girerken arabanın titremesi, bunu trafikte start stop her devreye giriş ve çıkışında hissetmek, gaza bastığınızda çalışıp hareket edene kadar 4 silindirli arabalara kıyasla biraz gecikme olması kullanım zevkimi olumsuz etkilemişti.

Yakıt tüketimi olarak; şehir içinde dikkat ederek kullandığımda avantaj yakalayabildim. Aynı dönemde kullandığımız 1.4 TSI 125hp Passat ile kıyaslayınca, şehirler arası 120 km/h sabit hızla ve üstünde avantaj Passat lehine döndü.

2017'den bu yana 1.0 TSI motorlarda ne gelişti ne oldu bilmiyorum. Ama yaşadığım tecrübe 3 silindir motorlara bakış açımı değiştirdi.

Ben 1.0 motor için deneme sürüşü yaptığımda, araba iyi çekiyor sorun yok diye satın almıştım. Bu bahsettiklerimi test sürüşünde gözlemleme şansım olmamıştı.

Araba almanın ve satmanın çok kolay olmadığı günümüzde 1.0 (3 silindir) motor araç alacak kişiler, bahsettiğim hususların kendileri için önemini baştan belirlemeli. Güncel 1.0 motorlardaki ilgili durumları test ederlerse, kendileri için daha doğru olanı seçeceklerini düşünüyorum

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
Herkese selam,

1.0 tsı dsg 1100 kilometre ortalama hız 90-130 km ile istanbul trabzon arası 44 litre yaktı klima yolculuk boyunca 1.seviyede de açık kaldı ortalama 4.4 dönerkende 90-150 km hız klima kapalı 3.9 40 litre ile yolculuğumu tamamladım.

tüm dataları TURKCELL KOPİLOT'tan aldım.

Upvote 0

Geri
Üst Alt