BOEING 737-800 İNCELEDİM GOLF’le KARŞILAŞTIRDIM

Uçak mühendisiyim:)
Hocam saygılar. 8D 8D  Bu arada uçak mühendisi olduğunuzu duyunca dedim yoksa Insta’daki Yılmaz Müh mü ? Onunla tanışıyoruz. &:

Teknik’de miydiniz ?

Moderatör tarafında düzenlendi:

Estağfurullah hocam

Büyük ihtimalle Nat Geo’daki THY belgeselidir. O belgesel çok güzeldi ya. Hala tekrar tekrar izlerim. Özellikle Kaptan Hakan Turgut’u ve Bagaj Görevlisi 8-9 dil bilen reisi unutamam. &:
Hocam maşallah birkaç kez izleyecek kadar sıkı takipçisiniz:) 

Havacılık sektörünün diğer yüzü. 

1974 te Pariste düşen  DC10  THY  uçağının hosteslerinden  Rona Altınay'ın mezarı 

343 kişi kazada hayatını kaybetti

MC Donell Dougles  firmasının bu DC9 /  DC10  ları  sistematik bir şekilde düşerdi desem 70 ler 80 ler de ?   

hostes_rona_altinay_mezar_6.jpg

hostes_rona_altinay_mezari_3.jpg

Havacılık sektörünün diğer yüzü. 

1974 te Pariste düşen  DC10  THY  uçağının hosteslerinden  Rona Altınay'ın mezarı 

343 kişi kazada hayatını kaybetti

MC Donell Dougles  firmasının bu DC9 /  DC10  ları  sistematik bir şekilde düşerdi desem 70 ler 80 ler de ?   

Ekli dosyayı görüntüle 15106

Ekli dosyayı görüntüle 15107
Vay be TK981.

DC10 duyunca her zaman tüylerim ürperir.

Aslında çok iyi uçaklardır fakat ilk üretilenlerindeki bagaj kapağı kilidi yüzünden kaç kişinin canına mal oldu böyle. 

Havacılık tarihindeki tek uçağın karıştığı en büyük kaza diye biliyorum.

Yine Nat Geo’da Uçak Kazası Raporu serisinde Kapalı Kapılar Ardında isimli Belgesel bu kazayı anlatır.

DC-10 ların bizimkinden başka kazasını bilmiyorum ama DC-9 kazaları uçak hakkında kötü bir imaj bırakacak kadar çoktur. Moskova Sheremetova havalimanından, Ilyushin 96

4ECF4903-F943-487E-B300-14846583F565.png

başlığı görünce  @ansolak hocamı andım bir kahkaha ile.

bilmeyenler içinde bu keyifli anımızı paylaşayım. 

Bir zamanlar GTA'nın gerçekten GTA olduğu zamanlar, aktığımız koptuğumuz zamanlar Ahmet hocam muhteşem cehennem kırmızısı, TDI olmasından mütevellit ejderiya yavrusu Golf'ünü sattıktan sonra araba arayışı içine giriyor. Neyse biz yine ekip olarak üstümüze düşen görevi icra edip, piyasayı kesip öneri işleriyle meşgulken gruptan yüzlerce ilan paylaşılıyor :)

Ahmet hocamın seyahat esnasında gruba gönderdiği bir ekran görüntüsü beni sesli güldürüyor. Uçağa binmiş uçak koltuğunun resmini atmış. Marka ney recaro :)

o aralar mercedes'lere falan bakıyoruz, her ne kadar golf'e binsede derinlerde bir yıldız tutkusu yatıyor ahmet hocamın. a200 ün koltuklar recaro hocam muhabettinin üzerine ekran görüntüsü gelince bastım kahkahayı. AHAHAH HAHAH HAYT diye. Şimdi bu başlığı görünce yine sesli güldüm yaw. HIĞHHHH.. 

İlahi @ansolak hocam. Burdan eski kadromuzu tekrar selamlayayım bu vesile ile. Değerli arkadaşlarım @kimi-emd  @burak_ @maniax

@arimayacik

1973 den 1999 a 15 adet DC10 düşmüş hocam.  rahat rahat  2 yılda bir düzenli  DC10 düşmüş. Hadi bi bu kadarda DC9  düşse her yıl rutin   DC lerden bi uçak düşmüş demektir. 

http://www.airsafe.com/events/models/dc10.htm

http://www.airsafe.com/events/models/dc9.htm

DC9 ların düşme sıklığı 70/80/90 larda yılda biri geçtim,   veriler  7 ayda bir düzenli düşecek şekilde 2. linke göre . 
O yıllarda bir de uçak kaçırma furyası varmış. Hatta bir defasında DC-9’u kaçırıp Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının serbest kalmasını istemişler.

@arimayacikÇok dogru tespit hocam . O yıllarda uçak kaçırma oranı anadoluda baba evinden kız kaçırma oranını 3 e katlamıştı Canı sıkılan uçak kaçırırdı

Moderatör tarafında düzenlendi:
DC9 mu uçan tabut? Ve bu uçakta mı acemilik tamamlanıyor? Askeriyeden sivile geçen pilotlar için mi?

Uçan tabut ( flying coffin) benzetmesi aslında F-104 Starfighter isimli savaş uçağı için kullanılırdı o yıllarda. DC-9 sivil bir uçak olduğu için askeri pilotlar THY’ye geçtikten sonra bu uçaklarla bol bol uçmuş olabilir.

Uçan tabut ( flying coffin) benzetmesi aslında F-104 Starfighter isimli savaş uçağı için kullanılırdı o yıllarda. DC-9 sivil bir uçak olduğu için askeri pilotlar THY’ye geçtikten sonra bu uçaklarla bol bol uçmuş olabilir.
F-104’e denirdi uçan tabut. Ben de o yüzden şaşırdım

@arimayacik

1973 den 1999 a 15 adet DC10 düşmüş hocam.  rahat rahat  2 yılda bir düzenli  DC10 düşmüş. Hadi bi bu kadarda DC9  düşse her yıl rutin   DC lerden bi uçak düşmüş demektir. 

http://www.airsafe.com/events/models/dc10.htm

http://www.airsafe.com/events/models/dc9.htm

DC9 ların düşme sıklığı 70/80/90 larda yılda biri geçtim,   veriler  7 ayda bir düzenli düşecek şekilde 2. linke göre . 
Vay be o kadar olduğunu bilmiyordum hocam.

Belki biliyorsunuzdur bu DC-10’un gelişmiş versiyonu MD-11’in de Swiss Air kazası var. Eğlence sistemindeki yangının dumanının kokpiti sarmasından dolayı herşey karışıyor.

Geri
Üst Alt