Hangi Yaz Lastiğini Almalıyım?

Alpostros

Üye
İsim
Alp
Arkadaşlar merhaba, bu haftasonu yazlık lastiklere geçmeyi planlıyorum. Aracı ilk aldığım gün gidip michelin Alpine 5 taktırmıştım. Yani arabayı hep kışlıklarla kullandım şu zamana kadar.

Aracım üzerinde Dunlop lastikler ile gelmişti fakat dunlop un hangisi bilmiyorum. Bilen bir arkadaşımız varsa sevinirim. Lastik ebatı 205/55/R16. 

Bu bahsettiğim lastikler sıfır arkadaşlar. Ne kadar iyi bilmiyorum. Sizce dunloplar ile devam mı edeyim yoksa dunlopları satıp yeni alstik mi alayım?

Eğer dunlop u sat derseniz 16 inch olarak michelin primacy 4 ü veya cont premium contact 6 yı almayı düşünüyorum.

Yardımlarınız için teşekkür ediyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Arkadaşlar merhaba, bu haftasonu yazlık lastiklere geçmeyi planlıyorum. Aracı ilk aldığım gün gidip michelin Alpine 5 taktırmıştım. Yani arabayı hep kışlıklarla kullandım şu zamana kadar.

Aracım üzerinde Dunlop lastikler ile gelmişti fakat dunlop un hangisi bilmiyorum. Bilen bir arkadaşımız varsa sevinirim. Lastik ebatı 205/55/R16. 

Bu bahsettiğim lastikler sıfır arkadaşlar. Ne kadar iyi bilmiyorum. Sizce dunloplar ile devam mı edeyim yoksa dunlopları satıp yeni alstik mi alayım?

Eğer dunlop u sat derseniz 16 inch olarak michelin primacy 4 ü veya cont premium contact 6 yı almayı düşünüyorum.

Yardımlarınız için teşekkür ediyorum.
Dunlop 'lar %99 ihtimal Sport BluResponse serisidir., Kötü bir lastik diyemeyiz ortalama bir lastik diyebiliriz., Michelin Energy Saver 'lardan iyi bir lastiktir., Jant ebadınız 16 inch olduğu için PremiumContact 6 şuan için alamasınız., Çünkü PremiumContact 6 serisi yeni çıkan bir lastik olduğundan şuan için 16inch lastik üretilmiyor., Lastik yeni olduğu için ilk etapta  17inch ve üzeri ebatlarda üretilme ve stok yapma aşamasındalar., Önümüzdeki 6-18 ay gibi bir süre içinde üretilmesi planlanıyor., Aslında 16inch ölçüsünde 1-2 çeşit son 1 aydır üretilmeye başlandı ama şuan için 205 55 R16 üretimi henüz yok., Eğer 1 yıl Dunlop 'ları kullanmayı düşünürseniz 6-18 ay gibi bir süre sonrası 16 inch 'te yavaş yavaş 205 55 R16  ebadını da kesinlikle üretecekler.,

Dunlop 'ları kullanmayıp PremiumContact 5 almak ise size aman aman bir olumlu katkısı olmayacaktır., En nihayetinde artık eski nesil bir lastiktir., Boşuna masraf olur.,

Diğer bir seçenek Michelin Pilot Sport 4 serisi 205 55 R16 91W olabilir., Açıkçası Michelin Primacy 4 'e ben o parayı vermezdim., Onun yerine Michelin Pilot Sport 4 alırdım., Primacy 4 330-350 lira arası ise, Pilot Sport 4 350-370 arasındadır., Pilot Sport 4 almayı düşünürseniz ölçü mutlaka 205 55 R16 91W olmalı..!! 94Y XL veya 94 ZR(Y) XL olmamalı..!

Son olarak hangi markayı tercih ederseniz edin alacağınız lastik 205 55 R16 91V veya 91W olmalıdır.

60.000 km kadar Energy saver kullandım. 3 haftadır nokian eline 2 xl 94 w lastik kullanıyorum. Nokian e line saverlardan kesinlikle daha konforlu ve daha sessiz. Direksiyon acayip derece daha rahat bir hal aldı. Fren mesafesi saverlara göre daha iyi . Daha dengeli . Aynı kalkışı yaptığım yerlerde artık esp devreye girmiyor. Tavsiye edebileceğim bir lastik . Ancak ucuz değil . 300-330 arası fiyatı. Ben kasım aylarında 250 ye slmıştım

@Alpostros Hocam kesinlikle aracınızın üzerinde gelen yazlık lastiklerinizi kullanın gereksiz yere kendinizi maddi olarak yormayın sonuçta 0 lastikler o lastiklerde sonuç olarak sanırım piste girmek gibi ya da cadde yarışı gibi bir zevkiniz yok ise çok aman aman performans lastiklerine ihtiyacınız olduğunu düşünmüyorum şahsen.

Geri
Üst Alt