Güncel Bakım Masrafları

Değerli arkadaşlar merhaba,
1.5 sene evvel 2013 golf araç aldım. Aracın belli dönem bakımları ( özellikle ağır olanlar) yetkili serviste yapılmış.
Bu vesile ile 3 sorum olacak. Vakit ayırdığınız için teşekkür ediyorum.
1.olarak aracımın kavraması 100k, triger ise 120k de yetkili serviste değişmiş. Parça kodlarına bakınca sadece volan olarak görüyorum. Baskı balata değişmemiş olabilir mi ekte size resim gönderiyorum. Bu bakımı nasıl yorumlayabiliriz ?
2. Olarak triger kayışı parça kodunu girince set halinde gözüküyor, özellikle devirdaim için ayrıca bir parça belirtmemişler. Bu bakımı da set halinde değiştirmişler diyebilir miyiz?
3. Olarak v kayışı ile ilgili bir ibare göremedim. V kayışı ve gergi aparatları kaç bin kmde değiştirilmesi uygundur. Bunlar için bir periyot varmı?
Saygılarımla

0AM198142H parça kodu kavrama değil mi? Benim 1.2 TSI aracıma takılan kavramanın parça kodu da şu şekilde; 0AM198142AA

Triger degisimi dizel demi 120km de degisir? Benim arac benzinli ve 120km ye geldi degismelimiyim, ozel 5500tl fiyat verdi ina markaymis, marka hakkinda bilgisi olan var mi?

120bin km de triger değişimi tartışmaya açık. Kimi 10 yıldan önce değişmez der, kimi ben risk almam 120binde değişirim der. Ustadan ustaya söylemler farklı farklı. Şahsen ben henüz 4,5 yaşında olmasına rağmen 120bin km ye gelmiş aracımın triger setini, V kayışını, V kayış gergisini ve devirdaimini değiştirdim. Değişmeseydim araç sorunsuz 40-50bin km daha gider miydi, belki evet gidebilirdi. Ama kafamda soru işaretleriyle arabamı 40-50bin km boyunca kullanmak yerine temiz kafayla kullanmayı tercih ettim.
Velhasıl kullanıcı karar verir buna.

120bin km de triger değişimi tartışmaya açık. Kimi 10 yıldan önce değişmez der, kimi ben risk almam 120binde değişirim der. Ustadan ustaya söylemler farklı farklı. Şahsen ben henüz 4,5 yaşında olmasına rağmen 120bin km ye gelmiş aracımın triger setini, V kayışını, V kayış gergisini ve devirdaimini değiştirdim. Değişmeseydim araç sorunsuz 40-50bin km daha gider miydi, belki evet gidebilirdi. Ama kafamda soru işaretleriyle arabamı 40-50bin km boyunca kullanmak yerine temiz kafayla kullanmayı tercih ettim.
Velhasıl kullanıcı karar verir buna.
Aynen dediğiniz gibi biz karar vereceğiz anlaşılan, teşekkürler...

aracımı yıllık bakım için servise götürmüştüm. Devridaim pompasında kaçak varmış. Araç 2018 golf 1.4 tsi dsg 65.000 km de. Fiyat olarak 12-13 bin gibi bir rakam söylediler. Yedek parçacı bir tandık var sanayi de o da 2.000 tl dedi parçaya. Serviste mi yaptırayım yoksa dışarda değiştirmek sorun yaratır mı ?

Ekli dosyalar

• IMG_2651.jpeg
    IMG_2651.jpeg
    423.6 KB · Görüntüleme: 36
aracımı yıllık bakım için servise götürmüştüm. Devridaim pompasında kaçak varmış. Araç 2018 golf 1.4 tsi dsg 65.000 km de. Fiyat olarak 12-13 bin gibi bir rakam söylediler. Yedek parçacı bir tandık var sanayi de o da 2.000 tl dedi parçaya. Serviste mi yaptırayım yoksa dışarda değiştirmek sorun yaratır mı ?
Devirdaim + triger seti için 13.000 TL ödedim işçilik dahil. O nasıl fiyat hocam?

İşin bokunu çıkarmak ?

Bana bu arka balatalar icin 2,5 yıl önce yetkili arca servis ? Full bitmiş hemen randevu alın hemen degişmemiz lazım demisti

2,5 yıl önce km 70 bin idi

Şu an 97 bin.

Halen degistirmedim.

Güncel (bugün) arka balata fotosu bu sekilde

Göz nizam foto kontrolüne göre durum bu.

Devam Ediyorum

Screenshot_2024-04-24-18-37-11-987_com.miui.gallery.jpg

• Beğen
Tepkiler: SCC
Ben degistireli 2 seneyi geçmiştir. Özeldeki ustama gittim orjinal olmazsa sorun çıkarıyor, parana yazik servisten parçayı al gel takalım demişti, servis parçaya 1950tl takmayla beraber 2100 olur demişti. Özeldeki ustam parçayı monteye 300tl isteyince baktim astari yüzünü geçiyor servis daha ucuz olunca oradan degistirtmistim. Yan sanayi meselesini araştırın bence

Yıllık bakım tutarı , yağı ayrıca aldım luqui Moly 1.450 TL , bakım da serviste 4830 Tl toplam 6.280 TL oldu

Ekli dosyalar

• IMG_2660.jpeg
    IMG_2660.jpeg
    228.7 KB · Görüntüleme: 46
Ben degistireli 2 seneyi geçmiştir. Özeldeki ustama gittim orjinal olmazsa sorun çıkarıyor, parana yazik servisten parçayı al gel takalım demişti, servis parçaya 1950tl takmayla beraber 2100 olur demişti. Özeldeki ustam parçayı monteye 300tl isteyince baktim astari yüzünü geçiyor servis daha ucuz olunca oradan degistirtmistim. Yan sanayi meselesini araştırın bence
2 yıl önce servis ve özel servis arası fark çok yokmuş. Şu an yaklaşık 4 katına yakın fark gözüküyor. İşçilik yetkili serviste çok yüksek

Ekli dosyalar

• IMG_2661.jpeg
    IMG_2661.jpeg
    115.8 KB · Görüntüleme: 27
Ankara sanayi alemlerinde

Parçaları kendiniz alıp gittiginizde

***Manuel debriyaj baskı iscilik 4000

***Triger işçilik 4000

Bunlarda iyi zam yemiş

@Genco53 Hocam, bende kasım gibi 2013 jetta 1.4tsi aracımın 120k ağır bakımını yaptırmak için servise gittiğimde önerilen 120k paketinde gergi rulman yoktu kendim eklettim + devirdaim bakılır kaçak varsa değişim önerilir dendi kendim yine değiştirilmesi için eklettim.

Bugün Arca Bursa'da 2019 Model 1.5 TSI aracımın yıllık bakımını yaptırdım. Yağı kendim götürdüm ve sadece filtre ve tapa/conta almış oldum. En basit ifadeyle serviste yağ değişimi ücreti bu şekilde oldu. Hava ve polen filtresini kendim alıp değiştireceğim. Toplamda 4500 TL gibi bir rakama yağ değişimi/yıllık bakımı tamamlamış oldum.ARCA YAG DEGISIM.jpg

Triger seti icin hangi markayi onerirsiniz? Aracım 2016 model 1.2 tsi manuel... 2 marka duyuyordum ina ve gates diye ama triger konya dagiticisi bir arkadasimiz cikti oda skf markayi onerdi. Alman maliymis daha kaliteli denildi. Siz hic duydunuz mu ve hangisini almamı tavsiye edersiniz.Tesekkurler.

Geri
Üst Alt