Yokuş kalkış sorunu

Gökhan

Üye
İsim
gökhan
Yokuşlarda araç geri kaydırmıyor fakat normal kalkış yapıyorum bir türlü gitmiyor A.hold bırakmıyor bir türlü aracı.. dün ve geçen hafta 2-3 kere yaşadım bu sorunu acaba bilemediğim bir şey mi var

Gökhan dedi:
Yokuşlarda araç geri kaydırmıyor fakat normal kalkış yapıyorum bir türlü gitmiyor A.hold bırakmıyor bir türlü aracı.. dün ve geçen hafta 2-3 kere yaşadım bu sorunu acaba bilemediğim bir şey mi var
Eğer kemer takılı değilse bırakmıyor olabilir. Senaryo şöyle olur genelde. Durursunuz auto hold çalışır kemer çıkarılır.

Sonra az daha gideyim dersiniz bırakmaz. Ben bunu güvenlik olarak algılıyorum. Benim de başıma geldi birkaç kez sonra auto-hold hiç kullanmamaya başladım :)

@yusuf

Yok Yusuf hocam , emniyet kemerim takılı yokuş yukarı dur kalk trafikteydim

Gökhan dedi:
@yusuf

Yok Yusuf hocam , emniyet kemerim takılı yokuş yukarı dur kalk trafikteydim
Kapatın gitsin hocam ben hiç sevmedim zaten. Aracı çalıştırınca elimi oraya atmama rahatlığı yetiyor bana.

Durunca da çekiyorum. Sürüş de daha konforlu bir hal alıyor.

@Gökhan

Bırakmıyor derken, zor bırakıyorsa eğer, aracı geri kaçırmadan hakeret etmenizi sağlayacak kadar gaz verdiğiniz zaman rahatlıkla bırakıyor, biraz ses yapıyor gıcırtı şeklinde ama bence işlevsel

Gökhan dedi:
Değerli Hocam;

Bahsini ettiğiniz geri kaydırma sorunu DSG'li araçlarda mevcuttur.

Manuel araçların o tip bir sıkıntısı yok.Sakin bir kullanıcıysanız ve nazik bir kalkış yapıyorsanız, fakat aynı zamanda dik bir yokuşsa eğer....

Siz yeteri kadar kararlı davranıp debriyajdan ayağınızı kaldırırken tereddüt veya aracın yıpranmaması için az gaz vererek veya debriyajı yavaşça nazik bir şekilde kaldırıyorsanız auto hold bırakmayabilir.

Aracın kalkışı için yeteri kadar güçlü bir kavrama elde ettiğinde derhal devreden çıkacaktır.

Bunların hiç biri değilse zaman zaman geç bırakma ve dolayısıyla balataları sıyırma riskine girmeyip servise yazılım güncellemesi için uğramalısınız.

Benim de var olan buna benzer  bir kaç sorunum serviste yüklenen yazılımla sone ermişti..

Tamam hocam ben biraz daha test edeyim .. ama dediğiniz gibi biraz nazik davranıyorum . Servise gitmeyede daha çok var henüz  500 km deyim . Alalı  Tam 20 gün oldu

Hocam sorununuzu nasıl çözdünüz ,bu aksam banada oldu aynisi ,araç gitmedi resmen

ASUS_T00J cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

emrzemrz dedi:
Hocam sorununuzu nasıl çözdünüz ,bu aksam banada oldu aynisi ,araç gitmedi resmen

Hocam sorun tam olarak ne ?

Şöyle anlatayım hafif eğimli bir yolda autohold devredeyken u dönüşü yaparak geriye dönmek istedim araç silkelendi ve park frenine geçti niye böyle yapti anlamış değilim azmi gaz veriyorum yada bilmedigin başka birseymi var çözemedim

emrzemrz dedi:
Şöyle anlatayım hafif eğimli bir yolda autohold devredeyken u dönüşü yaparak geriye dönmek istedim araç silkelendi ve park frenine geçti niye böyle yapti anlamış değilim azmi gaz veriyorum yada bilmedigin başka birseymi var çözemedim

Değerli Hocam;

Bana kalırsa sorun yok sadece Stop ettirmişsiniz. :)

O esnada eğer ayağınız  debriyajın üzerindeyse kendi kendine marş basarak otomatik olarak tekrar çalışır.

Fakat 1 saniye veya daha kısa sürede basmalısınız.

Park manevrası veya yaklaşma, U dönüşü vb. kısa gidiş döüşler biçiminde manevralar yapmak durumunda kalırsanız  auto hold'u devreden çıkartmanızı öneririm.

Veya iki kadeeli olan fren pedalına hafifçe basarak autohold'u devreye sokmadan aracı durdurmaya ayağınızı alıştırmanızı..

1 saniye debriyaj olayını anlamadım hocam

adım adım anlatayım

1-Eğimli yolda sağ şeritte durdum araç autoholdda durdu

2-sol şeride u dönüşü yapmak için  debriyaja bastım vitesi 1 e taktım

3-ayağımı debriyajdan hafif kaldırırken gaza yüklendim ,araç park frenine geçti

@silvershadow

Hocam bahsettiğiniz DSG geri kaçırması olayı bende sadece park manevraları esnasında oluyor auto holdda iken. Sanırım park manevraları sırasında araç bilerek auto hold'u biraz gevşetiyor olabilir. Normal dur kalk esnasında auto holdda, dik bir rampada olsam bile gaza dokunduğum an 2cm bile geri kaydırmadan ok gibi fırlıyor araç.

emrzemrz dedi:
1 saniye debriyaj olayını anlamadım hocam

adım adım anlatayım

1-Eğimli yolda sağ şeritte durdum araç autoholdda durdu

2-sol şeride u dönüşü yapmak için  debriyaja bastım vitesi 1 e taktım

3-ayağımı debriyajdan hafif kaldırırken gaza yüklendim ,araç park frenine geçti
Hocam kemer çıkarmış olabilirsiniz. Kapıyı açmış olabilirsiniz. Araç stop etmiş olabilir. Yada gerçekten bir sorun olmuştur :)

Geri
Üst Alt