Start Stop nedir? çalışma ilkeleri nelerdir?

@silvershadow

Murat hocam, iç aydınlatma konusunda haklısınız torpidoyu da istek dışı açık bırakarak bunu test etmiştim zamanında. Ancak bahsettiğim olay zaten 5 saat sonra geri döndüğümde U-led lerin yanmaya devam etmesiydi.

Yanlış anlaşılmaya sebep olduysa düzelteyim, sadece U-led leri açık bırakmıştım yani farlar konusunda dediğiniz doğru.

@bulento Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler, belki aracımı yenilerken dsg yi bende düşünebilirim  :) :'(

ErsinEsk dedi:
@silvershadow

Murat hocam, iç aydınlatma konusunda haklısınız torpidoyu da istek dışı açık bırakarak bunu test etmiştim zamanında. Ancak bahsettiğim olay zaten 5 saat sonra geri döndüğümde U-led lerin yanmaya devam etmesiydi.

Yanlış anlaşılmaya sebep olduysa düzelteyim, sadece U-led leri açık bırakmıştım yani farlar konusunda dediğiniz doğru.

@bulento Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler, belki aracımı yenilerken dsg yi bende düşünebilirim  :) :'(
Değerli Hocam;

Aracınızda follow me /Coming Home özelliği olmasın?

Defalarca denemişliğim var. Aracım Comfortline idi ve aydınlatma olmayan bir yerde keşke bu özellik olsa diye kendime çok söylenmiştim.

Ama eminim benim aracımın farları veya Gündüz farları olan U ledlerini açık bırakamıyordunuz.

Belki versiyonun değişmesiyle değişmiştir diyebilirim.

@silvershadow

Hocam bende olayın komikliğini size aktarabilirim  :D U-ledleri açık unuttuğumu fark edince kapıları açmayı unutmuşum dalmışım o anlık, iki kez çektim kapıyı açılmadı haliyle sonra açtım kilidi. Yani sahip olduğum leaving home devrede değildi, tabi araç beni 50 metre öteden tanımıyorsa  &:

Şaka bir yana, en az 2 kez başıma geldiği için gündüz farı açık kalabiliyor "auto konumunda değil de park konumunda" bırakılması şartı ile. Bende tekrar deneyeceğim.

Birde sürüm farkı durumu olabilir tabii, mesela sizde var mıdır bilemiyorum, araba çalışmaz ama u-led açık durumdayken sinyal vermek istediğimizde sola sinyal verdiysek sağ u-led ve arka stoplardaki lambayı kapatıp sadece solu açık bırakıyor. Sitede göremediğim için ve siz sürüm farkı diyince aklımda canlandı belki bu da bir fark olabilir.

Bu arada peugeot 208 i olan amcamı coming/leaving home konusunda çok kıskanmışlığım var. Bizim kumandadaki bagaj butonu yerine onda farları açma kapama tuşu var, 2 saniye basılı tutup açıp kapatılabiliyor. Bence bizimkine göre çook daha mantıklı..  s=bilmem

Moderatör tarafında düzenlendi:
Herkese merhaba. Bir sorum olucak; dsg li araçta fren pedalına kuvvetlice basınca start stop devreye giriyor ama pedala anca aracın hareketsiz durmasını sağlayacak kadar hafif şiddette basınca sistem devreye girmiyor. Bunu 3-4 kere denedim ve sonuç hep aynı. Yine aynı şekilde fren pedalına hafif veya tam basma durumlarında araç dururken devir saati de farklı gösteriyor. Bunun sebebini bir arkadaşım açıklayabilirse  çok sevinirim.

AzazeL dedi:
Herkese merhaba. Bir sorum olucak; dsg li araçta fren pedalına kuvvetlice basınca start stop devreye giriyor ama pedala anca aracın hareketsiz durmasını sağlayacak kadar hafif şiddette basınca sistem devreye girmiyor. Bunu 3-4 kere denedim ve sonuç hep aynı. Yine aynı şekilde fren pedalına hafif veya tam basma durumlarında araç dururken devir saati de farklı gösteriyor. Bunun sebebini bir arkadaşım açıklayabilirse  çok sevinirim.
Hocam bu özellikle ayarlanmış bir durum. Eğer S&S devreye girmesin isterseniz yani hemen kalkacaksanız hafif basın ;)

Sizin için ayarlanmış bir özellik. ;)

bu arada foruma da hoş geldiniz.

AzazeL dedi:
Değerli Hocam;

Tespitiniz doğru.

Dsg li araçta fren pedalına kuvvetlice basınca start stop devreye giriyor bu esnada kavrama vitesten ayırıyor ve devir yükseliyor.

Ancak  pedala anca aracın hareketsiz durmasını sağlayacak kadar hafif şiddette basınca start stop sistem devreye girmiyor ve araç kavramada yani yarım debriyajda kaldığı için devir düşük olur.

@silvershadow

Anladım hocam. Peki bu, hafif dur kalk şeklinde giden trafikte start stop sisteminin gereksiz yere devreye girmesini engellemek için bilinçli olarak mı dizayn edilmiştir sizce? Fren pedalına hafif şiddette basarak aracı hareketsiz tutmak(yarım debriyaj) dsg şanzımanlar için bir sorun oluşturur mu yoksa sistem yine bunu öngörerek zarar vermeyecek şekilde mi tasarlanmıştır? Kullanma kılavuzunda bununla ilgili bir bilgiye rastlamadım, aslında teknik anlamda kılavuz bence kullanıma dönük bir çok eksiklik içeriyor. Sizin düşünceniz nedir acaba start stopun bu davranışı ile ilgili?

@AzazeL

Sıkışık trafikte s&s kapatılmalı ve sert basılmalı bence. Yarim debriyaj her hali ile iyi birşey değil.

@yusuf trafik çok sıkışıksa kapatıyorum zaten evet ama ağır aksak olsada akan trafikte fren pedalına tam basmadan, yani s&s u devreye sokmayacak şekilde devam ediyorum. Merak ettiğim fren sisteminin bu şekilde dizayn edilmesinin sebebi s&s un gereksiz yere, sürücü kontrolünde devreye sokulmadan sürüş yapılabilmesi midir? Ayrıca araç manuel olmadığı için şanzıman sistemi bizim bildiğimiz kara düzen debriyaj baskı balata olayından biraz faklı diye biliyorum. Bu ağır aksak akan trafikte kısa süreli sözde "yarım debriyaj" ın bir mahsuru varmıdır yoksa üretici fabrika dsg şanzımanda buna bir çözüm bulmuşmudur? Teknik anlamda gerçekten doyurucu bir cevap verebilen arkadaşıma müteşekkir kalırım

AzazeL dedi:
@yusuf trafik çok sıkışıksa kapatıyorum zaten evet ama ağır aksak olsada akan trafikte fren pedalına tam basmadan, yani s&s u devreye sokmayacak şekilde devam ediyorum. Merak ettiğim fren sisteminin bu şekilde dizayn edilmesinin sebebi s&s un gereksiz yere, sürücü kontrolünde devreye sokulmadan sürüş yapılabilmesi midir? Ayrıca araç manuel olmadığı için şanzıman sistemi bizim bildiğimiz kara düzen debriyaj baskı balata olayından biraz faklı diye biliyorum. Bu ağır aksak akan trafikte kısa süreli sözde "yarım debriyaj" ın bir mahsuru varmıdır yoksa üretici fabrika dsg şanzımanda buna bir çözüm bulmuşmudur? Teknik anlamda gerçekten doyurucu bir cevap verebilen arkadaşıma müteşekkir kalırım

@fcsrn manuel aracta nasi isliyo bu sistem ben durcagim zaman frene basinca motorumu kapiyo

Yunus Emre dedi:
@fcsrn manuel aracta nasi isliyo bu sistem ben durcagim zaman frene basinca motorumu kapiyo
Manuelde debriyaj üzerinden kontrol ediyorsun ama basınca mı istop ediyor boştayken basmayınca mı bilmiyorum, manuel kullanıcıları daha net cevaplayacaktır :)

Yunus Emre dedi:
Hocam manuelde boşa alıp ayağı debriyajdan çekince şartlar uygunsa devreye girer. Ayak debriyajda olduğu sürece girmez. Ben trafiğin ilerleyeceğini sezersem birkaç saniye ayağı debriyajdan çekmem devreye girmesin diye ;)

@AzazeL

Değerli Hocam,

start stop benim kabusumdur. Hayatımda en büyük korkularımdan biri bindiğim arabanın yolun ortasında stop etmesiydi. Start stoplu Golf'ü kullanmaya  başlayınca kâbusum gerçek oldu  hem de her seyahatimde defalarca kere!

Zamanla alıştım, araştırmacı ruhum detaylara hakim olan zihnim tarafından sakinleştirildi.

Başka markalarda bu sistemin ekstra ücretle satıldığını görünce  içim daha da rahatladı.  Malumunuz bizde bedava.

Manuel veya DSG şanzımanda; auto hold ile bir arada kavramanın ve motorun  ömrünü  uzatmak yanı sıra yakıt tasarrufu için  tasarlanmış müthiş bir sistem.

Start stop devredeyse marş motorunu harekete geçiren fren enerjisi geri kazanımı da bir araya gelip bluemotion Technology özelliğini oluşturuyorlar.

Kavramaya en fazla zarar veren yarım debriyajdır; ister manuel isterse DSG olsun start stopu ve auto hold'dan layıkıyla korkmadan faydalanmanız halinde zamanla alışana kadar biraz zorluk  çekilecek illa ki. Malumunuz araçlarımızda gaz, debriyaj, fren ve direksiyondan ibaret değildir. Adeta bana yeniden araç kullanmayı öğrenmek zorunda  bırakmıştır. 

Bana kalirsa alışın Hocam. VAG kablosuyla start stopu iptal etmek bana kalirsa akıllı telefon  alıp sonra onu sadece telefonla  konuşmak için kullanmak gibi  bir tür  teknoloji düşmanlığı. Benim gibi teknolojiden korkmamalı ve bütün nimetlerinden faydalanmalı mümkün bahsettiğiniz olduğunca.  Bahsettiğiniz kademeli fren sistemi ayağınız bir kez alışınca kendiliğinden  devreye sokmadan veya devreye sokarak aracı  kullanmayı öğreneceksiniz. 10 saniyenin altında duruşlarda veya kritik kavşaklarda stop devreye sokulmamalı üretici firmanın önerisine göre.  Çünkü aksi hâlde yeniden çalıştırma esnasında harcanan yakıt beklemede harcanacak yakıttan  fazla olacaktır.

Moderatör tarafında düzenlendi:

@silvershadow Sayın hocam;

Bu durumda sürekli kısa süreli dur kalk gerektiren trafik haricinde(istanbulda bu tip durumlarda sistemi off yapıyorum) s&s u off yapmayıp, gereken durumlarda fren pedalındaki tazyiği tedrici olarak ayarlayarak bu sistemden maksimum istifade etmek en mantıklı yol gibi görünüyor. Bilgiler için teşekkür ederim.

Geri
Üst Alt