Kalkışta gelen tuhaf ses.

aynı ses bende de oluyor. daha çok yüksek devirde kullanırken 2,5_3,00 devir arasında 1-2 saniye zirrrrrr sesi oluyor. 3 bin deviri geçince kayboluyor.arada sırada bu ses oluyor.

aynı ses bende de oluyor. daha çok yüksek devirde kullanırken 2,5_3,00 devir arasında 1-2 saniye zirrrrrr sesi oluyor. 3 bin deviri geçince kayboluyor.arada sırada bu ses oluyor.
Haraket halinde ilk defa sizden duydum hocam. Ben de devam ediyor sorun. Ara ara yapıyor. Şimdilik çözüm yok. 

Benim aklıma Başka bir durum daha geldi bu konuda

Turbo Hava akışından olabilirmi acaba... yorumlardanda anlaşıldığı üzere Devirde  iken genelde bu sesler duyuluyor.ilk kalkışlarda veya eğimin yüksek olduğu yerlerde vs. Aklıma bu da geldi. Belkide bu bir sorun değil Turbonu doğal çalışma sebebidir :)   Buna da mutlu oluruz o zaman sesi duymayanlar üzülür :)  

Bugün aracımı başlıkta belirttiğim ses sıkıntısıyla ilgili olarak Adana Aykan yetkili servise götürdüm. Sesin her zaman gelmediğini bildiğimden bu kez forumda başka bir arkadaşım yaptığı ses kaydını da dinlettim oradaki ustaya ve yine forumda bahsedilen 'volan' değişiminden bahsettim. Bu kez garanti kapsamında değişim için işlem başlattılar. Şimdilik beklemedeyim. Aracın 2-3 günden önce çıkamayacağını söylediler. Ayrıca burçlardan gelen ses ve kırık arka havalandırma düğmesi içinde garantiden işlem başlattılar. Sonuçları buradan paylaşacağım arkadaşkar.

Edit: Az önce servis elemanı ile konuştum "sorun kavramadan kaynaklı da olabilir size dönüş yapacağız" dendi.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bugün aracımı başlıkta belirttiğim ses sıkıntısıyla ilgili olarak Adana Aykan yetkili servise götürdüm. Sesin hrr zaman gelmediğini bildiğimdrn bu kez forumda başka bir arkadaşım yaptığı ses kaydını da dinlettim oradaki ustaya ve yine forumda bahsedilen 'volan' değişiminden bahsettim. Bu kez garanti kapsamında değişim için işlem başlattılar. Şimdilik beklemedeyim. Aracın 2-3 günden önce çıkamayacağını söylediler. Ayrıca burçlardan gelen ses ve kırık arka havalandırma düğmesi içinde garantiden işlem başlattılar. Sonuçları buradan paylaşacağım arkadaşkar.
Servis sonucunu bekliyoruz hocam. Selamlar Adana ya :)  

@Ender ve aleykümselam. Detaylıca anlatacağım hocam her şeyi. Bu forum sayesinde öğrendim ben bu sorunu ve yapılması gerekenleri. Bilgi paylaşınca güzel :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Evet beyler aracımı az önce aldım. Garanti kapsamında volan denilen parça değişti (açıkçası ne işe yaradığını bilmiyorum, bilen varsa açıklarsa çok sevinirim) ve şimdilik "tırlama" sesi gitmiş gibi gözüküyor. Servis elemanları da test sürüşü yapmış ve ses gelmemiş. İnşallah uzun vadede aynı sorunla karşılaşmam. Kavramayla ilgili bir işlem yapılmadı.

Ayrıca arka havalandırma menfezi yerinden çıkan düğmesi nedeniyle tamamen değişti. Ses yapan burçlar yağlandı. Buradan konu ile ilgili bilgilendirme yapan bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum.

Malesef en son paylaşımımdan sadece 1 hafta sonra aynı sorun devam etti ve yarın 30 bin bakımı var. 

Fikir veren olursa sevinirim. Ne değişmeli? Ne yapmalı ve söylenmeli serviste?

sanırsam başka bir arkadaş videoya almış, bende de bu sesten var henüz çözülemedi. servise gittiğimde sorun olmadığı söylendi, aracı denediler ses bulamadıklarını belirttiler. nadiren geliyor ve dışardan duyulan bir ses. liktekinin aynısı https://www.youtube.com/watch?v=Qj3KLV2VmfY

Evet beyler aracımı az önce aldım. Garanti kapsamında volan denilen parça değişti (açıkçası ne işe yaradığını bilmiyorum, bilen varsa açıklarsa çok sevinirim) ve şimdilik "tırlama" sesi gitmiş gibi gözüküyor. Servis elemanları da test sürüşü yapmış ve ses gelmemiş. İnşallah uzun vadede aynı sorunla karşılaşmam. Kavramayla ilgili bir işlem yapılmadı.

Ayrıca arka havalandırma menfezi yerinden çıkan düğmesi nedeniyle tamamen değişti. Ses yapan burçlar yağlandı. Buradan konu ile ilgili bilgilendirme yapan bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum.
Geçmiş olsun Değerli Hocam 

Marş motorunun motora ilk hareketi verebilmesi için bir dişli görevi görür.
Krank milinin dönme hareketinin şanzımana iletilebilmesi için debriyaj balatasının bir yüzeyine temas halindedir. (Debriyaj balatasının diğer tarafı Debriyaj baskı plakası ile temas halindedir.)
Motor çalışmakta iken, pistonların üst ölü noktayı aşmasını sağlayacak ataleti sağlar ve şuna benzer:

P307.jpg

Volan değişmiş ve eskisi gibi çalışmamışsa yine aynı hatayı vermiş olabılır. Yada sorun Asıl volanda değilde başka bir yerdedir hiç çözülmeden devam etmiş olabilir. Bence servis tamamen bu işi çözene kadar aracınızı bırakın sizlerede ikame araç verirlerse. ben Adana aykan servisten ilk bakım esnasında Herşeyi kpontrol etmeleri talebinde bulunmuştum ve 3-4 gün sürebilir demelerinin ardından ikame Jetta alarak aracımı bırakmıştım. Gerçi Hoş hiç bir sorunla karşılaşmasamda öyle olmuştu. Selamlar geçmiş olsun tekrardan.

Geçmiş olsun Değerli Hocam 

Marş motorunun motora ilk hareketi verebilmesi için bir dişli görevi görür.
Krank milinin dönme hareketinin şanzımana iletilebilmesi için debriyaj balatasının bir yüzeyine temas halindedir. (Debriyaj balatasının diğer tarafı Debriyaj baskı plakası ile temas halindedir.)
Motor çalışmakta iken, pistonların üst ölü noktayı aşmasını sağlayacak ataleti sağlar ve şuna benzer:

Ekli dosyayı görüntüle 11967

Bilgilendirici cevap için teşekkür ederim hocam. Bugün aracımı 30000 bin bakımı için Aykan servise bıraktım. Normal bakımları yapıldı buna ek olarak yeni bir güncelleme gelmiş el freniyle ilgili onu yaptılar. Siz kullanın yine yaparsa Vw merkezle görüşelim gibi bir şey söylendi tarafıma. Çok uzun süre kullanmadım ama bakalım olmamışsa çıkar ortaya. Bakalım artık.

Bu arada buradan Aykan serviste çalışan danışman Azize hanıma çok teşekkür ediyorum. Beni kırmayıp ikame araç ayarladı ve bu sayede arabasız kalmadım :) İlgi, alaka gerçekten çok iyiydi. Durum böyle olunca çıkarken ödediğim 845 liralık servis faturası canımı daha az yaktı. İkame olarak verilen araç 1.0 motor Golf 7.5'tu. İlk defa kullandım ve küçük hacim motora karşı önyargılarım uçup gitti diyebilirim. Beğendim aracı.

20170705_164828.jpg

20170705_163343.jpg

Volan değişmiş ve eskisi gibi çalışmamışsa yine aynı hatayı vermiş olabılır. Yada sorun Asıl volanda değilde başka bir yerdedir hiç çözülmeden devam etmiş olabilir. Bence servis tamamen bu işi çözene kadar aracınızı bırakın sizlerede ikame araç verirlerse. ben Adana aykan servisten ilk bakım esnasında Herşeyi kpontrol etmeleri talebinde bulunmuştum ve 3-4 gün sürebilir demelerinin ardından ikame Jetta alarak aracımı bırakmıştım. Gerçi Hoş hiç bir sorunla karşılaşmasamda öyle olmuştu. Selamlar geçmiş olsun tekrardan.
Haklısınız hocam sorun başka bir yerdr bana göre. Servisteki usta bu önemli bir şey değil arabanıza binin gibi bir şey söyledi biraz kızdım açıkcası. Arabadan tırr tırr ses geliyor bu normal mi deyince sustu neyseki.. İyi niyetle beni rahatlatmak için söyledi belkide. Dediğiniz gibi yine devam ederse aracı bırakıp alın ne haliniz varsa görün demek lazım. Son çare bu gibi gözüküyor.

Geri
Üst Alt