%65 Oranında Karartılmış arka ve arka yan camlar (4KF)

silvershadow

Emekli
İsim
Murat İNCİ
%65 Oranında Karartılmış arka ve arka yan camlar

Opsiyonel donanım kodu: 4KF

Tutarı: 496 TL. (Vergiler dahil)

Muafiyet ve Zorunluluklar:

%65 Oranında Karartılmış arka ve arka yan camlar

kk9PJ9.gif

BMaB4Q.jpg

Koyu renk camlar sanıldığının aksine görsel değil ekonomik gerekçelerle kullanılmakta.

Koyu renk camlar ışığın geçirgenliğini azaltmakla ışığın ısı gücünü ciddi oranda düşürmekte ve soğutma maliyetlerini ve iç kısımdaki malzemelerin güneşin etkisiyle solması ve bozulmasını da ciddi anlamda geciktirmekte.

Tonlama düzeyi ise %70 ile %5 geçirgenlik arasında markalara göre değişir. Örneğin 3M cam filmi markasında tonların geçirgenlik oranı %70, %50, %40, %35, %30, %20, %15, %10 ve %5’tir. Yani %5 geçirgenliğe sahip cam filmi kullandığınızda aracın dışından içine bakınca görüş kabiliyetinizi %95 kaybettiğinizi düşünün.

Isı emici camlar, tüm düz cam üretim yöntemlerinde cam kütlesinin renklendirilmesiyle bronz, gri,

yeşil renklerde üretilen renkli camlar ile float üretiminde sadece cam yüzeyinin renklendirilmesiyle “Spektrafloat” tipi yüzeyi renkli camlardan oluşmaktadır.

Bizim araçlarımızda tüm camlar yeşil renktedir ve %95 geçirgenliği olduğunu düşünüyorum.

Çünkü Highline modellerinde standart olan ve istenildiği taktirde opsiyonel donanım olarak alıabilen bir özellik olan karartılmış arka ve yan arka camların %65'lik sınırda olması aracın kendi orijinal yeşil cam rengini de ekleyerek yasal sınır olan %70'lik sınırı aşamayacağı için %5'lik koyuluğa sahip olabilir..

Golf R ve GTI'da yan arkalar değil de sadece bagaj kapağının olduğu arka camlar daha da koyulaştırılmışlardır.

XvMzq0.jpg

Lalqga.jpg

ogXM8Q.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
ben bu opsiyonu almak yerine ön cam hariç kaliteli bir cam flimini kalan camlara uygulatmak niyetindfeyim

Geri
Üst Alt