Sürüş Konfor Paketi

silvershadow

Emekli
İsim
Murat İNCİ
Sürüş Konfor Paketi

Opsiyonel donanım kodu: WYP

Tutarı: 1.520 TL. (Vergiler dahil)

Muafiyet ve Zorunluluklar: Midline Plus Donanım seviyesinde alınamaz. Yalnızca Comfortline Donanımlı araçlar için

Sürüş Konfor Paketi

Sürüş Konfor paketi dendiğinde bu pakete

1. Ön ve arkada park sensörleri

2. Hız sabitleyici(Cruise Control)

3. Hız sınırlayıcı

bir arada gelir. Açıklamaları ise şöyle:

1. ön ve arkada park sensörleri:

Dar alanda manevra veya park manevraları esnasında oluşan ufak çaplı sürtme, çarpmaya bağlı göçük ve çizikleri can sıkıcı olabiliyor.

Bunu en iyi önleme yolu ise ön ve arkadaki park sensörleri.

Sadece geri geri değil dar yerlerden geçmeniz gerektiğinde ilk altı ayda araca alışana kadar genişliğini göz kararı hesap etmenize gerek kalmadan aracın sığıp sığmayacağını da öndeki sensörler yardımıyla bilebilirsiniz.

Günün birinde park etmiştim bir yere ve işim bitti çıkıyorum park ettiğim yerden.

geri ve sağa manevra yapıyorum ısrarla ön sensörden sinyal gelince şöyle dikelip baktım bir şey göremedim.

Yahu ne oluyor diye söylene söylene  aracı durdurup inip baktığımda donup kaldım...

Oradaki görevli beton dökülü ve üzerinde bir taşıma deiri olan ve park etmesinler diye yolu kapatmakta kullandığı tenekeyi ben yokken getirip aracın sağ tarafına bırakmış....

Eğer sensör olmasa kesin çarpardım ama ucuz atlattım 2 parmak kala durmuşum...

Dolayısıyla rahatlıkla söyleyebilirim ki; göz seviyesinin altında kalan ve aracın manevra alanına giren tüm cisimler için uyarı verdiği için görünmez kazalardan da korur.

Kısacası hem acemiler için hem de ilk altı ayda çok sayıda gerçekleşen sürtme ve çarpmalara karşı en iyi önlem park sensörleridir.

Golf 7'de medya ekranında görüntülenmesini sağlayan "OPC" denen görsel desteklidir.

Ayrıca  ön ve arka park sensörünün farklı tonda ve yükseklikte ses verilmesiyle akustik etkiye sahiptir.

Söz gelimi sağ arkadan yaklaştığınız veya size yaklaşan isim için sağ arka hoparlörden ses gelecektir.

Ayrıca  ön ve arka kısımdan gelen ses tonlarını ayırt edici olması için farklı tonlara dönüştürebilirsiniz.

Park sensörleri medya cihazı kapalı dahi olsa ekranda belirir.

Park sensörünün ayar kısmında müzik dinlerken ya da telefon açıkken gelen uyarı sesinin önceliğini, diğerinin ne kadar kısılacağını belirlememize olanak sağlayan menü ekranı vardır.

*Bu da "OPC" de denen görsel park desteği..

og8L2X.jpg

mP7Vd8.jpg

*Bu da otomatik devreye giren mini park pilot

Arka park sensörü geri vitese takıldığında devreye girer.

Eğer park pilotu manuel olarak kapatmadıysanız.

50 Cm'den daha yakına bir cisim yaklaşınca ya da siz yaklaştığınızda otomatik olarak devreye girer.

Medya cihazı açıksa otomatik olarak tam ekran olmayan ve ekranın sol köşesinde dikey konumda mini park pilotu belirir ve görsel olarak da size sinyal kaynağının yeri ve yakınlığını gösterir.

j51EvL.jpg

Bu arada belirteyim...

Ön ve arka sensörler hangi taraftan sinyal aldılarsa aracın o kısmındaki hoparlörlerden ses getirirler.

Ayrıca bu sesleri farklı şiddette veya farklı tonlarda ayarlamanız mümkündür.

Bu da normal görüntüsü.

pg87Yr.jpg

Park pilot hakkında kılavuzda yer alan bilgiler(sy194)

3DjXR0.jpg

2. Hız sabitleyici.(Cruise Control)

Aracınızda sadece uzun yolculuklarda değil çevre yolu vb. kısa ve orta mesafelerde dahi kullanımı konforlu kılan, kolaylaştıran ve ekonomik hale getiren bir unsur.

*Aynı zamanda hız sınırlayıcı ile birlikte geliyor ki ayağınızın ayarı yoksa veya radar cezasından gına geldiyse yokuş aşağı aracın kendi kendine ivmelenmesi haricinde gaza bassanız da daha önceden belirlediğiniz sınırı kesinlikle aşmıyor.

* Aracınızın hız sabitleyicisi fabrikasyon olduğunda Highline direksiyonla geliyor.

Oq9Wd4.jpg

3. Sürüş Konfor paketinin belkide en güzel artılarından biri geri vitese takıldığında sağ aynanın kaldırım seviyesini gösterecek şekilde aşağıyı göstermesi ve ilerleyince kendiliğinden normale dönmesi. Böylece ayna seviyesinin altında kalan kaldırım, mantar veya başka engellere sürtme, çarpma olasılığını azaltmış oluyoruz.

Burada Yasin Hocamın videosu da var.

http://youtu.be/V41WNrpDc48

Moderatör tarafında düzenlendi:

Geri
Üst Alt