TSI ve TDI eksilen motor yağı marka ve cinsi ne olmalı?

@Sefa Gökçe eğer 5w30 kullanacaksanız piyasada performans/fiyat açısından en uygun yağlardan biri Mobil 1 ESP formula. Castrol yerine onu tercih etmenizde sakınca yok.

0w30 kullanacaksanız Liqui Moly veya Motul marka yağlara bakabilirsiniz ama bunlar pahalı olabilir. peki pahalı oldukları kadar kaliteli midirler bilemem.

hala ciddi eksiltme sorunu yaşarsanız 5w40 veya 0w40 kullanmanız gerekecek. ama bu yağları kullanmak yerine bagajda 1 litre yedek yağ bulundurmak ve eksiltme oldukça eklemek daha sağlıklı olur diye tahmin ediyorum.

@forzaGilles benim araç kapalı garajda geçirirse tabi günlük kullanacağım akşamları kapalı garajda durursa 5w-30 kullanmak mantıklı gözüküyor. Kışı kapalı garajda geçirmeze 0w-30 mantıklı gözüküyor.

@asdfg112 5w-40 ya da 0w-40 olunca yağ eksiltme sorunu ortadan kalkıyor mu?
40 sayısı yağın yüksek sıcaklıktaki viskozitesini gösterir. daha kalın yağ olduğu için eksiltme ihtimali azalır.

baştaki 0w veya 5w ise yağın motorun soğuk olduğu zamanki viskozitesidir. w winter'ın kısaltması.

@forzaGilles benim araç kapalı garajda geçirirse tabi günlük kullanacağım akşamları kapalı garajda durursa 5w-30 kullanmak mantıklı gözüküyor. Kışı kapalı garajda geçirmeze 0w-30 mantıklı gözüküyor.
5W-30 uygun yağlar;

-Castrol Edge LL 5W-30

-Castrol Edge Professional LongLife III 5W-30

-Motul 8100 X-clean+ 5w30

--Motul Specific 504.00 /507.00 5W-30

-Mobil 1 ESP Formula 5W-30

-Liqui Moly Top Tec 4200 5w-30

0W-30 uygun yağlar;

-Mobil 1 ESP 0W-30

-Castrol Edge 0W-30

-Motul Specific 504.00 /507.00 0W-30

@forzaGilles  

Birde almayı düşündüğüm araçta yeni bakımı yaklaştığında yağ eksiltme sorunu varmış bu durum normal bir durum mu? Yoksa yağ eksiltmeyen 1.2 tsi bir araca mı yönelmelimiyim?

Moderatör tarafında düzenlendi:
@forzaGilles  

Birde almayı düşündüğüm araçta yeni bakımı yaklaştığında yağ eksiltme sorunu varmış bu durum normal bir durum mu? Yoksa yağ eksiltmeyen 1.2 tsi bir araca mı yönelmelimiyim?
dediğim gibi ben 1.2 tsi comfortline araç bakardım

Geri
Üst Alt