Golf 8 2021 Rline araç parktan D'ye geçmiyor yardım

Abdullahdd

Yeni Üye
İsim
Abdullah
Araç
Gokf 8 Rline
Merhabalar,

Aracımı sabah işe gittiğimde parka çektim akşam tekrar aracıma bindiğimde, çalıştırdığımda 3 kez uyarı sesi verdi. Ve ardından Auto hold hatası, Elektronik park sistemi hatası, sürücü kontak hatası ve bikaç arıza daha sıraladı. Sonrasında P'den D'ye aldığımda tam hareket edecek gibi olup hemen P'ye geri aldı hareket ettirmedi. Auto hold tuşu ışığı söndü tekrarında devreye girmedi. Başka hatalarla daha öncesinde karşılaştığımda aracı kapatıp tekrar çalıştırdığımda sorun ortadan kalkıyordu. Bu hatada böyle yaptım fakat sorun ortadan kalkmadı. Kısacası araba hareket etmiyor. Fakat vitesi boşa alabiliyorum çekiciye boşa alarak yükledik. Şuanda serviste hala sorunu inceliyorlar birşeye varamadılar henüz. Daha önce karşılaşan oldumu bu gibi bir durumla? Ekranda kalan hata bir süre sonra bu.91e373fa-4b60-4f54-80e5-9e1170437e80.jpeg

Son düzenleme:

Geçmiş olsun, daha önce forumda okumadım böyle bir sorun.
Umarım kısa sürede neticelenir.

Tanışma başlığına da bekleriz

Upvote 0
Merhabalar,

Aracımı sabah işe gittiğimde parka çektim akşam tekrar aracıma bindiğimde, çalıştırdığımda 3 kez uyarı sesi verdi. Ve ardından Auto hold hatası, Elektronik park sistemi hatası, sürücü kontak hatası ve bikaç arıza daha sıraladı. Sonrasında P'den D'ye aldığımda tam hareket edecek gibi olup hemen P'ye geri aldı hareket ettirmedi. Auto hold tuşu ışığı söndü tekrarında devreye girmedi. Başka hatalarla daha öncesinde karşılaştığımda aracı kapatıp tekrar çalıştırdığımda sorun ortadan kalkıyordu. Bu hatada böyle yaptım fakat sorun ortadan kalkmadı. Kısacası araba hareket etmiyor. Fakat vitesi boşa alabiliyorum çekiciye boşa alarak yükledik. Şuanda serviste hala sorunu inceliyorlar birşeye varamadılar henüz. Daha önce karşılaşan oldumu bu gibi bir durumla? Ekranda kalan hata bir süre sonra bu.Ekli dosyayı görüntüle 75327
Geçmiş olsun, yazılımsal olabilir, bu bahsettiğiniz bazı hataları herkes alıyor ama aç kapa yapınca geçiyor genelde.
Güncelleme yapıp düzeltirler belki.

Upvote 0
SON ALDIĞIM BİLGİYE GÖRE KAPI KİLİDİNDEN OLABİLİR DİYORLAR

Upvote 0
Geçmiş olsun. 4 tane olasılık geldi benim aklıma. Biri P konum şalteri. Düşük ihtimal ama olabilir. Eğer öyle ise vites körüğünün altında sarı bir parça var onu tornavida gibi bir alet ile itip vitesi oynatın (vites kolunun p'den çıkmadığını varsayarak söyledim bunu) Diğer olasılık akü kaynaklı olabilir. Ölçüm yaptırın akü sağlamsa bile başka bir akü ile deneme yapın. Son olasılık ise BCM modülü. konfor modülü de deniyor. Onda lehim çatlaması vs gibi bir sorun olursa start&stop bozulur. Far yardımcıları vs bozulur. AutoHold sistemi de bir konfor sistemi ve bu modüle bağlı. Onu da kontrol ettirin. Son olarak mekatronik beyninde sorun olabilir.

Edit: Ekranda kalan farları açın uyarısını yeni fark ettim. Yüksek ihtimalle BCM arızası. Konfor modülünden kaynaklı yani.

Upvote 0
Kapı ile alakalı dediklerinde aklıma gelen yaşadıklarım şunlar oldu;

1. aracı park ettiğimde şoför kapısını açınca iç aydınlatma yanmıyor ve teyp kapanmıyordu.
2. yolcu tarafı, arka kapılar ve bagajı açtığımda iç aydınlatma yanıyor.

Tabi diğer kafamı kurcalayanda bu kadar güvenliğe önem verip aracı hareket ettirmeye izin vermeyen sistem boşa aldığımda hareket ettiriyor.

Upvote 0
Kapı ile alakalı dediklerinde aklıma gelen yaşadıklarım şunlar oldu;

1. aracı park ettiğimde şoför kapısını açınca iç aydınlatma yanmıyor ve teyp kapanmıyordu.
2. yolcu tarafı, arka kapılar ve bagajı açtığımda iç aydınlatma yanıyor.
Hocam aracı kilitleyip bırakınca vites ışıkları yanmaya devam ediyor mu? Bir de bahsettiğin sorunlar net olarak BCM arızasına işaret.

Upvote 0
çok cılız şekilde ön tavan lambaları da sönmüyor olabilir kontrol edip yazar mısın?

Upvote 0
Hocam aracı kilitleyip bırakınca vites ışıkları yanmaya devam ediyor mu? Bir de bahsettiğin sorunlar net olarak BCM arızasına işaret.
kitlediğimde vites ışıklarına hiç dikkat etmedim fakat kadran hafiften yanıyor belli bir süre sonra sönüyordu oda normaldir gözüyle baktım şuan araç serviste olduğu için kontrol edemiyorum ama servisteki ustalara iletirim

Upvote 0
Sorun kapı kilidinde ise aparat var kilidi kapalı görmesi için aracın. Cam filmi vs çekerken kullanılır camları otomatik çekmesin diye. Onunla da test edebilirsiniz.

Upvote 0
kitlediğimde vites ışıklarına hiç dikkat etmedim fakat kadran hafiften yanıyor belli bir süre sonra sönüyordu oda normaldir gözüyle baktım şuan araç serviste olduğu için kontrol edemiyorum ama servisteki ustalara iletirim
kadranın sonradan fade ile sönmesi normal. Cılız şekilde dsg ışıkları ya da içi ambiyans ışıkları en son da tavan aydınlatmaları yanık kalıyorsa sorun BCM. Bunları hepsi birden de olabilir bir tanesi de olabilir.

Upvote 0
kadranın sonradan fade ile sönmesi normal. Cılız şekilde dsg ışıkları ya da içi ambiyans ışıkları en son da tavan aydınlatmaları yanık kalıyorsa sorun BCM. Bunları hepsi birden de olabilir bir tanesi de olabilir.
anladım ilettim bakalım sonuç ne olacak teşekkürler ilginize

Upvote 0

Sorunu tespit edince buraya yazar mısınız? Belki başka kişilerde de olur da çözümü biliriz.

Upvote 0

Geri
Üst Alt