DSG kavrama ve mekatronik hakkinda

Qwerty80

Yeni Üye
İsim
Eren
Herkese merhaba.
2013 model 1.2 TSI DSG golf kullanicisiyim. Araç genelde 4. Vitesten 5e geçerken çakır çukur ses yapıyor sanki dişli sesi gibi ve vuruntu yapıyor. Benzer şekilde 2den 1e düşerken güp diye bir ses geliyor. 5 ay önce kavrama bitmiş dediler kavrama değiştirdim ama sorun çözülmedi. Bugün yetkili servise gittim sürüşte farketmediler ama cihaza bağladıklarında mekatronik arızası verdi. Sorun ne olabilir kafayı yiyeceğim artık. Benzer sorunu yaşayan arkadaş varsa yardımcı olursa çok sevinirim. Herkese iyi forumlar.

Ben de geçen gün arıza yapan abs sensörünü değiştirirken benzer şekilde 1-2 vites geçişinde kararsızlıktan öyle bir ses duyuyorum. Tahminin uygun deviri tutturamadığından olabilir şeklindeydi ama ustaya sorunca basınç tüpünden kaynaklı dedi. Masraf 8000 TL. imiş.

Upvote 0
Ben de geçen gün arıza yapan abs sensörünü değiştirirken benzer şekilde 1-2 vites geçişinde kararsızlıktan öyle bir ses duyuyorum. Tahminin uygun deviri tutturamadığından olabilir şeklindeydi ama ustaya sorunca basınç tüpünden kaynaklı dedi. Masraf 8000 TL. imiş.

Upvote 0
Benzer bir durum olabilir. Kavrama değiştikten sonra daha da beter oldu durum. Temel ayar yapılsa acaba duzelir mi diye düşünüyorum ama bakalım. Siz yaptırdınız mı?

Upvote 0
Beni henüz çok rahatsız etmiyor. Biraz devirden dolayı mekatronik kararsız kalıyor olabilir diye düşünüyorum iyi tarafından. Tüp arızası diyen usta da kariyerini yetkili serviste yapmıştı. Yoğun trafikte kakış sonrası düşük hızda ikinci vitese geçiyor ya da hız düşük olmasına rağmen araç hareket halinde olduğundan bire düşmesi gerektiği halde iki ile gitmeye çalışıyor ve kararsızlık oluyor. O durumda manuele alıyorum ve bire düşüyor. Ya da spor modda vites değiştirme devir aralıkları değişiyor. Sizde yüksek viteslerde olduğundan birşey diyemem, basınç tüp arızası olabilir. Tecrübe edenler vardır. Bu konuda videoları izleyebilirsiniz.

Upvote 0
Truckpoint marka bir tüp taktırın. DSG için de custom yazılım ile vites aralıklarını değiştirin. Zaten 5km hızda 2'ye atması saçmalık. Bu şekilde sorunsuz kullanırsınız.

Upvote 0

Geri
Üst Alt