Golf 8 e-TSİ 1.0 Life paket için lastik önerisi

smelces

Yeni Üye
İsim
Serdar
Araç
Golf 8 Life 2021
Merhabalar,
2021 model Golf 8 e-TSİ 1.0 Life paket aracım var. Aracım sıfır ve benim ilk aracım. Araçlar ve aksesuarları konusunda ciddi bir bilgim malesef yok. Aracı aldığım dönemde Maslak Doğuş Otodan alınan araçların üstünde Nexen marka lastikler vardı. Hem ilk aracım olması hem çok fazla sürüş deneyimim olmaması sebebiyle lastiklerin iyi veya kötü olup olmadığı konusunda da çok bir fikrim yok. Herhangi bir rotasyonda yapmadım. Tüm lastikler takıldığı gibi duruyor. Araç yaklaşık 40 binde. Bunun 15 bin km si uzun yol. Geçtiğimiz hafta aracın ilk muayenesi için TüvTürk e gittim. Lastiklerle ilgili kusur vs yazılmadı ama benim çok içime sinmedi. Bu tarz aşınmalar/yıpranmalar normal midir, yoksa değiştirmek gerekir mi? Çok fazla km yaptığımı düşünmesem de dikkatli kullandığımı düşünsem de bu benim için bir soru işareti. Değiştirip değiştirmeme konusunda da önerileri ve tecrübelerinizi merak ediyorum.
Kışın karda/buzda araç kullanmayı tercih etmiyorum. Dolayısıyla 4 mevsim değil de yazlık bir set lastik takımı almayı daha mantıklı buluyorum.

Ayrıca değiştirmem durumda hangi alternatifleri değerlendirmem gerek?
Lastik Ebatı: 205/55/16
Mevcut lastiklere yorumum: (10 üzerinden)
Kuru yol tutuş: 8
Islık yol tutuş: 8
Kuru frenleme: 8,5
Islak frenleme: 8 (buzda ve karda: 2 - yani çok kötü)
Lastik sesi: 9 (çok az lastik sesi var - memnunum diğer kullandığım araçlara göre - Bu izolasyonun iyi olmasından da kaynaklı olabilir)
Konfor: 8,5
Yakıt: 9 (fabrika verilerine yok yakın - doğru ivmelenme ve dozajlı frenajla)

Lastikten beklentim:
Kuru yol tutuş: 9
Islık yol tutuş: 9
Kuru frenleme: 9
Islak frenleme: 9 (buzda ve karda: 5 - mevcut lastikten iyi olsun yeter)
Lastik sesi: 9 (lastik sesindense 3 silindirli motorun sesi duymayı tercih ederim)
Konfor: 9 (konfor odaklı kullanmayı tercih ediyorum)
Yakıt: 8-9 (yok tutuş artışına göre bir miktar feragat edilebilir - 215/55/16 lastik tercih edilebilir mi?)

Forumlardan ve sitelerden okuduğum kadarıyla;

205/55R16 91V Michelin Primacy 4 (konfor odaklı - lastik sesi yüksek -genel olarak iyi - fiyatı yüksek)​

205/55R16 91V Continental Premium Contact 7 (genel olarak iyi - alternatiflerden uzun ömürlü - lastik sesi yüksek - fiyat ideal)​

205/55R16 91H Hankook K135 Ventus Prime 4 (konfor odaklı - lastik sesi düşük - kullanım ömrü az(yumuşak hamur) - fiyat ideal)​

Doğru seçim için kullanıcı deneyimi (kişiden kişiye değişse de) çok önemli. Sizlerden ricam kendi deneyimlerinize göre ve benim beklentime göre bana lastik önerisinde bulunmanız.
Teşekkürler

Ekli dosyalar

• l1.jpg
    l1.jpg
    163.4 KB · Görüntüleme: 20
  • l2.jpg
    l2.jpg
    193.4 KB · Görüntüleme: 22

Merhabalar,
2021 model Golf 8 e-TSİ 1.0 Life paket aracım var. Aracım sıfır ve benim ilk aracım. Araçlar ve aksesuarları konusunda ciddi bir bilgim malesef yok. Aracı aldığım dönemde Maslak Doğuş Otodan alınan araçların üstünde Nexen marka lastikler vardı. Hem ilk aracım olması hem çok fazla sürüş deneyimim olmaması sebebiyle lastiklerin iyi veya kötü olup olmadığı konusunda da çok bir fikrim yok. Herhangi bir rotasyonda yapmadım. Tüm lastikler takıldığı gibi duruyor. Araç yaklaşık 40 binde. Bunun 15 bin km si uzun yol. Geçtiğimiz hafta aracın ilk muayenesi için TüvTürk e gittim. Lastiklerle ilgili kusur vs yazılmadı ama benim çok içime sinmedi. Bu tarz aşınmalar/yıpranmalar normal midir, yoksa değiştirmek gerekir mi? Çok fazla km yaptığımı düşünmesem de dikkatli kullandığımı düşünsem de bu benim için bir soru işareti. Değiştirip değiştirmeme konusunda da önerileri ve tecrübelerinizi merak ediyorum.
Kışın karda/buzda araç kullanmayı tercih etmiyorum. Dolayısıyla 4 mevsim değil de yazlık bir set lastik takımı almayı daha mantıklı buluyorum.

Ayrıca değiştirmem durumda hangi alternatifleri değerlendirmem gerek?
Lastik Ebatı: 205/55/16
Mevcut lastiklere yorumum: (10 üzerinden)
Kuru yol tutuş: 8
Islık yol tutuş: 8
Kuru frenleme: 8,5
Islak frenleme: 8 (buzda ve karda: 2 - yani çok kötü)
Lastik sesi: 9 (çok az lastik sesi var - memnunum diğer kullandığım araçlara göre - Bu izolasyonun iyi olmasından da kaynaklı olabilir)
Konfor: 8,5
Yakıt: 9 (fabrika verilerine yok yakın - doğru ivmelenme ve dozajlı frenajla)

Lastikten beklentim:
Kuru yol tutuş: 9
Islık yol tutuş: 9
Kuru frenleme: 9
Islak frenleme: 9 (buzda ve karda: 5 - mevcut lastikten iyi olsun yeter)
Lastik sesi: 9 (lastik sesindense 3 silindirli motorun sesi duymayı tercih ederim)
Konfor: 9 (konfor odaklı kullanmayı tercih ediyorum)
Yakıt: 8-9 (yok tutuş artışına göre bir miktar feragat edilebilir - 215/55/16 lastik tercih edilebilir mi?)

Forumlardan ve sitelerden okuduğum kadarıyla;

205/55R16 91V Michelin Primacy 4 (konfor odaklı - lastik sesi yüksek -genel olarak iyi - fiyatı yüksek)​

205/55R16 91V Continental Premium Contact 7 (genel olarak iyi - alternatiflerden uzun ömürlü - lastik sesi yüksek - fiyat ideal)​

205/55R16 91H Hankook K135 Ventus Prime 4 (konfor odaklı - lastik sesi düşük - kullanım ömrü az(yumuşak hamur) - fiyat ideal)​

Doğru seçim için kullanıcı deneyimi (kişiden kişiye değişse de) çok önemli. Sizlerden ricam kendi deneyimlerinize göre ve benim beklentime göre bana lastik önerisinde bulunmanız.
Teşekkürler
Michelin primacy 4 öneririm önceki aracımda 70 bin km kullandım.

Geçenlerde farklı bir konu başlığı altında da yazdım. Michelin primacy 3 lerle 100.000 km yi devirdim. Yeni alacağım lastikler de michelin primacy 4. Bu arada primacy 4+ ve primacy 4 var. +(plus) olanı 4e göre bir tık daha sert. Benim tercihim 4 olacak

internetten baktım 215/55/16 Michelin primacy 4 lastik yok.
205/55/16 Michelin primacy 4 stoklarda var.
215'e yol tutuşunu artırmak için geçmeyi düşüyordum ama sanırım bu lastikle gerek yok.

peki lastiği online bir siteden alabilir miyim? ya da önerebileceğiniz bir yer var mı fiziki olarak gidip satın alabileceğim?

internetten baktım 215/55/16 Michelin primacy 4 lastik yok.
205/55/16 Michelin primacy 4 stoklarda var.
215'e yol tutuşunu artırmak için geçmeyi düşüyordum ama sanırım bu lastikle gerek yok.

peki lastiği online bir siteden alabilir miyim? ya da önerebileceğiniz bir yer var mı fiziki olarak gidip satın alabileceğim?
Hocam bence fiziki olarak bir yetkili michelin bayine git orada taktır internetten numaralarını bulup fiyat araştırması yap uygun fiyat verene taktır çiçek gibi.

215 / 55 R16 ebat aracınıza uyumlu değildir.

16 jant ile kullanabileceğiniz ebatlar

16''
205/55R16
185/60R16-%0,6
195/55 R16-%1,8
195/60R16%1,3
225/50 R16-%0,1
245/45 R16-%0,8

Bulunduğunuz muhitte bir - iki Michelin bayisinden fiyat alınız ve internetteki fiyatlar ile karşılaştırınız.

Hangisi kesenize uygun gelirse oradan alınız.

İnternette kurumsal firmaların ( n11.com - Trendyol.com - Hepsiburada.com - Lastikcim.com ) dışına çıkmayın

örnek :

https://www.trendyol.com/michelin/2...i-p-637920374?boutiqueId=61&merchantId=356576

.

Geri
Üst Alt