Arka balata ses sorunu ve eski balatalar

erty

Üye
İsim
Ertuğrul Gazi Budur
Merhaba arkadaşlar,
Golftutkusu kalitesine yakışır bir uzman sorusu soracağım 🙂
Birkaç sene önce 2016 1.2 TSI aracımın ön fren balataları değiştirmiştim.
Ön balatalar fabrikasyon Ferodo eco çıkmıştı birebir aynısı takıldı ve ses vs. bir sorun yaşamadım.
Ön balatalar Ferodo olunca birkaç sene sonra arkalar için de Ferodo eco balata sipariş ettim ve geçen yaz monte ettirdim.
Ancak takılan Ferodo arka balatalar düşük hızlarda hafif frenlemelerde aşırı şekilde ses yapıyor. 1 km gitmeden disklerin biraz ısınmasıyla başlıyor ses.
Arka balata montajlanırken çıkan parçaları kontrol amaçlı kutuya koymalarını söylemiştim.
Eski balatalar aklıma geldi bugün kutuyu açtım ve sürpriz oldu.
Çıkan balatalar farklı marka imiş.
Balatanın üzerindeki yazılar silinmişti Pagid yazdığı için Hella Pagid olduğunu düşündüm ama internette biraz araştırma yapınca Ate olduğunu anlıyorum.(bkz. ikinci foto)
Ate marka mıdır çıkan balatalar ve hangi kod ile yenisini aratmam gerekir ?
Hella Pagid ile ses sorunu yaşamayan çok kullanıcı olmuştu daha önce, fiyat olarak yarı fiyat olduğu için Hella Pagid alsam bu balatalara muadil hangi kodlu balatayı almalıyım ?
Teşekkürler.

Ekli dosyalar

• IMG_6319.jpeg
    IMG_6319.jpeg
    184.6 KB · Görüntüleme: 27
  • IMG_6326.jpeg
    IMG_6326.jpeg
    178.6 KB · Görüntüleme: 29

Siparis vermeden once şase nodan saticiya mutlaka teyit ettir ustad

Benim arac 1.0

Bimercedes.com dan almistim

Ekli dosyalar

• IMG_6613.jpeg
    IMG_6613.jpeg
    108.8 KB · Görüntüleme: 37
  • IMG_6614.jpeg
    IMG_6614.jpeg
    116.6 KB · Görüntüleme: 32
Merhaba arkadaşlar,
Ön balatalar fabrikasyon Ferodo eco çıkmıştı birebir aynısı takıldı ve ses vs. bir sorun yaşamadım.
Ön balatalar Ferodo olunca birkaç sene sonra arkalar için de Ferodo eco balata sipariş ettim ve geçen yaz monte ettirdim.
Ancak takılan Ferodo arka balatalar düşük hızlarda hafif frenlemelerde aşırı şekilde ses yapıyor. 1 km gitmeden disklerin biraz ısınmasıyla başlıyor ses.
Arka balata montajlanırken çıkan parçaları kontrol amaçlı kutuya koymalarını söylemiştim.
Balatanın üzerindeki yazılar silinmişti Pagid yazdığı için Hella Pagid olduğunu düşündüm ama internette biraz araştırma yapınca Ate olduğunu anlıyorum.(bkz. ikinci foto)
Hella Pagid ile ses sorunu yaşamayan çok kullanıcı olmuştu daha önce, fiyat olarak yarı fiyat olduğu için Hella Pagid alsam bu balatalara muadil hangi kodlu balatayı almalıyım ?
Teşekkürler.

5G0698451A​

3QF698451​

5Q0698451AG​

Merhaba arkadaşlar,
Teşekkürler.

https://www.vwyedekleri.com/urun/golf-7-arka-fren-balatasi-8v0698451b-8db-355-020-271

https://www.onlineyedekparca.com/ur...si-arka-fren-balata-takimi-vag-orijinal-marka

.

Siparis vermeden once şase nodan saticiya mutlaka teyit ettir ustad

Benim arac 1.0

Bimercedes.com dan almistim
Bülent hocam Golf 7.5'tu senin araç değil mi? 2016 10.aydan sonra farklı kodlu balatadan bahsediliyor mesela TRW için, diğerleri için de öyle olabilir. Parçacılar uyumlu diyor, şase numarasıyla teyitlerine de pek güven olmuyor hocam o yüzden teyit evvelinde de koddan emin olmak istedim. Kodları not ediyorum hemen.

5G0698451A​

3QF698451​

5Q0698451AG​

Teşekkğrler hocam bakayım sağolun.
İnceleyeceğim hocam teşekkürler.
Edit: İkincisi birebir çıkan balata hocam evet. Yalnız fiyatı görür görmez mevcut balataların çınlaması kulağa hoş gelmeye başladı 😄
Alternatiflere yöneleceğiz.

Son düzenleme:
@erty evet 7.5 2018 model

Bir kac ay once 2014 1.2 eski aracimada ayni kodlar ile aldik benim eski araci arkadasim almisti o da ferodo otuyor diye aldi memnun su an

@erty evet 7.5 2018 model

Bir kac ay once 2014 1.2 eski aracimada ayni kodlar ile aldik benim eski araci arkadasim almisti o da ferodo otuyor diye aldi memnun su an
Tamam hocam teşekkür ederim. İlk zamanlar yoktu bende 1-2 bin km sonra başladı, sabrediyorum yazdan beri ama öyle oluyor ki bazen frene basmak istemiyorum. Aracı satacaktım alan arkadaş değişsin diyordum, satışı askıya alınca hemen değişeyim dedim. Yarın şaseden teyit ettirip varsa ellerinde sipariş geçeyim. Sağolasın.

golflerde arka frenlerin hepsi aynı. 2.0 gti ve bazı gtd hariç. balata değilde takan üstadın bir hatası olabilir… belki

golflerde arka frenlerin hepsi aynı. 2.0 gti ve bazı gtd hariç. balata değilde takan üstadın bir hatası olabilir… belki
Balata gibi basit bir işlemde montaj hatası olacak bir durum olduğunu sanmam hocam, diskin geçmişi ve seçilen balataya bağlı olmak üzere biraz şans işi gibi. Bosch Car Service'te yapıldı bu arada benim işlem.
Asbest muhabbetinden ötürü balata malzeme içeriği değiştiğinden beri baş ağrıtıyor bu konu. Fabrikasyon balatalardan sonra ses sorunu ile çok sık karşılaşılıyor.

Balata gibi basit bir işlemde montaj hatası olacak bir durum olduğunu sanmam hocam, diskin geçmişi ve seçilen balataya bağlı olmak üzere biraz şans işi gibi. Bosch Car Service'te yapıldı bu arada benim işlem.
Asbest muhabbetinden ötürü balata malzeme içeriği değiştiğinden beri baş ağrıtıyor bu konu. Fabrikasyon balatalardan sonra ses sorunu ile çok sık karşılaşılıyor.
Degisim sonrasi ses Vermeye basladigindan sonra takdirdigin servise gidip balata degismini talep edtseydin

Ben ferododa sorun yaşadım hella yaptım sorun yok .. Arkadaş aracı aldığında bosch vardı fren yaptığında mahalle ayağa kalkıyordu :) Ate yaptı sorun çözüldü..
işinizi garantiye alın tekrar tekrar işçilik malzeme parası vaktiniz söz konusu ..
Bosch cam sileceği dışında düzgün bir ürünü yok. ( beyaz eşya dışında oda siemens ile ortak yapıyorlar. :)

Ben ferododa sorun yaşadım hella yaptım sorun yok .. Arkadaş aracı aldığında bosch vardı fren yaptığında mahalle ayağa kalkıyordu :) Ate yaptı sorun çözüldü..
işinizi garantiye alın tekrar tekrar işçilik malzeme parası vaktiniz söz konusu ..
Bosch cam sileceği dışında düzgün bir ürünü yok. ( beyaz eşya dışında oda siemens ile ortak yapıyorlar. :)
Sipariş geçtim bugün Hella da ses yaparsa iade edeceğim artık. yetkili servis dışına çıkmanın cilveleri bunlar 🙂 İlk servis dışı bakımda üzerine basa basa şase kodu vererek NGK dememe rağmen ustamın parçacısı Bosch buji göndermişti neyse dedim onlar takıldı. Bir sorun da yok esasen ama içim rahat değil, yakıt biraz fazlalaştı o tarihten beri onu da aynı tarihteki lastik değişimine bağladım ama 3 senedir aklım hala bujilerde 🙂 He bi de Bosch Aerotwinleri de 1 ay sonunda iz yaptığı için söktükten sonra Bosch'a araç ekipmanları konusunda olan sempatim sıfır diyebilirim 😄

Sipariş geçtim bugün Hella da ses yaparsa iade edeceğim artık. yetkili servis dışına çıkmanın cilveleri bunlar 🙂 İlk servis dışı bakımda üzerine basa basa şase kodu vererek NGK dememe rağmen ustamın parçacısı Bosch buji göndermişti neyse dedim onlar takıldı. Bir sorun da yok esasen ama içim rahat değil, yakıt biraz fazlalaştı o tarihten beri onu da aynı tarihteki lastik değişimine bağladım ama 3 senedir aklım hala bujilerde 🙂 He bi de Bosch Aerotwinleri de 1 ay sonunda iz yaptığı için söktükten sonra Bosch'a araç ekipmanları konusunda olan sempatim sıfır diyebilirim 😄
Hella pagid takan çok kimsede sorun olduğunu duymadım yumuşak balata olduğundan biraz fazla toz yapabilir. ( Ate biraz daha sert ) Fiyat performans ürünü değil ama hella pagid gibi... 2-3 kat pahalı
bujidir filtredir bence önemli araca vereceği zararın dışında yakıtı da etkiliyor. Km de 0.50 litre fazla yaksa 10bin km de inanılmaz rakamlar yapıyor. Aslında kaliteli alınan ürün parasını kat kat çıkarıyor.
Aerotwinide kaybettiysek sıkıntı çok büyük .. :)

Geri
Üst Alt