Motor Yağı

DrFSE

Yeni Üye
İsim
Selim
Araç
Golf 1.4 TSI DSG Comfortline (2017)
2017 Model 1.4 TSI 125hp aracım var motor yağını ne sıklıkla değiştirmeliyim ve hangi yağı önerirsiniz sebebiyle birlikte açıklar mısınız bilgi sahibi olmak istiyorum.

2017 Model 1.4 TSI 125hp aracım var motor yağını ne sıklıkla değiştirmeliyim ve hangi yağı önerirsiniz sebebiyle birlikte açıklar mısınız bilgi sahibi olmak istiyorum.
yetkili servis Shell helix ultra prof 0 30 yağ kullanmış bakımda.

Bende de castrol 5w30 var. Yağ sıcaklığı önemli gibi..bazı kullanıcılar 115 derece gördüğünü ve sorun olmadığını söylüyor. Tabi hangi yağ ile bilmiyorum.
Bende normalde 80-90 arası geziyor şehir içi, şehir dışı kullanımda. En yüksek geçen hafta Adana dan Ankara ya dönerken 30 dk aralıksız Pozantı rampasıni 130 140 ile çıkmıştım ve max 102 dereceleri gördüm. Dış hava sıcaklığı 0 - 5 derece civarındaydı. Sizlerin kullandığı yağlarda da durum böyle mi?

Bende de castrol 5w30 var. Yağ sıcaklığı önemli gibi..bazı kullanıcılar 115 derece gördüğünü ve sorun olmadığını söylüyor. Tabi hangi yağ ile bilmiyorum.
Bende normalde 80-90 arası geziyor şehir içi, şehir dışı kullanımda. En yüksek geçen hafta Adana dan Ankara ya dönerken 30 dk aralıksız Pozantı rampasıni 130 140 ile çıkmıştım ve max 102 dereceleri gördüm. Dış hava sıcaklığı 0 - 5 derece civarındaydı. Sizlerin kullandığı yağlarda da durum böyle mi?
Normalde araçlar şehir içlerinde veya düşük performanslı sürüşlerde , motorun hedef yağ sıcaklığını daha yüksek tutuyor sebebi ise viskoziteyi bir nebze düşürüp motorun daha hafif çalışması denilebilir, diğer yandan eğer aracın motorunu performanslı kullanırsanız araç daha iyi bir soğutmaya ihtiyacı olduğundan hedef yağ sıcaklığını daha düşük tutuyor ve daha kaliteli bir yağlama daha az sürtünme için soğutma sistemi daha aktif çalışıyor gibi gibi..

Hatta aracınızı çok hantal sürün yağ örneğin 100 derecede iken birden yüksek devir ve performanslı sürün yağ sıcaklığı muhtemelen yükselmek yerine düşecektir, tam terside uygulanabilir performasnlı sürüşten hemen sonra düşük devir sürün yağ ısınmaya başlayacaktır... Bu sistemlerin birden fazla kombinasyonu ve amacı var benim bildiklerim bunlar.

dip not: yokuş yukarı çıkarken her türlü ısınacaktır diye düşünüyorum, eski 1.6tdi stage1 aracım ile 128 dereceleri gördüm ama araba tam dolu ve hız 200e yakın dolaylarda.(trafiğe kapalı alanda)

Geri
Üst Alt